Wiedza to klucz do sukcesu
XIII Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego oraz Ogólnopolska Prezentacja Odmian Kukurydzy w Skrzelewie odbyły się w tym roku w drugą niedzielę października. Z roku na rok przybywa wystawców i coraz więcej rolników korzysta z wiedzy oferowanej przez naukowców
, przedstawicieli firm i instytucji z branży rolniczej. W Skrzelewie prezentowane są najnowsze technologie uprawy kukurydzy na ziarno i na kiszonkę.
Poletka demonstracyjne obok pól produkcyjnych oraz maszyny do zbioru i uprawy kukurydzy stwarzają znakomitą okazję do porównania upraw różnych odmian i pracy poszczególnych maszyn. Podczas XIII Dni Kukurydzy można było obejrzeć i porównać ze sobą prawie 80 odmian tej rośliny. Była też możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami imprezy. Tysiące zwiedzających, ponad 170 firm prezentujących produkty i oferujących usługi nie tylko z kraju, ale również z zagranicy, potwierdziły celowość organizacji tej imprezy.
Oprócz prezentacji firm branżowych można było zakupić drzewka i krzewy owocowe, rośliny ozdobne, wyroby z wikliny, świeże ekologiczne pieczywo, produkty pszczele, a także wyroby rękodzieła artystycznego. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje kulturalno-rozrywkowe oraz konkursy dla wystawców i zwiedzających.
Prezentacja możliwości
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem rozpoczęły się pokazy polowe. Prezentowane w trakcie pracy nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze przyciągały rzesze zwiedzających. Punkty konsultacyjne firm doradczych, ubezpieczeniowych i innych, działających na rzecz rolnictwa, dawały możliwość zasięgania porad. Rolnicy chętnie odwiedzali stoisko wystawowe i punkt konsultacyjny MODR, aby poradzić się
z jakich funduszy mogą skorzystać w konkretnym przypadku i zaopatrzyć się w nasze wydawnictwa.
Podczas imprezy promowany był projekt „Turystyka – szansa dla rolnika” współfinansowany przez Unię Europejską. Doradcy MODR udzielali informacji na temat możliwości skorzystania z kursów
w zawodach: kucharz, kelner, barman, organizator agroturystyki i przewodnik agroturystyki, które są realizowane m.in. na terenie powiatu sochaczewskiego.
Nagrody dla najlepszych
Wszystkich przybyłych powitał Tadeusz Szymańczak - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
XIII Dni Kukurydzy, a oficjalnego otwarcia dokonał Marek Olechowski – wójt gminy Teresin. Podczas imprezy nagrodzono wiele firm działających dla rolnictwa.
Za wyróżniające osiągnięcia w promocji uprawy kukurydzy Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego został uhonorowany pucharem prof. Edwarda Arseniuka – dyrektora Instytutu Hodowli
i Aklimatyzacji Roślin.
Wszyscy, którzy przybyli do Skrzelowa mieli okazję wziąć udział w Plebiscycie Publiczności i wybrać najlepsze stoisko i najlepszą prezentację polową. Za najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe publiczność uznała ekspozycję firmy Rolmech, która otrzymała za to puchar ufundowany przez Wojewodę Łódzkiego. Firma Rolmech zajęła również I miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą prezentacją polową użytkowania maszyn rolniczych i otrzymała puchar Marszałka Województwa Łódzkiego.
Natomiast II miejsce w tym plebiscycie zdobyła firma Agroma Kutno, dla której puchar ufundował Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Sylwester Grodkowski.
Podsumowanie konkursów
Ogłoszono także konkurs na najbezpieczniejszą maszynę rolniczą. Na I miejscu znalazła się przyczepa z układem zsuwającym Gigant, typ:ASK 268 prezentowana przez firmę Agrotechnik Tafily – Jacek Rutkowski.
Specjalna komisja wybrała najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe – firmy nasiennej Granum oraz najlepszą prezentacje polową użytkowania maszyn rolniczych – dokonaną przez firmę POL-AGRA, dla której puchar ufundował Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Posumowano także gminny konkurs ogródkowy „Najładniejsze miejsce wokół nas” zorganizowany przez MODR Oddział Bielice i Gminę Teresin. Najpiękniejszą zagrodą wiejską może pochwalić się Bogusława Gryglewicz z Elżbietowa, a najpiękniejszym ogrodem przydomowym Edyta Mechocka
z Teresina.
Zwyczajowo już przeprowadzony został konkurs wiedzy rolniczej dla młodzieży, w którym zwyciężyła Anna Rzepa. Dla uczestników tego konkursu nagrody rzeczowe ufundował Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Dodatkową atrakcją były występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych. Gościnnie wystąpiły „Grzybowianki” zespół ludowy z zaprzyjaźnionej gminy Słubice z powiatu płockiego.
Tego rodzaju impreza jest wspaniałą okazją do zdobywania fachowej wiedzy i wymiany doświadczeń,
które z pewnością przyczynią się do wprowadzania nowych technologii do mazowieckich gospodarstw rolnych.
Tekst i zdjęcia Bożena Kalkowska