MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Wyjazd studyjny „Innowacyjne formy przedsiębiorczości pozarolniczej”

W dniach 8 - 10 października w wyjeździe  wyjeździe studyjnym w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, udział wzięło  40 osób. Organizatorem przedsięwzięcia był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce.

Grupa rolników i doradców wyruszyła z Siedlec na teren województwa małopolskiego. Pierwszym punktem wyjazdu było gospodarstwo hodowlane Pstrąg Ojcowski położone w malowniczym Ojcowie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Działalność swoją bardzo ciekawie i wyczerpująco przedstawiły nam właścicielki gospodarstwa Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor. Rodzinna firma Pstrąg Ojcowski należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, zrzeszającej producentów i restauratorów, których celem jest zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych charakterystycznych dla regionów Europy. Pstrąg Ojcowski jest produktem tradycyjnym z Małopolski wpisanym na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właścicielki, w 5 lat przywróciły świetność stawów hodowlanych w Ojcowie, stworzyły wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu oraz doznań kulinarnych, często odwiedzane przez turystów; jak same mówią „przywróciły naturalność w nowoczesny sposób”. Panie przybliżyły uczestnikom wyjazdu tajniki hodowli pstrąga potokowego, jego przyrządzania, a także możliwości promocji i sprzedaży.

Następnego dnia grupa odwiedziła Bacówkę na Baligówce, która działa w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i prowadzi zajęcia dydaktyczne, które przybliżają odwiedzającym historię pasterstwa na Podhalu, przedstawiają zawód bacy, organizację wypasu owiec a także sposób tradycyjnego wyrobu serów owczych. Właściciele bacówki Zofia i Jan Hyrczyk przywitali grupę w strojach ludowych i przedstawili działalność swojej „gazdówki”, produkcji serów wytwarzanych sposobem tradycyjnym oraz działalności edukacyjnej. Bacówka jest producentem tradycyjnego oscypka - produktu objętego ochroną unijną ze znakiem Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Kolejnym punktem, który odwiedziła grupa było gospodarstwo ekologiczne Janiny i Bolesława Bobaków w miejscowości Ząb (najwyżej położona miejscowość w Polsce) w pobliżu Gubałówki. Gospodarze kontynuują tradycje rodzinne wyrabiając i sprzedając doskonałe sery górskie. Sery produkowane są w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej. Grupa miała okazję obejrzeć bardzo dobrze zorganizowane i wyposażone pomieszczenia do produkcji i sprzedaży serów. Gospodarze chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Poza działalnością rolniczą i przetwórczą gospodarze prowadzą również działalność agroturystyczną. Dysponują 5. pokojami gościnnymi.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także w miejscowości Poronin Karczmę Muzykancko, znajdującą się na szlaku kulinarnym „Smaki Podhala”. To projekt służący rozwojowi przedsiębiorczości opartej na produktach lokalnych i na budowaniu marki lokalnej. Właściciel karczmy jest Maciej Rybka, znany na Podhalu  muzyk i folklorysta, który połączył swoje pasje kulinarna i muzyczną. Dzięki temu można tu spróbować regionalnych potraw i posłuchać muzyki góralskiej w najlepszych wykonaniach.

Gospodarz  rozwijał przedsięwzięcie ze wsparciem środków unijnych. Dzięki nim doposażył kuchnię i rozwinął również działalność cateringową. Państwo Rybkowie prowadzą również działalność turystyczną oferując miejsca noclegowe w pensjonacie.

Na zakończenie wyjazdu studyjnego grupa miała okazję odwiedzić jeden z punktów sprzedaży firmy rodzinnej U Bafii wytwarzającej tradycyjny produkt, którego historia wytwarzania sięga lat 30. XX wieku. Pomysł wyrobu nalewek zrodził się z potrzeby kultywowania rodzinnych tradycji. Niezastąpionym składnikiem litworówki jest arcydzięgiel litwor, kryjący w sobie cenne właściwości lecznicze, walory smakowe poprawia dodatek naturalnego miodu. Właściciele dbają o zachowanie tradycyjnych receptur, jednocześnie ulepszając je przez wprowadzanie nowych smaków. Do produkcji wykorzystują nie tylko górskie zioła, ale także owoce. W 2018 r. Krajowa kapituła konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów przyznała nalewce tatrzańskiej litworówce najwyższą nagrodę statuetkę ”Perła”. Produkcja nalewek odbywa się pod specjalnym nadzorem Urzędu Celnego. Działalność firmy „U Bafii” pokazuje jak można w sposób innowacyjny wykorzystać tradycyjne produkty do rozwoju i promocji regionu.

Celem wyjazdu studyjnego było wspieranie innowacji na obszarach wiejskich oraz poznanie ciekawych form przedsiębiorczości pozarolniczej, uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli okazję zdobyć informacje z różnych dziedzin, wymienić doświadczenia oraz nawiązać wiele nowych kontaktów. 

Tekst: Anna Matyszczak  MODR Oddział Siedlce

Zdjęcia: Adam Matyszczak MODR Oddział Siedlce

__F O T O R E L A C J A__

 • Bacówka na BaIigówce 1
 • Bacówka na BaIigówce 2
 • Gospodarstwo ekologiczne Państwa Bobaków
 • Karczma Muzykancko 1
 • Karczma Muzykancko 2
 • Pani Magdalena Węgiel o Ojcowskim Pstrągu
 • Przetwórnia mleka w gospodarstwie ekologicznym Państwa Bobaków
 • Pstrąg Ojcowski 1
 • Pstrąg Ojcowski 2
 • Stawy hodowlane w Ojcowie 1
 • Stawy hodowlane w Ojcowie 2
 • Tatrzańska Nalewka Litworówka
 • Tatrzańska Nalewka wyciąg z arcydzięgla

 

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: p.o. Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2020 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.