Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Zorganizujemy Krajowe Dni Pola po wielkopolsku – porządnie i jak najlepiej

Jesteśmy świadomi tego, że przed nami jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie jestem spokojny, że dobrze ją wykonamy, a Krajowe Dni Pola zostaną zorganizowane po wielkopolsku, czyli porządnie i jak najlepiej – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu o przygotowaniach do Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, które odbędą się 3-5 czerwca 2023 roku w Wielkopolsce.

Jest Pan spokojny?

Z reguły jestem spokojnym człowiekiem, ale czasami, jak każdy z nas, odczuwam również stres i nerwy. Dlaczego jednak miałbym aktualnie nie być spokojny?

Do Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, które organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zostało już tylko nieco ponad pół roku. Wraz z upływem kolejnych miesięcy stres związany z organizacją takiego wydarzenia będzie zapewne coraz większy.

Rzeczywiście, czas płynie nieubłaganie i jesteśmy świadomi tego, że będzie go coraz mniej. Kiedy kilka miesięcy temu zaczęliśmy pierwsze spotkania dotyczące organizacji Krajowych Dni Pola Sielinko 2023, byliśmy świadomi tego, jak wielkie czeka nas wyzwanie. Organizacja takiego wydarzenia jest dla nas zaszczytem i cieszymy się z tego, że w przyszłym roku będziemy gościli środowisko rolnicze z całej Polski, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to również wielki wysiłek organizacyjny. Na szczęście pracownicy WODR to bardzo doświadczony i sprawdzony zespół, który niejednokrotnie poradził sobie z wieloma różnorodnymi zadaniami i wyzwaniami. Dlatego jestem przekonany i spokojny o to, że tym razem również damy radę, a Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 okażą się dużym sukcesem. Zwłaszcza, że przygotowania do nich już trwają.

W takim razie, na jakim etapie są przygotowania?

Wraz z upływem czasu udaje nam się ustalać oraz dopinać coraz więcej kwestii, ale przed nami jeszcze wiele pracy. Na ten moment uzyskaliśmy patronaty honorowe nad wydarzeniem ze strony Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ponadto, pozyskujemy patronaty medialne, partnerów oraz wystawców, którzy chcieliby zaprezentować się na Krajowych Dniach Pola. Jednocześnie wciąż trwają prace nad dokładnym programem wydarzenia, gdyż zarys ogólny tego, co chcemy zaprezentować jest już gotowy.

Organizacja takiego wydarzenia to duży wysiłek finansowy?

Niewątpliwie, Krajowe Dni Pola to impreza, która wymaga większych nakładów finansowych niż organizacja tradycyjnych, corocznych targów w Sielinku. Dlatego staramy się pozyskać jak największą liczbę sponsorów, abyśmy byli w stanie zapewnić organizację wydarzenia na jak najwyższym poziomie. Jednocześnie zapraszam wszystkie podmioty zainteresowane ewentualnym sponsoringiem Krajowych Dni Pola do kontaktu z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Jesteśmy świadomi tego, że oprócz środków własnych, konieczne będzie także wsparcie ze źródła zewnętrznego.

Skoro organizacja Krajowych Dni Pola jest tak dużym wyzwaniem, to należy się spodziewać, że sama impreza będzie jeszcze bardziej wyjątkowa niż dotychczasowe targi w Sielinku?

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Na Krajowe Dni Pola planujemy większą liczbę atrakcji dla odwiedzających, zarówno dla rolników, mieszkańców obszarów wiejskich, ale także dla mieszkańców okolicznych miast i miasteczek. Krajowe Dni Pola, oprócz tego, że są kierowane przede wszystkim do środowiska rolniczego, to także impreza, która ma na celu pokazanie mieszkańcom miast, jak wygląda polska wieś, jej tradycja, kultura i zwyczaje. Dlatego organizując to wydarzenie chcemy na nie zaprosić zarówno mieszkańców wsi, jak i miast, a jednocześnie zagwarantować, by każdy odnalazł coś dla siebie.

Czego w takim razie możemy spodziewać się na Krajowych Dniach Pola w Sielinku?

Jednym z najważniejszym elementów tego wydarzenia będzie oczywiście kolekcja około 400 gatunków roślin uprawnych na poletkach demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, jest ono poświęcone przede wszystkim uprawom na polach, dlatego też nasi specjaliści z Sielinka już od kilku tygodni ciężko pracują, aby jak najlepiej przygotować poletka demonstracyjne na to wydarzenie.

Hasłem Krajowych Dni Pola w 2023 roku jest „Rolnictwo innowacyjne”. Czy to oznacza, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu będzie stawiał na promocję jak największej liczby innowacji w rolnictwie?

Dokładnie taki jest nasz cel. Hasło „Rolnictwo innowacyjne” bardzo dobrze wpisuje się w naszą politykę promowania i pokazywania nowoczesnego rolnictwa. Jako WODR, od lat uczestniczymy w różnorodnych projektach mających na celu cyfryzację polskiego rolnictwa oraz wdrażanie do niego nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć między innymi o utworzeniu platformy doradczej eDWIN. Innym przykładem takich działań ze strony WODR jest uruchomienie usługi Poldrony, która zakłada wykorzystanie dronów do ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką. Aktualnie pracujemy także nad projektem dotyczącym sztucznej inteligencji w rolnictwie. Te wszystkie rozwiązania, a także więcej, będziemy chcieli zaprezentować podczas Krajowych Dni Pola 2023. Do udziału w imprezie zapraszamy także inne podmioty oraz instytucje zajmujące się wdrażaniem innowacji w rolnictwie, dzięki czemu oferta dla odwiedzających będzie bardzo bogata.

To wszystko będzie możliwe do zobaczenia w Strefie innowacji?

Jak najbardziej. Cały teren Krajowych Dni Pola zostanie podzielony na kilka stref tematycznych, a jedną z nich będzie właśnie Strefa innowacji, w której planujemy zademonstrować, jak nowoczesne technologie wkraczają do rolnictwa oraz, co najważniejsze, jak mogą wspomagać rolników w codziennej pracy.

Jakie jeszcze strefy tematyczne są planowane podczas Krajowych Dni Pola?

Zależy nam na różnorodności oraz zademonstrowaniu rozmaitych aspektów dotyczących rolnictwa, w tym na przykład odnawialnych źródeł energii, które odgrywają coraz istotniejszą rolę. Temu będzie służyła Strefa Energii Odnawialnej. Ponadto, chcemy zaakcentować także kwestie dotyczące ogrodnictwa, co będzie możliwe w Strefie Ogrodnictwa. Nie zabraknie także Kół Gospodyń Wiejskich, występów lokalnych zespołów folklorystycznych oraz stoisk, na których będzie można poznać tradycję wielkopolskiej wsi. To wszystko będzie odbywało się w Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast w Strefie Nauka Praktyce będzie można przekonać się jak można wykorzystywać w sposób praktyczny w rolnictwie wiedzę teoretyczną pochodzącą z nauki. Do tego dojdzie także Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych, gdzie znajdą się stoiska różnorodnych firm związanych z branżą rolniczą. Oczywiście nie można także zapomnieć o Strefie Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Wystawa zwierząt to nieodłączny element targów w Sielinku, ale po raz pierwszy pojawi się na Krajowych Dniach Pola.

Zgadza się, o ile co roku odwiedzający mogli oglądać wystawę zwierząt na targach w Sielinku, o tyle nie było jej podczas dotychczasowych Krajowych Dni Pola, które były organizowane przez Kujawsko-Pomorski oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pod tym względem proponujemy na Krajowych Dniach Pola pewną nowość. Osoby, które regularnie odwiedzają targi w Sielinku, organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, są już przyzwyczajone do tego, że jednym z elementów wydarzenia jest także wystawa zwierząt. Nie wyobrażamy sobie, by nie było jej także na Krajowych Dniach Pola, zwłaszcza że wystawa co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Niejednokrotnie jest to też okazja dla dzieci, by na żywo zobaczyć różne gatunki zwierząt.

Jakie jeszcze będą nowości na przyszłorocznych Krajowych Dniach Pola?

Zależy nam bardzo mocno na podkreśleniu roli i znaczenia lokalnych samorządów, położonych niedaleko Sielinka. Dlatego też utworzymy specjalną aleję o nazwie „Wielkopolskie Fyrtle”, w której okoliczne samorządy będą mogły zaprezentować się przed tysiącami odwiedzających. I tak na przykład na stoisku gminy Rakoniewice będzie można dowiedzieć się o Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa, gmina Nowy Tomyśl zapewne zaprezentuje wyroby z wikliny, a gmina Wielichowo może pochwalić się tamtejszym Świętem Pieczarki. Jak widać, samorządy z okolic Sielinka są bogate w różnorodne święta oraz atrakcje turystyczne, które będzie można bliżej poznać. Zależy nam na tym, by Krajowe Dni Pola były okazją do poznania Wielkopolski, jej atrakcji turystycznych oraz historii i kultury. Dlatego zapraszamy do współpracy instytucje związane z kulturą, tradycją i historią regionu. Nowością będzie także położenie większego nacisku na ogrodnictwo niż miało to miejsce dotychczas. Krajowe Dni Pola będą okazją, by zobaczyć to, co najlepsze w Wielkopolsce.

Główne obchody Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 zaplanowane są w dniach 3-5 czerwca. Ostatni z nich to dzień przeznaczony dla szkół. W praktyce na czym będzie on polegał?

Tego dnia poszczególne instytucje, instytuty oraz firmy będą mogły zaprezentować się przed tysiącami uczniów szkół rolniczych z całej Polski. Mając na uwadze troskę o przyszłość polskiego rolnictwa, pragniemy zachęcić młodzież do aktywnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Uczestnictwo młodzieży w Krajowych Dniach Pola będzie okazją, by uczniowie zapoznali się z nowoczesnym rolnictwem, poznali najnowsze rozwiązania cyfryzacyjne, zgłębili tematykę dotyczącą nawodnień oraz wzięli udział w różnorodnych pokazach.

Czy WODR jest w kontakcie z organizatorami poprzednich edycji Krajowych Dni Pola i korzystacie z ich doświadczeń?

Oczywiście, utrzymujemy bliski kontakt zarówno z Kujawsko-Pomorskim, jak i Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i bardzo chętnie korzystamy z doświadczeń obu ośrodków. Ponadto, część naszych pracowników uczestniczyła w Krajowych Dniach Pola organizowanych przez oba te ośrodki. Wiedza i informacje, które uzyskujemy od naszych Kolegów z innych ośrodków są bezcenne i znacząco pomagają nam w naszych pracach. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję za każde wsparcie, które otrzymujemy od Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Czy WODR współpracuje także z innymi partnerami przy organizacji tego wydarzenia? 

Współpracujemy z wieloma różnymi podmiotami, które będą uczestniczyły w Krajowych Dniach Pola oraz wspierają nas w organizacji. Duże podziękowania oraz słowa uznania należą się również instytucjom naukowym takim jak Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. To jedni z naszych głównych partnerów, którzy znacząco nas wspierają. Tuż przed głównymi obchodami Krajowych Dni Pola, w dniach 1-2 czerwca, na terenach COBORU w Słupi Wielkiej oraz IOR w Winnej Górze odbędą się imprezy towarzyszące w postaci pokazów polowych i krótkich wykładów. Ponadto, trzeba także pamiętać o dużym udziale w imprezie ze strony Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego.

Kolejne miesiące oznaczają będą dla pracowników WODR okresem jeszcze bardziej wytężonej pracy?

Jesteśmy świadomi tego, że przed nami jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie jestem spokojny, że dobrze ją wykonamy, a Krajowe Dni Pola zostaną zorganizowane po wielkopolsku, czyli porządnie i jak najlepiej. Już teraz zachęcam wszystkich do wizyty w Wielkopolsce na tym wydarzeniu. Do zobaczenia w weekend 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku, koło Opalenicy, na Krajowych Dniach Pola 2023.

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.