Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Nowoczesna stołówka dla bydła

Wzrastająca obsada bydła w oborach, uciążliwa praca, a także brak na rynku wykwalifikowanej siły roboczej do obsługi zwierząt powoduje, że coraz więcej gospodarstw mlecznych jest wyposażanych w automatyczne systemy żywienia. Wcześniej automatyzacja sprowadzała się do mechanicznego usuwania i gromadzenia obornika oraz gnojowicy, następnie do doju (roboty udojowe).

Początkowo automatyzacja żywienia sprowadzała się do stacji paszowych przystosowanych do zadawania wyłącznie pasz treściwych. Wraz z rozwojem techniki i dalszego poszukiwania ograniczenia kosztów pracy przy żywieniu zwierząt, wprowadzono koncepcje automatycznego karmienia bazującego na systemach żywienia TMR i PMR.. Obecnie automatyzacja obejmuje zarówno przygotowanie jak i zadawanie paszy, czyli zastępuje wóz paszowy i jego obsługę.

Najważniejsza jest kuchnia paszowa

W skład technologii przygotowania i zadawania pasz w oborze wchodzi kilka współpracujących ze sobą urządzeń (modułów), których prawidłowa wzajemna synchronizacja nie powinna być niczym zakłócona.  Sterowanie, koordynacja i kontrola pracy wszystkich elementów automatycznego karmienia zwierząt odbywa się przy pomocy odpowiedniego programu zarządzania żywieniem.

Jednostką centralną całego systemu jest  kuchnia paszowa, w której przechowywane są różne pasze objętościowe i treściwe. W kuchni w specjalnych zasobnikach w zależności od temp. można magazynować pasze objętościowe w okresie do czterech dni. W celu szybkiego i sprawnego dostarczania pasz do kuchni zaleca się, aby zewnętrzne silosy paszowe zaplanować jak najbliżej tego pomieszczenia.

 Urządzeniami pracującymi w strefie kuchni paszowej jest stacjonarny mieszalnik z wagą oraz automatyczne urządzenia załadowujące. Mieszalnik służy do rozdrobnienia różnego rodzaju komponentów pasz objętościowych i ich wymieszania z odpowiednio dozowaną paszą treściwą i dodatkami mineralno - wit.  Kolejnymi urządzeniami pracującymi w kuchni i bezpośrednio technologicznie powiązanymi ze stacjonarnym mieszalnikiem są przenośnik taśmowy transportujący paszę do strefy żywienia zwierząt lub mobilne szynowe albo samobieżne wózki służące do transportu i dawkowania paszy.

Trzy stopnie automatycznego żywienia

Aktualnie na rynku występują trzy główne rozwiązania techniczne automatycznego żywienia. Różnią się one między sobą użytymi urządzeniami i układem poszczególnych czynności podczas procesu przygotowania paszy, transportu i dawkowania paszy.

 • I stopień automatyzacji - głównym urządzeniem jest stacjonarny mieszalnik paszy, który jest stałym elementem kuchni paszowej. Załadunek mieszalnika odbywa się na bieżąco za pomocą ciągnika z ładowaczem czołowym lub ładowarką wyposażoną w wybierak lub wycinak kiszonek. Pasza treściwa jest dostarczana do mieszalnika przenośnikiem paszowym, a dodatki paszowe z dozowników. Urządzeniem transportującym i dawkującym paszę jest mobilny wózek podwieszany na szynie. To rozwiązanie jest obecnie najczęściej stosowane w gospodarstwach mlecznych.

Inną jednostką transportującą paszę do strefy żywienia krów w tym rozwiązaniu może być stacjonarny przenośnik taśmowy, z którego zgarniak zrzuca na stół paszowy odpowiednią ilość paszy TMR.

 • II stopień automatyzacji – pasze objętościowe są dowożone do specjalnych zasobników w kuchni paszowej lub bezpośrednio na podłogę w sprasowanych blokach, i przechowywane w zależności od temperatury do czterech dni. Pasze sypkie są gromadzone w silosach i pojemnikach. Urządzeniem mieszającym, transportującym i zadającym pasze jest mobilny wózek-robot. Wózki mogą być samobieżne zasilane prądem z akumulatorów lub podwieszane na szynie. Załadunek komponentami pasz odbywa się automatycznie z zasobników znajdujących się w kuchni paszowej.
 • III stopień automatyzacji – pasze objętościowe są bezpośrednio z silosów wieżowych transportowane przenośnikiem taśmowym do kuchni, dalej automatycznie odmierzane i ładowane do mobilnych  robotów szynowych lub samobieżnych. W nich są mieszane z innymi składnikami TMR i potem zadawane krowom. Zwierzęta podobnie jak przy drugim stopniu mogą być wielokrotnie karmione, ale z tą różnicą, że podawana pasza jest sporządzona ze świeżo dostarczanych kiszonek.

Do tej grupy zalicza się także robota paszowego, który samodzielnie podjeżdża do silosu, wybiera zaprogramowaną ilość kiszonki do własnego mieszalnika, następnie podjeżdża do innych stanowisk, gdzie pobiera paszę treściwą i inne  składniki. Po procesie mieszania robot przemieszcza się do strefy żywienia i dawkuje paszę.

Zalety automatyzacji

Główną zaletą automatyzacji żywienia jest możliwość programowania krotności i pory zadawania dawek paszy w ciągu doby dla każdej grupy technologicznej zwierząt oddzielnie. Wielokrotne w ciągu doby podawanie precyzyjnie dawkowanej świeżej paszy (przeciętnie 7 razy ), wpływa korzystnie na pobranie paszy przez krowy, utrzymanie stałego pH żwacza, co sprzyja zdrowiu i wzrostowi produkcji mlecznej. Większa częstotliwość zadawania paszy ogranicza ilość niedojadów oraz powoduje ograniczenie hierarchii  w stadzie.

Żywienie jest kolejną po doju najbardziej uciążliwą czynnością w obsłudze bydła. Dlatego ważną zaletą zautomatyzowanego żywienia jest redukcja czasu wykonywania tej czynności. Zastosowanie w pełni zautomatyzowanych urządzeń pozwala zaoszczędzić czas nawet do kilku godzin dziennie.

Podjęcie decyzji o automatyzacji żywienia pomimo wielu zalet i popularności wśród hodowców, ma też swoje ograniczenia związane głównie z dużymi kosztami zakupu tego typu urządzeń oraz adaptacji budynku do danego systemu.

Wiesław Kowalczyk

 

Źródła:

 1. Wacław Romaniuk, Instytut Technologiczno – Przyrodniczy, Innowacyjne rozwiązania technologiczno-budowlane w produkcji zwierzęcej na przykładzie chowu bydła.
 2. Marcin Gołębiewski, SGGW w Warszawie, Automatyzacja w produkcji mleka.
 3. Materiały firm produkujących urządzenia do automatyzacji żywienia bydła zamieszczane na stronach internetowych
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.