AgroLIga 2017 r.- regulamin
W 2017 roku już po raz dwudziesty czwarty organizowany jest konkurs „AgroLiga”. Wyłania on liderów agrobiznesu w kategoriach: ROLNIK i FIRMA. Tym samym „AgroLiga” docenia i popularyzuje osiągnięcia najlepszych gospodarzy i najlepszych firm działających w branży rolniczej.
Zapraszamy Państwa do zgłaszania swoich kandydatów do konkursu „AgroLiga” - etap wojewódzki. Zgłoszenia należy przesyłać do Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem MODR WARSZAWA do końca maja listownie na adres: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa lub mailowo:
REGULAMIN konkursu „AgroLiga 2017”
Konkurs AgroLiga 2017 organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także - Prezes ARiMR, Prezes ARR i Prezes KRUS. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych „AgroLigi” 2017 w kategoriach: Rolnicy i Firmy.
- Konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Do rywalizacji nie mogą przystąpić mistrzowie krajowi wszystkich dotychczasowych edycji „AgroLigi” oraz mistrzowie wojewódzcy „AgroLigi” z lat 2012-2016.
- Pierwszy etap rozpoczyna się w kwietniu 2017 r. poprzez wydrukowanie regulaminu w czasopismach wydawanych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
- Na podstawie regulaminu do Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego powinny wpływać zgłoszenia kandydatów w kategoriach Rolnicy i Firmy wyłącznie z terenu danego województwa.
- Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego powinny powołać komisje konkursowe, które dokonają oceny zgłoszeń.
- W czasie swoich prac Komisje Konkursowe powinny wziąć pod uwagę następujące elementy oceny:
- do kategorii Rolnicy można zaliczyć osoby prowadzące samodzielnie lub wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Kandydaci powinni uzyskiwać wyniki (plony, wydajność w produkcji zwierzęcej itp.) powyżej średniej krajowej. W gospodarstwach może być prowadzona dodatkowa działalność gospodarcza (świadczenie usług mechanizacyjnych i innych, przetwórstwo, agroturystyka, itp.), z której uzyskiwane dochody nie przewyższają jednak dochodów z zasadniczej działalności rolniczej. W gronie laureatów nie mogą się znaleźć gospodarstwa z niedokończonymi inwestycjami, mocno zadłużone lub niestabilne ekonomicznie. W tej kategorii nie mogą być też uwzględniane osoby, które nie mają ziemi i zajmują się wyłącznie obrotem płodami rolnymi.
- do kategorii Firmy można zaliczyć wyłącznie przedsiębiorstwa działające na rynku regionalnym (czyli na terenie danego województwa i ościennych) i zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym, świadczeniem usług rolnych i wiejskich, handlem środków produkcji dla rolnictwa, produkcją maszyn, pasz itp. Do kategorii Firmy zalicza się także wielkoobszarowe gospodarstwa rolne, prowadzone przez właścicieli bądź dzierżawców i zatrudniające siłę najemną.
- przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisje konkursowe powinny też brać pod uwagę: zasady bezpieczeństwa pracy, estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.
- Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego jako organizatorzy „AgroLigi” 2017 na szczeblu wojewódzkim są odpowiedzialne za weryfikację płynności finansowej uczestniczących w konkursie firm i gospodarstw rolnych.
- Prezentacja kandydatów do tytułu Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego „AgroLigi” 2017 powinna się odbywać na łamach czasopism wydawanych przez ODR-y. Wskazane jest, by Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego – w miarę możliwości - rozpropagowały konkurs oraz jego uczestników na szczeblu wojewódzkim w lokalnej prasie, radiu i telewizji.
- 7.Wyłonienie Mistrzów i Wicemistrzów Wojewódzkich AgroLigi 2017 w kategorii Rolnicy i Firmy powinno się odbyć do 30 września 2017 r. w wyniku oceny Komisji Konkursowej powołanej na szczeblu wojewódzkim lub w drodze głosowania czytelników czasopism wydawanych przez ODR-y.
- Organizatorzy konkursu na szczeblu krajowym zastrzegają sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń w wypadku:
- stwierdzenia braku płynności finansowej zgłaszanych firm i rolników
- wejścia w konflikt z prawem
- wadliwego zakwalifikowania firmy lub rolnika do odpowiedniej kategorii
W takich sytuacjach Mistrz Wojewódzki może nie zostać dopuszczony do finału krajowego. Jego miejsce zajmie wówczas Wicemistrz Wojewódzki.
- W drugim etapie konkursu do sekretariatu konkursu AgroLiga wpływają zgłoszenia Mistrzów Wojewódzkich AgroLigi 2017 w kategoriach Rolnicy i Firmy jako nominatów do tytułu Mistrza Krajowego AgroLigi 2017. Zgłoszenia powinny zawierać: protokół z rozstrzygnięcia konkursu AgroLiga 2017 na szczeblu wojewódzkim, dokładne dane teleadresowe (adres pocztowy, telefon, fax, e-mail, ew. strona www) oraz wizytówki gospodarcze poszczególnych Mistrzów Wojewódzkich o objętości do 1 strony formatu A4.
Zgłoszenia należy przesłać do 23 października 2017 r. pod adresem:
Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa
z dopiskiem
Sekretariat Konkursu
„AgroLiga 2017”
- Kapituła Krajowa konkursu AgroLiga 2017, złożona z Mistrzów Krajowych „AgroLigi” z l. 2012-2016 w kategoriach Rolnicy i Firmy oraz przedstawicieli organizatorów i honorowych patronów, wyłoni Mistrzów Krajowych, Wicemistrzów Krajowych oraz Laureatów Krajowych AgroLigi 2017 na podstawie nadesłanych zgłoszeń przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
- Krajowy finał konkursu AgroLiga 2017 odbędzie się w II kwartale 2018 roku.