Ubój na użytek własny
Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z 21 października 2010 r.) w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz.U. z 2010 r. Nr 207, poz. 1370) dozwolony jest ubój w gospodarstwach: cieląt do 6 m-ca życia, świń, owiec, kóz, nutrii i drobiu oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.
Mięso nie na sprzedaż
Mięso pochodzące z uboju gospodarczego powinno być przeznaczone na użytek rolnika lub jego rodziny - nie może być sprzedawane. Należy przyznać, że ten przepis prawny jest często określany jako uciążliwy i trudny do wykonania w praktyce.
Poza tym właściciel zwierzęcia musi przestrzegać następujących warunków uboju:
- zwierzęta muszą być zdrowe,
- gospodarstwo rolne musi być wolne od zwierzęcych chorób zakaźnych,
- w przypadku stosowania produktu leczniczego musi upłynąć okres karencji.
Informujemy o uboju
Musimy poinformować na piśmie powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze uboju na co najmniej 24 godziny przed jego dokonaniem, podając miejsce przeprowadzenia uboju (nie dotyczy to tylko drobiu i zajęczaków). Informację tę przekazuje właściciel zwierząt - jeżeli ubój dokonany ma być w gospodarstwie, w którym zwierzęta są utrzymywane. W przypadku gdy dokonywany jest w innym gospodarstwie, informację przekazuje podmiot prowadzący to gospodarstwo.
Sama informacja powinna zawierać :
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt,
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres podmiotu prowadzącego gospodarstwo,
- gatunek i liczbę zwierząt poddawanych ubojowi,
- numer identyfikacyjny zwierzęcia poddawanego ubojowi,
- miejsce i termin uboju,
- imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju,
- inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym, numer jego telefonu,
- może również zawierać zgłoszenie mięsa do badania poubojowego, ale nie jest
obowiązkowe.
Inne wymogi
Przy wykonywaniu uboju szczególny nacisk położyć trzeba na bezwzględne respektowanie konieczności badania świń i dzików w kierunku włośni. Pasożyt ten stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów mięsa.
Istnieje też prawna konieczność zagospodarowania tzw. materiału szczególnego ryzyka stanowiącego materiał kategorii I pochodzącego z uboju przeżuwaczy.
Uboczne produkty zwierzęce, uzyskane w wyniku uboju, poddaje się utylizacji na koszt właściciela (lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innego gospodarstwa). Zgodnie z instrukcją Głównego Lekarza Weterynarii należy odjąć z ubitych zwierząt i przesłać do utylizacji :
- jelita od dwunastnicy do odbytnicy, krezkę i migdałki (cielęta do 6 m-cy),
- jelito biodrowe i śledzionę (owce, kozy poniżej 12 m-cy),
- jelito biodrowe, śledziona, czaszka łącznie z mózgiem, gałkami ocznymi i migdałkami,
rdzeń kręgowy (owce, kozy powyżej 12 m-cy).
Należy również pamiętać, że ubój musi odbywać się przy zachowaniu przepisów
o ochronie zwierząt. Ma to na celu zminimalizowanie ich cierpienia. Wszystkie czynności powinny być wykonywane przez osobę przygotowaną do tego teoretycznie i praktycznie.
***
Przestrzeganie terminowego zgłaszania zdarzeń dotyczących zwierząt podlega kontroli
w ramach „Systemu wzajemnej zgodności w obszarze identyfikacji i rejestracji zwierząt”.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wypełnianiu obowiązków związanych z ubojem czy innymi zdarzeniami w stadzie, może skutkować nałożeniem sankcji finansowych na rolnika, który z nich się nie wywiązał.
Wymienione wymagania weterynaryjne będą restrykcyjnie respektowane podczas kontroli gospodarstw oraz w momencie uzyskania informacji przysyłanych wzajemnie pomiędzy PIW a ARiMR.
Małgorzata Lisiecka - Oddział Siedlce
Przyg. ade