Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

„Jesteśmy z Wami od 100 lat” konferencja w SGGW

13 i 14 września MRiRW, CDR oraz wojewódzkie ODR-y świętowały 100- lecie doradztwa na ziemiach polskich. Konferencję podsumowującą dokonania doradztwa rolniczego zorganizowały Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Blisko 350 doradców, naukowców, przedstawicieli resortu rolnictwa, środowisk rolniczych, instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji współpracujących z Ośrodkami Doradztwa – wspominało dokonania doradców i debatowało o  wyzwaniach przyszłości.

Gości przywitał gospodarz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Jego Magnificencja Rektor prof. dr. hab. Michał Zasada.

 „Mam ogromną satysfakcję i ogromną przyjemność, że możemy gościć Państwa na terenie najstarszej i największej uczelni rolniczej w Polsce. Uczelni, która jest tak blisko związana z rolnictwem i polską wsią.”. - Dziś… jak podkreślił rektor - SGGW współpracuje z ośrodkami doradztwa wspólnie poszukując rozwiązań, które przyczyniają się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa, promując jego innowacyjność, budując trwały system podnoszenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych rolników i mieszkańców wsi.”

Otwierający konferencję Robert Telus – minister rolnictwa, podkreślał ogromną rolę jaką w rozwoju rolnictwa pełniło doradztwo rolnicze. Od pokoleń doradcy przynosili wiedzę i symbolizowali postęp na wsi. -…”to, że dziś polskie rolnictwo jest silne, że liczy się w Europie i na świecie, że nasz produkt jest marką w Europie- to jest zasługa doradztwa rolniczego.”

W imieniu doradców głos zabrał Sławomir Piotrowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, mówiąc o wartościach jakimi kierowały się pokolenia doradców: empatii i pokorze. Bez tych wartości nie byłoby możliwe wykonywanie zawodu, w którego podstawy wpisana jest wrażliwość. Na człowieka i naturę. Na problemy innych, na ich sytuację ekonomiczną czy rodzinną. 

Jubileuszowa konferencja obfitowała w emocje, jak choćby podczas rozmowy prowadzącego konferencję Radosława Bełkota z doświadczonymi doradcami p. Laurą Maciejewską z Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i panem Antonim Hajdaczukiem z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Oboje doradcy opowiadali zgromadzonym o własnych, nie zawsze łatwych  doświadczeniach, pokonywaniu barier i trudności, konsekwentnej pracy od podstaw i nawiązywaniu relacji z rolnikami. Relacji, które w wielu przypadkach są kontynuowane dziś z najmłodszym pokoleniem gospodarzy. 

Emocji nie zabrakło także podczas odznaczeń Krzyżami Zasługi i statuetkami dla wszystkich jednostek doradztwa.  Dyrektor MODR Warszawa Sławomir Piotrowski otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi - za zasługi w działalności społeczności lokalnej.

Podsumowaniem tej części konferencji był film: „Najważniejszy jest człowiek”, w którym bohaterami byli doradcy wszystkich ODR-ów w kraju.  

W sesji plenarnej „Doradztwo rolnicze dzisiaj i jutro”, o doradztwie rolniczym z perspektywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówiła sekretarz stanu w MRiRW Anna Gembicka. Minister podkreśliła, że Ośrodki doradztwa rolniczego są pasem transmisyjnym dla przekazywania osiągnięć nauki, które są wypracowywane w naszych instytutach badawczych bezpośrednio do rolników.

W kolejnych spotkaniach i panelach prezentowano zagadnienia dotyczące doradztwa rolniczego z perspektywy Komisji Europejskiej, świata nauki, doradców oraz rolników. Uczestnicy spotkania wzięli udział w tematycznych panelach dyskusyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli doradztwa oraz instytutów naukowo-badawczych. Panele obejmowały tematykę doradztwa technologicznego, doradztwa na rzecz klimatu i gospodarki wodnej w rolnictwie, doradztwa na rzecz ochrony środowiska i rozwoju rolnictwa ekologicznego czy doradztwa na rzecz skracania łańcuchów dostaw. Dyskutowano także o doradztwie ekonomicznym i finansowym, doradztwie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, a także o systemie wiedzy i innowacji rolniczych AKIS.

Centrum Doradztwa Rolniczego oraz ODR-y z całego kraju przygotowały wystawę posterów, która prezentowała historię i działalność poszczególnych wojewódzkich Ośrodków.

Kolejna część konferencji odbyła się w Hotelu Novotel Warszawa Airport, gdzie zorganizowano uroczystą galę i wręczono nagrody laureatom konkursu „Doradca Roku”.

Laureatką konkursu w etapie krajowym została nasza koleżanka Justyna Niedziałek, główny specjalista w MODR Oddział Siedlce. Nagrody laureatkom wręczali: Robert Telus – minister rolnictwa, Anna Gembicka – sekretarz stanu w MRiRW, Natalia Latocha- dyrektor Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w MRiRW oraz Ireneusz Drozdowski - dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Drugiego dnia konferencji podsumowano panele dyskusyjne, przedstawiając wypracowane w zespołach wnioski oraz rekomendacje do dalszej pracy w doradztwie.

Wydarzenie zakończyła zastępca dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w Ministerstwie Rolnictwa, Edyta Wieczorkiewicz-Dudek. Pani dyrektor podziękowała wszystkim Gościom, za dwa dni owocnych konsultacji oraz za organizację wydarzenia. Wspomniała także o wyjątkowej akcji ODR-ów w Polsce. 1 lutego br. Ośrodki Doradztwa Rolniczego rozpoczęły akcję krwiodawstwa z okazji 100 – lecia doradztwa rolniczego. Do 29 grudnia br. można zgłaszać się do oddziałów terenowych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do punktów mobilnych na terenie całego kraju i na hasło „ODR” oddawać krew. Do dziś udało się zebrać ponad 180 litrów tego najcenniejszego daru. I mamy nadzieję, że dołączycie Państwo do akcji ratującej życie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania konferencji z okazji 100-lecia doradztwa na ziemiach polskich.  Życzymy Państwu sukcesów w kolejnych dekadach.

Tekst: Wojciech Asiński

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.