O KSOW+
KSOW+ stanowi część Europejskiej Sieci ds. Wspólnej Polityki Rolnej, w ramach której odbywa się współpraca pomiędzy sieciami ds. Wspólnej Polityki Rolnej każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
KSOW+ powołana jest w celu stworzenia sieci kontaktów na szczeblu krajowym i regionalnym pomiędzy organizacjami i administracją, przedstawicielami sektora rolnictwa, doradcami, naukowcami, podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie innowacji i innymi podmiotami działającymi na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
KSOW+ oparta jest na istniejącej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW), która funkcjonuje w Polsce od 2009 r. Dzięki temu będzie można wykorzystać zbudowany dotychczas potencjał oraz zdobyte doświadczenie i wiedzę nt. KSOW, kontynuując współpracę z podmiotami zaangażowanymi w działalność Sieci. KSOW+ obejmuje szerszy zakres niż KSOW. Sieć będzie obejmować całą Wspólną Politykę Rolną, tj. zagadnienia dotyczące I i II filaru WPR, w związku z czym będzie podejmować działania w zakresie tworzenia sieci kontaktów w odniesieniu do wszystkich interwencji określonych w Planie Strategicznym WPR i dotyczyć szerszego kręgu interesariuszy niż to miało miejsce w ramach KSOW.
Jednym z najważniejszych zadań KSOW+ jest wsparcie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 na etapach jego projektowania, zmiany, realizacji poszczególnych interwencji oraz oceny i ewaluacji. Podstawą realizacji zadań Sieci jest Plan działania KSOW+ na lata 2023-2027, realizowany m.in. w oparciu o roczne plany operacyjne, zawierające kluczowe informacje o operacjach realizowanych przy wsparciu KSOW+. KSOW+ wspiera wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wzajemne uczenie się między podmiotami biorącymi udział w realizacji polityki w zakresie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym organami władzy publicznej, partnerami gospodarczymi i społecznymi oraz podmiotami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie.
Sieć realizuje swoje cele przez realizację działań KSOW+. W ramach swoich działań Sieć wspiera m.in.:
➢ wymianę informacji, wiedzy i doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym;
➢ upowszechnianie skutecznych rozwiązań wspierających rolnictwo i obszary wiejskie (tzw. dobrych praktyk);
➢ budowanie zdolności i rozwój kompetencji podmiotów zaangażowanych we wdrażanie PS WPR;
➢ działania i rozwój narzędzi dotyczących monitorowania i oceny wdrażania PS WPR, w tym upowszechniania jej wyników;
➢ lokalne grupy działania, grupy operacyjne EPI oraz inne inicjatywy terytorialne;
➢ aktywizowanie i poszukiwanie partnerów do udziału w projektach/wydarzeniach krajowych i międzynarodowych;
➢ działania informacyjne i promocyjne w zakresie PS WPR zgodnie ze Strategią komunikacji.
W celu lepszego powiązania nauki z praktyką w ramach KSOW+ funkcjonują dwie sieci tematyczne: Sieć na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR) oraz sieć gospodarstw demonstracyjnych (SGD). KSOW+ przyczynia się do pozyskiwania i upowszechniania informacji o innowacyjnych rozwiązaniach wprowadzonych do praktyki w rolnictwie i na obszarach wiejskich. KSOW+ wspiera także system wiedzy i innowacji w rolnictwie (AKIS). Wsparcie będzie polegać m.in. na:
1) ułatwianiu wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów przez interesariuszy systemu (naukowców, doradców, przedsiębiorców, rolników i inne zainteresowane podmioty);
2) zapewnieniu forum do wymiany wiedzy i współpracy, w tym w ramach grup lub sieci tematycznych;
3) wsparciu nawiązywania współpracy, przygotowania i realizacji projektów interaktywnych, oraz funkcjonujących grup operacyjnych i ich współpracy;
4) promowaniu dobrych praktyk w tworzeniu i wdrażaniu nowych lub innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i obszarach wiejskich;
5) podnoszeniu poziomu wiedzy i umiejętności interesariuszy systemu;
6) tworzeniu lub utrzymaniu platform/forów wymiany wiedzy i informacji pomiędzy interesariuszami;
7) upowszechnianiu informacji o realizowanych działaniach, innowacyjnych rozwiązaniach.
Funkcjonowanie KSOW+ jest wspierane przez Komitet Sterujący ds. KSOW+, który jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach KSOW+ będą mogły być powoływane sieci oraz grupy tematyczne, które będą wspierać funkcjonowanie KSOW+ zgodnie z przypisaną do nich tematyką.
W realizację działań KSOW+, oprócz jednostek wsparcia sieci, będą również zaangażowani jej partnerzy, czyli podmioty aktywnie działające na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
W ramach KSOW+ funkcjonuje portal internetowy (https://ksowplus.pl), który jest narzędziem służącym do efektywnego przekazywania informacji i wiedzy na temat rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Polsce i w UE oraz budowania sieci kontaktów pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Strukturę instytucjonalną KSOW+ tworzą:
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako instytucja zarządzająca;
2) CDR jako jednostka centralna;
3) samorządy województw i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego jako jednostki regionalne;
4) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – jako jednostka realizująca zadania informacyjno-promocyjne.
Mazowiecki Ośrodki Doradztwa Rolniczego realizuje zadania związane z rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich, w szczególności zgodnie z planem działania, wytycznymi instytucji zarządzającej i jednostki centralnej oraz instrukcją zgłaszania operacji do planu operacyjnego.