Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Jakość mięsa - wyzwanie dla producentów tuczników

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych odbyło się spotkanie zorganizowane przez Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej w Ciechanowie. W jego trakcie przedstawiciel firmy hybrydowej z Europy Zachodniej głośno zastanawiał się za jakie parametry tuszy będą płaciły zakłady mięsne za 25 lat.

Już wtedy firmy zachodnie uznały, że na pewno nie tylko za mięsność, bo jej poziom jest zadowalający, ale również za  j a k o ś ć  mięsa. Konsekwencją takiego myślenia było podjęcie w tamtym czasie prac hodowlanych w kierunku poprawy jakości mięsa.

Słuchało się tego wówczas jak przysłowiowej bajki o żelaznym wilku, gdyż  u nas o mięsności i jej poprawie dopiero zaczęto u nas mówić. Prawdziwe upowszechnienie klasyfikacji EUROP nastąpiło w Polsce dopiero od 1 lipca 1996 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek stosowania jej w zakładach ubijających ponad 200 sztuk tygodniowo. W roku 2009 średnia zawartość mięsa w tuszy osiągnęła poziom  54,8%.

 

Odtłuszczanie wieprzowiny

 

Nastąpiło bardzo szybkie „odchudzanie” wieprzowiny. Wynikało to z konieczności zaspokojenia wymagań konsumentów domagających się chudego mięsa. W ostatnich latach, poprzez reklamy
i inne publikacje, jesteśmy „bombardowani” informacjami o szkodliwości jedzenia mięsa czerwonego ze względu na wysoki poziom cholesterolu. Co to jest cholesterol? Jest to związek z grupy steroli, niezbędny składnik wielu podstawowych substancji, bez których nasz organizm nie mógłby funkcjonować. Jeśli popatrzymy na załączoną tabelę to stwierdzimy, że we wszystkich produktach mięsnych znajduje się określony poziom cholesterolu. Cholesterol jest jednym z wielu czynników wpływających na rozwój chorób cywilizacyjnych, ale nie jedynym.

 

Tab1. Średnie zawartości tłuszczu i cholesterolu w mięsie  wybranych gatunków zwierząt. (Honikel i Arneth 1996)

 

Mięso

Wyręby

Tłuszcz w g

Cholesterol w mg/100 g mięsa

Wieprzowina

kotlet

7,0

55,0

karkówka

11,9

62,0

Słonina

82,0

59,0

Wołowina

Rostbef

6,3

48,5

antrykot

11,3

48,0

Drobiowe

pierś kurczaka bez skóry

0,7

43,5

udko kurczaka ze skórą

15,1

84,5

pierś indyka bez skóry

1,0

44,0

udko indyka ze skórą

13,0

79,0

Dziczyzna

Polędwica z dzika

9,3

62,0

Zmieniające się nawyki żywieniowe spowodowały mniejsze zainteresowanie tłuszczami zwierzęcymi (np. słoniną). Zakłady mięsne poszukiwały zwierząt mniej otłuszczonych. W tym czasie do krzyżowania towarowego wykorzystano między innymi knura rasy pietrain charakteryzującego się wybitną mięsnością. W szybki sposób zmniejszono grubość słoniny.

Mięso musi być smaczne

 

Zmniejszenie otłuszczenia spowodowało także zmniejszanie się zawartości tłuszczu śródmięśniowego - czynniki te są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Spowodowało to częściowe pogorszenie się jakości mięsa poprzez obniżenie jego smakowitości i kruchości.

image001 image002

 Fot. 1. Mięso z małą ilością tłuszczu

śródmięśniowego

Fot. 2. Mięso „marmurkowe”, z dużą ilością

tłuszczu śródmieśniowego

 Mięso bez tłuszczu śródmięśniowego po obróbce termicznej jest suche i twarde.  Wiedzą o tym wszyscy, którzy przygotowywali z niego potrawy. Nośnikiem smakowitości jest bowiem tłuszcz śródtkankowy tworzący tzw. marmurkowatość mięsa. Jest to szczególnie widoczne w przekroju schabu (patrz zdjęcia wyżej).

Po piętnastu latach obowiązywania klasyfikacji EUROP i u nas zaczęto mówić o jakości mięsa. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej konsumentów poszukuje mięsa nie tylko chudego, ale również charakteryzującego się wysokimi walorami smakowymi. Dlatego wzorem innych krajów UE opracowano system jakości wieprzowiny. Jego celem jest produkcja chudego, nie przetłuszczonego mięsa wieprzowego (kulinarnego, pakowanego), przy zachowaniu ważnych dla konsumentów
i przetwórców parametrów jakości.

 

Od czego zależy jakość mięsa?

 

W celu otrzymania mięsa wysokiej jakości producenci żywca powinni przestrzegać zasad gwarantujących jego dobrą jakość. Do nich należy wykorzystanie odpowiednich ras świń i właściwe ich użytkowanie – zgodnie z predyspozycjami rasowymi. Zalecany jest podział na komponenty mateczne i ojcowskie. W komponencie matecznym wykorzystywać lochy ras wbp, pbz, puławską, złotnicką w czystych rasach, jak również mieszańce tych ras. Komponent ojcowski to rasy wbp, pbz, duroc, hampshire, oraz mieszańce duroca, hampshira i pietraina. Do krzyżowania wykorzystać należy sztuki wolne od homozygotycznej formy recesywnego genu wrażliwości na stres RYR1T (nn).

Należy również przestrzegać prawidłowego żywienia. Chodzi tu przede wszystkim o wyeliminowanie z dawki składników pasz negatywnie wpływających na jakość tuszy i mięsa. Trzeba ograniczyć w dawce udział kukurydzy (nie więcej jak 20%). Konieczne jest również - w przypadku jej stosowania - ograniczenie udziału mączki rybnej - najlepiej na miesiąc przed odstawą należy wyeliminować ją z dawki. To są elementy, na które ma wpływ rolnik.

Na jakość mięsa mają wpływ również inne czynniki, niezależne już od producenta trzody. Są to między innymi długość okresu transportu i sposób uboju, za które odpowiada zakład przetwórczy.

***

Kupując mięso w sklepie nigdy nie mam pewności czy pochodzi ono z naszej hodowli czy
z importu. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości konsument będzie mógł kupić dobrej jakości mięso znając już źródło jego pochodzenia. Jest to możliwe w dobrze działającym systemie jakości wieprzowiny  (PQS), który to system w grudniu roku ubiegłego został uznany przez  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Marek Świątkowski

Oddział Poświętne w Płońsku

Przyg. A.D.

 

Literatura: Materiały informacyjne firmy POLSUS „Wieprzowina w żywieniu człowieka- mity i fakty” Maria Koćwin-Podsiadł i Andrzej Zybert

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.