Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Złoto w słoiku

O Polsce mówiono kiedyś, że to kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko, wiadomo, dają krowy, a sam proces jego powstawania nie wydaje się być bardzo tajemniczy. Natomiast co do miodu, to jego sposób wytwarzania jest dla laików szalenie intrygujący. Latają pszczoły, tu przysiądą na kwiatku, tam trochę spiją nektaru, a potem pszczelarz wyciska samą słodycz z miododajnych plastrów.

Ale praca pszczół jest podzielona na kolejne etapy, w których działają ściśle wyspecjalizowane grupy. Szalenie pracowite pszczoły - zbieraczki latają wśród kwitnących roślin zbierając słodki nektar i wstępnie wzbogacają go w enzymy. Potem przekazują go pszczołom, które pracują w ulach. Te z kolei dodają do świeżo dostarczonego tzw. nakropu aminokwasy i kolejne enzymy. Powoduje to rozkład wielocukrów na cukry proste.

Taki nektar jest umieszczany w ramkach, które pszczoły zabudowują woskiem, wypełniają nektarem i znowu - w odpowiednim momencie - zabezpieczają tzw. plastry woskiem. I właśnie z tych plastrów, o bardzo charakterystycznej budowie, od wieków ludzie wyciskają miód.

Uwaga: na 1kg miodu potrzebny jest nektar z kilku milionów kwiatów. To świadczy o ogromie pracy, jaką skrzydlaci przetwórcy muszą włożyć, byśmy później takie płynne złoto mieli w swoich miseczkach.

Prawdziwy czy fałszywy?

W warunkach domowych trudno jest stwierdzić, czy w słoiku jest prawdziwy, niepodrabiany smakołyk. Kolor i smak nie są żadnym wykładnikiem. Prawdziwy miód bez „lewych" dodatków powinien w ciągu mniej więcej trzech miesięcy od wytworzenia go przez pszczoły skrystalizować, chociaż są od tego wyjątki. Z pewnością najlepiej jest kupować miód polski, ze stosownymi etykietami informacyjnymi. Miód, który powstaje w innej niż nasza strefie klimatycznej może  wręcz uczulać, choćby ze względu na kompletnie inny rodzaj roślin, a co za tym idzie bardziej egzotyczne pyłki kwiatowe, które akurat nam niekoniecznie muszą służyć.

Co takiego jest w miodzie?

Z pewnością jest bardzo słodki i smaczny, ładnie pachnie. Ale poza tymi zwykłymi cechami organoleptycznymi, miód ma poważne znaczenie w kosmetologii i lecznictwie. Działa ogólnie wzmacniająco na ludzki organizm. Zalecany jest szczególnie w stanach wyczerpania, osłabienia po operacjach, kuracjach antybiotykowych. Zwiększa ilość czerwonych krwinek, przyspiesza rekonwalescencję, usuwa zmęczenie. Jest wskazany dla dzieci, choć istnieje pewna teoria, że raczej należy go im podawać dopiero w trzecim roku życia. U bardziej wrażliwych maluchów może bowiem powodować uczulenie.

W swoim składzie miód ma łatwo przyswajalne cukry proste - glukozę i fruktozę, białka, enzymy, kwasy organiczne, witaminy i barwniki naturalne oraz olejki eteryczne. W 100 g miodu jest około 16 mg fosforu, po ok. 5 mg wapnia i magnezu, 0,9 mg żelaza, a poza tym pewne ilości wielu innych pierwiastków z tablicy Mendelejewa. Zawiera też białka (albuminy i globuliny) oraz witaminę A, B2, C i PP.

Natomiast zapach miodu to sprawa olejków eterycznych, a na jego smak wpływają głównie kwasy organiczne, różniących się nieco w zależności od rodzaju miodu.

O kolorze decydują zaś naturalne barwniki takie, jak: antocyjany, flawony, karotenoidy czy chlorofil. Jasne miody są bardzo delikatne w smaku, ciemne zaś zdecydowanie ostrzejsze.

Jaki miód i kiedy?

Rodzaj miodu zależy od  surowca zebranego przez pszczoły. W zależności od tego z jakiej rośliny pochodzi, inny jest smak i znaczenie lecznicze tego płynnego złota. Jeśli podstawą jest nektar roślinny, to mamy do czynienia z miodem nektarowym. Ale może też być spadziowy, gdy pszczoły zbierają spadź z drzew liściastych lub iglastych. I wreszcie mieszany, w przypadku kompozycji miodu nektarowego i spadziowego.

Miód lipowy działa przeciwzapalnie, uspokajająco i wykrztuśnie. Należy go stosować w stanach niepokoju i bezsenności, a także w chorobach gorączkowych, grypie, zapaleniu oskrzeli, kaszlu i gorączce.

Miód akacjowy mogą jeść i diabetycy. Poza tym pomocny jest w zaburzeniach trawienia i chorobach dróg moczowych, z nerkami włącznie. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Miód wielokwiatowy jest wyjątkowo lekkostrawny, ale przy tym bardzo kaloryczny. Wzmacnia organizm, należy go spożywać w chorobach serca, przeziębieniach i alergiach.

Miód gryczany powinien znaleźć się w diecie osób po złamaniach, ponieważ dobrze wpływa na system kostny. Pomaga też w stanach nerwicy, przy miażdżycy, nadciśnieniu i zapaleniu nerek.

Miód wrzosowy zwiększa odporność, jest bakteriobójczy, pomaga w leczeniu prostaty, zapaleń gardła i błony śluzowej jamy ustnej.

Miód spadziowy ma bardzo duże właściwości antybiotyczne i dużo większą zawartość składników mineralnych. Stosuje się go przy anemii, gruźlicy, zaparciach i chorobach krążenia. Spadź iglasta pomaga też w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych.

Miód mieszany, czyli nektarowo - spadziowy jest ciekawą kompozycją delikatnych miodów nektarowych z ostrymi spadziowymi. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i przeziębień. Co ciekawe, zmniejsza szkodliwe działanie kawy, herbaty i alkoholu i nie pozwala na przyswajanie ołowiu.

To jeszcze nie wszystkie rodzaje miodu i zaledwie niewielka część informacji o nim.

Jak traktować miód, by nie stracił swych cennych właściwości, jak wykorzystuje go przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny, żywieniowy, do jakich potraw można go dodawać, a wreszcie co z pyłkiem, woskiem i jadem pszczelim? O tym w kolejnym wydaniu „Wsi Mazowieckiej".

Monika Gadzińska

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.