Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Sieć na rzecz innowacji
w rolnictwie i na obszarach wiejskich

Przedsiębiorcze kobiety w Poświętnem

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zorganizował 8 kwietnia XVII konferencję pt. „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej - nowe wyzwania i nowe możliwości”.  Wzięło w niej udział ok. 100 przedsiębiorczych kobiet zrzeszonych i aktywnie działających w Kołach Gospodyń Wiejskich na terenie woj. mazowieckiego.

Tematyka konferencji dotyczyła innowacyjnych metod przetwórstwa owoców i warzyw, w tym głównie w zakresie sporządzania kiszonek, ale również kwestie związane z pozyskiwaniem środków finansowych na działania podejmowane przez KGW i ich rozliczaniem.

Wykłady poprowadzili:

 • dr Anna Wrzodak – Instytut Ogrodnictwa Skierniewice – tematy wykładów:

-„Warzywa kiszone – aktualne problemy, zastosowanie kultur starterowych, nowe technologie poprawiające jakość produktów kiszonych”,

-„Innowacyjne technologie przetwórcze dyni, buraka ćwikłowego i papryki – gotowe receptury na nowe produkty”,   

 • Magda Stefaniak – dietetyk kliniczny Płońsk – temat wykładu „Proces zmiany nawyków żywieniowych sukcesem kobiety przedsiębiorczej”,
 • Marcin Malatyński – kierownik BP ARiMR w Płońsku i Adam Derdzikowski – pełnomocnik ds. KGW BP ARiMR w Płońsku – temat wykładu „Możliwości pozyskania środków zewnętrznych na działania podejmowane przez Koła Gospodyń Wiejskich”,
 • Monika Jackowska - Urząd Skarbowy w Płońsku – temat wykładu „Rozliczenie podatkowe KGW z pozyskanych dotacji”.

Słuchaczki utwierdzone zostały w przekonaniu, że warto jeść kiszonki i dowiedziały się jakie warzywa i owoce można kisić. Poznały też historię fermentacji, podstawowe techniki fermentacyjne, technologie kwaszenia ogórków i kapusty, innowacyjne technologie przetwórcze dyni, buraka ćwikłowego i papryki.

Podczas konferencji zaprezentowano gotowe receptury na wykonanie pełnowartościowych soków z warzyw, smoothies, dyni pieczonej, past ziołowo-dyniowych, przecierów i past dla dzieci, kiszonek z dyni, buraków i papryki.

Omówiono wartości odżywcze, zawartość składników mineralnych i witamin oraz właściwości prozdrowotne sporządzonych produktów i kiszonek.

Zdobyta wiedza poszerzyła znacznie umiejętności w obszarze przetwórstwa lokalnego, w szczególności w zakresie innowacyjnego przetwórstwa owoców i warzyw, co skutkować może podjęciem decyzji o uruchomieniu działalności przetwórczej w ramach KGW lub na bazie własnych gospodarstw rolnych, tym samym poprawą warunków i jakości życia na wsi.

Kobiety w biznesie to piękniejsza twarz przedsiębiorczości. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dietetyka klinicznego Magdy Stefaniak. Słuchaczki zadawały dużo pytań związanych z utrzymaniem dobrego zdrowia, kondycji fizycznej i zachowaniem szczupłej sylwetki. To przecież dla przedsiębiorczej kobiety zagadnienia równie ważne jak sukces w biznesie.

Większość kobiet uczestniczących w konferencji to członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Od 1 kwietnia 2022 r. KGW mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na działalność statutową. Podobnie jak w poprzednich latach wniosek o przyznanie pomocy może być złożony przez koło gospodyń wiejskich, które jest wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie jest w nim zarejestrowanych ponad 10,8 tys. kół – z czego  niemal 1,5 tys. działa na Mazowszu. Jeśli chodzi o wysokość pomocy, to w stosunku do tej przyznawanej w 2021 r., ani pula środków: 70 mln zł, ani stawki nie uległy zmianie. Wsparcie pozostaje uzależnione od liczby członków koła i wynosi: 5 tys. zł – dla tych liczących nie więcej niż 30 osób, 6 tys. zł – jeśli ich liczba mieści się w przedziale 31-75 oraz 7 tys. zł – w przypadku jeszcze liczniejszych kół. Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację celów statutowych koła, ale także wykorzystać, by rozwijać regionalną kulturę ludową. W minionym roku koła gospodyń wiejskich otrzymaną z ARiMR pomoc przeznaczały najczęściej m.in. na zakup biletów na wyjazdy kulturalne, sportowe i szkoleniowe; wyposażenia wiejskich świetlic, zakupy sprzętu AGD oraz naczyń czy strojów na imprezy okolicznościowe. Wykładowcy reprezentujący Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozwiali wszystkie wątpliwości związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na działania podejmowane przez kobiety działające w ramach Kół Gospodyń Wiejskich, a przedstawicielka Urzędu Skarbowego udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na pytania kobiet związane z rozliczaniem podatkowym pozyskanych dotacji. Wyjaśniła na co zwracać uwagę wydatkując środki finansowe, jak dokumentować poniesione wydatki, aby nie mieć problemów z ich rozliczaniem.

Konferencja była okazją do promocji dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi, różnych form przedsiębiorczości wiejskiej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki  dziedzictwa kulinarnego. W czasie jej trwania, w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym  prezentowany był dorobek lokalnych twórców rękodzieła ludowego, związany z tradycją świąt wielkanocnych, przygotowany przez kobiety zrzeszone w KGW i Stowarzyszeniach działających na terenie powiatu płońskiego. Ponadto na stoiskach przygotowanych przez lokalnych wytwórców produktów tradycyjnych można było degustować: wędliny, sery, miody i produkty pszczele, chleby pieczone na zakwasie, pierogi oraz oleje tłoczone na zimno (lniany i rzepakowy), a także zaopatrzyć się na święta.

Tegoroczną konferencję przygotowali tradycyjnie pracownicy ds. rozwoju obszarów wiejskich w MODR Oddział Poświętne.  

Oficjalnego otwarcia dokonali: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR Warszawa i Jarosław Grabowski - dyrektor MODR Oddział Poświętne w Płońsku. W swoich wystąpieniach podkreślili rolę i znaczenie kobiet w rodzinie, przestrzeni publicznej i gospodarczej, a także złożyli wszystkim Paniom życzenia z okazji zbliżających się świąt.

Wydarzenie zrealizowano w ramach operacji pn. „Kobieta Przedsiębiorcza w Unii Europejskiej – nowe wyzwania i nowe możliwości” wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 (realizacja w roku 2022)  w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Tekst - Danuta Bronowska

Zdjęcia – Bożena Chądzyńska

Fotogaleria:

Powitanie uczestniczek konferencji: Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR Warszawa oraz Jarosław Grabowski - dyrektor MODR Oddział Poświętne w Płońsku

Przywitanie przybyłych gości przez organizatorkę konferencji Danutę Bronowską - głównego specjalistę ds. rozwoju obszarów wiejskich

Warzywa kiszone - aktualne problemy, nowe technologie - dr Anna Wrzodak Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Skierniewice

Proces zmiany nawyków żywieniowych sukcesem kobiety przedsiębiorczej - Magda Stefaniak - dietetyk kliniczny

Środki finansowe dla KGW - Marcin Malatyński - kierownik BP ARiMR w Płońsku

Możliwości pozyskania środków zewnętrznych na działania podejmowane przez KGW - Adam Derdzikowski - pełnomocnik ds. KGW BP ARiMR w Płońsku

Rozliczenie podatkowe KGW z pozyskanych dotacji - Monika Jackowska - Urząd Skarbowy w Płońsku

Uczestnicy konferencji

Wyroby rękodzielnicze

Ozdoby wielkanocne

Wystawcy kiermaszu wielkanocnego - KGW w Kołozębiu prezentujące swoje wyroby

Rękodzieło przygotowane przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej

Wyroby rękodzielnicze

Stroiki wielkanocne

Ozdoby wielkanocne

Palmy wielkanocne wykonane przez Urszulę Skrobisz ze Strzegowa

Ozdoby wielkanocne wykonane przez stowarzyszenie Baby Robią z Raciąża

Wystawcy kiermaszu wielkanocnego - produkt tradycyjny i regionalny

Wystawcy kiermaszu wielkanocnego - wyrób wędlin tradycyjnych

Wystawcy kiermaszu wielkanocnego

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.