Łotysze na ziemi makowskiej
z dopłat UE, wykorzystanie funduszy strukturalnych, procedury i obowiązki rolnika w celu spełnienia wymogów UE. Spółdzielcy pytali także czy są u nas i funkcjonują spółdzielnie - szczególnie mleczarskie. Łotysze najbardziej byli zadziwieni ilością maszyn
w gospodarstwach, a szczególnie imponujących ciągników.
Gospodarze przyjęli gości tradycyjnym polskim jadłem. Dzielili się uwagami, spostrzeżeniami i problemami, które Łotysze i Polacy mają teraz podobne. Wspominali uwarunkowania historyczne, które spowodowały, że ich struktura gospodarstw jest inna. Obecnie, oprócz spółdzielni, starają się tworzyć gospodarstwa rodzinne i wiele z nich funkcjonuje bardzo dobrze. Nie ma rozdrobnienia gospodarstw, a wyjściowe 50 ha, które zaproponowało im państwo, sukcesywnie powiększają.
Bardzo podobały się im nasze gospodarstwa, a pokrewieństwo „słowiańskich dusz" sprzyjało sympatycznym i miłym rozmowom. Zaprosili doradców i rolników do odwiedzenia ich kraju.
Tekst: Barbara Karol
Zdjęcia: Andrzej Rosa
Oddział w Ostrołęce
Spółdzielcy z Łotwy w powiecie sochaczewskim
Delegacja Łotewskiego Związku Spółdzielczości Rolniczej w dzień później (29 lipca br.) przybyła z wizytą studyjną również do Józina na terenie gminy Rybno w pow. Sochaczewskim.
Grupa odwiedziła gospodarstwo pani Agnieszki Fidrych specjalizujące się w produkcji mleka, które przygotowuje się również do podjęcia działalności agroturystycznej.
Ogólne informacje dotyczące specyfiki terenu gminy Rybno przedstawiła specjalistka MODR Oddział Bielice a właścicielka opowiedziała o produkcji w swoim gospodarstwie.
Pani Agnieszka, przejęła gospodarstwo po rodzicach w 2005 roku. Obecnie posiada 70 szt. bydła w tym 30 krów. Średnia wydajność od 1 krowy wynosi 6 tys. l mleka. Mleko odbierane jest przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu. Właśnie współpraca z OSM oraz wynikające z niej korzyści były głównym punktem zainteresowania spółdzielców z Łotwy (którzy przed przybyciem do gospodarstwa złożyli wizytę w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu).
Grupę interesowały ceny skupu mleka w porównaniu z cenami mleka konsumpcyjnego dostępnego w sprzedaży oraz koszty nabywania środków do produkcji rolnej. Pytano o sposoby żywienia bydła, pozyskiwania pasz, a także o maszyny rolnicze będące na wyposażeniu gospodarstwa. Interesowano się również charakterem produkcji rolniczej oraz cenami gruntów rolnych na terenie gminy Rybno oraz organizacją doradztwa rolniczego i zakresem usług doradczych świadczonych przez nasz Ośrodek.
Na koniec goście wyrazili ogromną wdzięczność gospodarzom (pani Agnieszce Fidrych oraz MODR O/Bielice) za możliwość poznania zagadnień związanych z produkcją mleka. My także jesteśmy przekonani, że wizyta spółdzielców z Łotwy zaowocowała wieloma praktycznymi wnioskami, które wpłyną na podejmowane przez nich w przyszłości decyzje.
Elżbieta Próchniak
MODR w Warszawie
Oddział Bielice