MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Produkcja wołowiny w systemie jakości QMP

QMP (Quality Meat Program) - to system certyfikacji mięsa wołowego, stworzony po to, by wspierać produkcję dobrej wołowiny. Wołowina QMP pozyskiwana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie kulinarnym, które doskonale sprawdza się kuchni.

W efekcie współpracy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Polskim Zrzeszeniem Producentów Bydła Mięsnego powstał film, w którym przybliżona została produkcja wołowiny w systemie jakości QMP. Temat przedstawił Marcin Adamczyk z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Postępujące zmiany klimatyczne prowadzą do zachwiania równowagi wodnej w środowisku. Woda jest głównym zasobem dla produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zmiany klimatu generują wahania temperatury i opadów, zmuszają rolników do przemyślenia strategii uprawy roślin i hodowli zwierząt w warunkach okresowych niedoborów wody.

Te niekorzystne warunki pogodowe negatywnie przełożyły się na stan i kondycję większości upraw, a tym samym na wielkość i jakość uzyskanych plonów. W skrajnych przypadkach susza doprowadziła do całkowitej ich utraty. Walka z tymi zagrożeniami to konieczność szukania nowych rozwiązań mających za zadanie niwelować niekorzystne warunki.

Pierwszym krokiem, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych na rolnictwo jest zidentyfikowanie zagrożeń, a następnie wybór środków zaradczych na poziomie gospodarstw. 

Aby znaleźć nowe rozwiązania przystąpiliśmy do realizacji operacji „Rolnictwo wobec zmian klimatu”, która realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Celem operacji jest ułatwianie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w obszarze skutków zmian klimatu i jego wpływu na rolnictwo mazowieckiej wsi. Cel operacji zrealizowany jest poprzez upowszechnienie wiedzy i doświadczeń we wdrażaniu innowacji mających na celu niwelowanie skutków zmian klimatu w produkcji rolniczej oraz działalności pozarolniczej.

W ramach operacji powstanie 30 filmów informacyjnych, w których skorzystamy z doświadczenia oraz wiedzy naukowej jednostek naukowo badawczych.  

Magdalena Kowalewska
MODR Warszawa

 

FILM https://www.youtube.com/watch?v=CnY6JUd6Zbo&list=PLkqHHB-dLESJrSk2Xbrm7bU0yF1_qLm65&index=18

System jakości QMP narzędziem do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu w produkcji wołowiny

1. W związku z przygotowywanym wejściem strategii Europejskiego Zielonego Ładu przed polskimi rolnikami stoją duże wyzwania ale również zagrożenia związane z dostosowaniem swojej produkcji do tych wymogów, np. 25% upraw w Polsce ma być prowadzonych w ramach rolnictwa ekologicznego.

2. Również chów i hodowla zwierząt ma swoje wyzwania przede wszystkim w zakresie zwiększania dobrostanu zwierząt, redukcji emisji gazów czy usunięcia antybiotyków

3. Strategia od pola do stołu nakłada na wszystkich uczestników łańcucha wartości duże wymagania aby żywność, która trafia do konsumenta była wiadomego pochodzenia oraz wysokiej jakości.

4. Systemy jakości żywności zarówno te ogólnoeuropejskie, takie jak RE, czy też krajowe systemy stanowić będą ważny element tej układanki.

5. Quality Meat Program QMP jest krajowym system jakości żywności w zakresie produkcji wołowiny. Został on uznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2009, a w roku 2019 notyfikowany przez KE.

6. QMP jest jednym system jakości w sektorze wołowiny i stanowi on wyznacznik i schemat do produkcji wysokiej jakości wołowiny na każdym etapie łańcucha wartości.

7. W ramach systemu występują standardy dla producentów żywca wołowego, producentów pasz, transportu i zakładów mięsnych. Już teraz jest to gwarancja, że wołowina, która trafia do konsumenta jest najwyższej jakości przy zachowaniu bardzo wysokich warunków dobrostanu, zmniejszonego użycia antybiotyków oraz działań prośrodowiskowych.

8. Skupmy się na producentach żywca. Bo to właśnie rolnicy stanowią pierwszy bardzo ważny element całości.

9. W ramach systemu jakości QMP producenci muszą:

- współpracować z lekarzem weterynarii przede wszystkim przy bieżącej obsłudze stada, ale również przy zabiegach dekoronizacji czy kastracji, plan kontroli zdrowia bydła,

- zwierzęta muszą być chowane w czystości, w odpowiednich warunkach wewnętrznych, ale także pastwiska muszą odpowiadać stawianych standardom

- plan żywienia jest bardzo ważnym elementem, który wpływa nie tylko na zdrowie zwierząt ale również na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

- dostawcy paszy muszą być certyfikowani w ramach QMP lub GMP+ lub innego równoważnego, w przypadku pasz własnej produkcji muszą one spełniać takie same wymagania, które podlegają weryfikacji laboratoryjnej

- antybiotyki są podawane tylko w określonym sytuacjach, a taka sztuka jest zaznaczana w książce zdrowia

- system bezuwięziowy to podstawa

- transport musi spełniać warunki powierzchniowe, ponadto od samego załadunku, do przewożenia oraz grupowania bydła muszą być spełnione wymogi

- jeśli bydło jest trzymane na zewnątrz to zadaszenie, stały dostęp do paszy i poidła

- poskromy i przepędy do obsługi bydła

- odpowiedzialność środowiska i neutralność klimatyczna, redukcja emisji gazów, wykorzystanie i gospodarowanie gnojówką i gnojowicą

- bezpieczeństwo i higiena pracy – szkolenia

- efektywność ekonomiczna – biznesplan, wskaźniki efektywności

10. PZPBM jako administrator systemu QMP dokłada wszelkich starań aby rozwijać system i żeby był wiarygodny i dawał pewność każdemu uczestnikowi łańcucha wartości powtarzalności i wysokiej jakości dostaw. Również konsumentowi. Obecnie w systemie jest kilkuset uczestników, którzy również rozwijają swoją produkcję razem z systemem QMP. Warto już teraz dołączyć aby za te 2 lata być gotowym na wyzwania i mieć dostosowaną produkcję do wysokich wymogów rynku.

Marcin Adamczyk

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2021 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.