Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Wieś Mazowiecka 12/2015

Wieś Mazowiecka - Grudzień 2015

Ostatni w tym roku 12 nr „Wsi Mazowieckiej” to okazja do podsumowań kilku ważnych imprez, konferencji, szkoleń i konkursów. Wśród tych ostatnich polecamy „Estetyczne i funkcjonalne urządzenie ogrodu przydomowego”. Jeśli chcemy poprawić estetykę naszego otoczenia, nie tylko tego najbliższego, w którym najczęściej przebywamy, ale także naszej wsi czy miasta, w którym mieszkamy przeczytajmy, obejrzyjmy na zdjęciach, jak to robią inni. Do wiosny mamy czas na podjęcie właściwych decyzji. 

O co chodzi w nowym PROW ? jakie fundusze pomogą rolnikom w najbliższych latach, o tym na stronie 9. W okresie zimowym z ciekawością czyta się o tym jak ogrzać dom schładzając mleko?

Nie zabrakło artykułów o Świętach Bożego Narodzenia. I tu potrawy wigilijne, rośliny świąteczne czy co postanawiamy
w związku z nowym rokiem i jak się udaje dotrzymać słowa danego samemu sobie. Zapraszamy do czytania.

Wieś Mazowiecka 10/2015

Wieś Mazowiecka - Październik 2015

Październik – kiedyś zwany miesiącem oszczędności, w miesięczniku „Wieś Mazowiecka” obsypuje nas artykułami z różnych sfer życia mieszkańców wsi. Z jednej strony prezentacje Lokalnej Grupy Działania – Perły Mazowsza, z drugiej małej, ale słynnej wsi podlaskiej o nazwie Jeruzal. Tam właśnie kręcony jest serial o nazwie „Ranczo”, jedyny w Polsce serial dotyczący problemów i radości mieszkańców wsi. Zachęcamy do podjechania w wolnym czasie do Jeruzala. Dlaczego? Poczytajcie. O sprawach istotnych dla przyszłości rolnictwa poczytacie Państwo na stronie 12 w artykule „Wsparcie małych gospodarstw w nowym PROW”.  O realizacji przez mazowieckich rolników programów pomocowych, o tym, że Mazowsze jest liderem w Polsce w wykorzystaniu unijnych funduszy i wreszcie o doradcach rolniczych czyli także o pracownikach MODR, opowiada radny Leszek Przybytniak, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku województwa mazowieckiego.  Zachęcamy do poczytania nowego numeru „Wsi Mazowieckiej” z Arturem Barcikiem (tym razem z planu serialu „Ranczo”) na okładce.

 

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 09/2015

Wieś Mazowiecka - Wrzesień 2015

Wrześniowy numer miesięcznika MODR przynosi informacje najważniejsze dla rolników w całym kraju. W lecie 2015 roku susza przyniosła ogromne straty w rolnictwie (str.5,6). Temat jest aktualny i będzie miał swoje reperkusje w przyszłości. Nie mniej ważną informacją jest powołanie i pierwsze posiedzenie w Bielicach Mazowieckiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, powołanego na kadencję 2015-2018 (str. 20) Wrzesień to okres wzmożonych prac w ogrodzie, w tym miesiącu zbieramy najwięcej owoców i warzyw i sadzimy rośliny. O tym jak się do tego zabrać piszemy na str. 28. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym barszczu Sosnowskiego. To niezwykle groźna roślina, którą niełatwo zlikwidować. (str. 12). Zapraszamy do kupienia
i prenumeraty naszego wydawnictwa.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 06/2015

Wieś Mazowiecka - Czerwiec 2015

W czerwcowym miesięczniku „Wieś Mazowiecka” zapowiedzi imprez organizowanych lub współorganizowanych przez MODR na terenie województwa mazowieckiego (okładka) i relacje z tych, które już się w tym roku odbyły. Na pierwszej stronie Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego odpowiada na pytania dotyczące Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na kolejnych stronach dużo rad gospodarskich m.in. jak ograniczać zanieczyszczenie wód, jak interpretować obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku zasady integrowanej ochrony roślin, o międzyplonie ścierniskowym, chwastach, działaniu herbicydów, hodowli bydła czy królików. Namawiamy do jedzenia warzyw i radzimy w co  wzbogacić nasz ogród w czerwcu. Zapraszamy też do udziału w konkursie „smaczne i zdrowe potrawy” wszystkich, którzy w kwestii wyżywienia i wykonania potraw mają cokolwiek do powiedzenia lub napisania. Zapraszamy do czytania.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka - 05/2015

Wieś Mazowiecka - Maj 2015

Maj w nowym numerze miesięcznika „Wieś Mazowiecka” promuje na okładce jabłoń domowa, jedno z najważniejszych drzew owocowych na świecie. Na pierwszej stronie Ekspresowy przegląd wydarzeń – przedruk z Kroniki Mazowieckiej. Artykułprzypomina kieleckie targi turystyki wiejskiej i przedstawia jedną z lokalnych grup działania z terenu Mazowsza. Na kolejnych stronach informacje o emeryturach i rentach rolniczych, modernizacji gospodarstw w latach 2014-2020 czy integrowanej ochronie ziemniaka. Pojawiły się także pierwsze w tym roku relacje z imprez organizowanych lub współorganizowanych przez MODR. Dla fanów polskiej historii redakcja przygotowała smakowitą opowieść o Iganiach /Siedlec. Zapraszamy do czytania.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 4/2015

Wieś Mazowiecka - Kwiecień 2015

Kwiecień w nowym numerze miesięcznika „Wieś Mazowiecka” znacznie ciekawszy niż za oknem. Już na pierwszej stronie Janina Ewa Orzełowska - wicemarszałek województwa mazowieckiego odpowiada na trzy pytania dotyczące PROW 2014 - 2020. Wywiad jest przedrukiem z zaprzyjaźnionej z redakcją „Wsi Mazowieckiej” – „Kroniki Mazowieckiej” wydawanej przez Urząd Marszałkowski. Na kolejnej stronie ostrzegamy przed fatalnymi skutkami wypalania traw. Jak w każdej "Wsi Mazowieckiej" porady i reportaże z imprez oraz przypomnienia m.in: o możliwości wypełniania wniosków obszarowych przez Internet (w czym pomogą doradcy MODR) oraz wyższych dopłatach za zazielenienie.
Kwiecień w ogrodzie to czas na sadzenie i cieszenie oczu budzącą się przyrodą. O przycinaniu drzew i utrzymaniu żywopłotów, o oczkach wodnych, warzywach do ogródka czy roślinach ozdobnych przypominamy na str. 29. Nie zabrakło porad dotyczących wyboru potraw i ciast na Wielkanoc. Zapraszamy do czytania.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 3/2015

Wieś Mazowiecka - Marzec 2015

Marcowy miesięcznik „Wieś Mazowiecka” zdjęciem na okładce przypomina nam o zbliżających się świętach Wielkiej Nocy (w tym roku 5 i 6 kwietnia) i wiążącej się z nimi tradycji i obrzędowości. Na 33 stronie kolejne dania wielkanocne proponowane przez czytelniczki. Na kolejnych stronach informacje szczególnie ważne dla rolników - począwszy od płatności bezpośrednich, płatności za zazielenienie, aż do artykułu dotyczącego statystyk wypadków w gospodarstwach, który uświadamia nam jak istotne jest dbanie o bezpieczeństwo naszej pracy i eliminowanie potencjalnych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Miłośnicy upraw roślin w ogrodach znajdą porady pomagające w przygotowaniu ogrodu do sezonu letniego, a zwolennicy odnawialnych źródeł energii informacje dotyczące paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do czytania.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 02/2015

Wieś Mazowiecka - Luty 2015

Na stronach redakcyjnych dużo merytorycznych artykułów. Wśród nich odpowiedź na pytania kierowane często do naszych doradców: jak wpisać produkt na Listę Produktów Tradycyjnych? Także o perspektywach rolnictwa ekologicznego czy pomocy finansowej dla grup producenckich w PROW 2014-2020. W odpowiedzi na pytanie czym się chlubią Alzatczycy? - wędrujemy do pięknej, historycznej krainy i regionu Francji - Alzacji. Podpowiadamy też jak przed tłustym czwartkiem przygotować pączki z różą, faworki czy róże karnawałowe.

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

Wieś Mazowiecka 01/2015

Wieś Mazowiecka - Styczeń 2015

Pierwszy w nowym roku numer miesięcznika „Wieś Mazowiecka”, „złapał” jeszcze nieco zimy na okładce. Na stronach redakcyjnych dużo o pszczołach, których pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: co zrobić by zapobiec zwiększonemu ostatnio wymieraniu tych pożytecznych owadów. Nasi fachowcy piszą także o planowaniu (już teraz!) prac w ogrodzie, tak by napawał nas dumą na wiosnę. Podsumowujemy też cykle konferencji organizowanych przez MODR w ramach realizacji Planu Działania Sekretariatu Regionalnego KSOW. Dajemy szanse na relaks dla najmłodszych przy krzyżówce i rebusach. Zachęcamy do czytania i prenumeraty!

1 Pobierz wydanie    /    2 Przeczytaj on-line

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.