Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XIX Dni kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę października wszyscy zainteresowani kukurydzą spotykają się na polach w Skrzelewie na "Dniach kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego".

Główne cele jakie przyświecają przedsięwzięciu od 19 lat, to prezentowanie nowych osiągnięć nauki i techniki, zapewnienie możliwości wymiany poglądów pomiędzy naukowcami a praktykami z branży rolniczej.

Po powitaniu gości Tadeusz Szymańczak - przewodniczący komitetu organizacyjnego, zwrócił uwagę na nowe zagrożenia w uprawie kukurydzy, szczególnie, że obecny rok jest dość trudny dla producentów kukurydzy -mokra, zimna wiosna i opóźniona wegetacja mogą mieć wpływ na plony, a proponowane ceny są na niskim poziomie. Dużo mówiono także o zagrożeniach w uprawie kukurydzy takich jak omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany czy nawet przędziorki.

W 2017 roku na poletkach doświadczalnych wyeksponowano około 100 odmian kukurydzy, różnych hodowców. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem rozpoczął się pokaz zbioru kukurydzy z poszczególnych poletek.

Przedstawiciele znanych firm nasiennych na bieżąco udzielali informacji na temat koszonych odmian. Zebrane ziarno było ważone, aby określić plon i badana była jego wilgotność. Wilgotność ziarna wahała się w granicach 30-37 %. Specjaliści podkreślali, że niektóre odmiany nie osiągnęły jeszcze tzw. stadium czarnej plamki, czyli dojrzałości fizjologicznej. Było to niewątpliwie spowodowane warunkami pogodowymi, jakie mamy w tym roku. Po zbiorze przystąpiono do zaprezentowania nowoczesnych maszyn do uprawy kukurydzy. Co roku duże zainteresowanie wzbudzają maszyny rolnicze podczas pracy w polu, umożliwiające stosowanie nowoczesnych technologii uprawy np. uprawy bezorkowej.

Dla zwiedzających przygotowano konkursy, a zwycięzców nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi. W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej zwyciężyła firma BARTNIK oferująca maszyny i części do maszyn rolniczych.

Zwycięzcą w dwóch konkursach: na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych i na najbezpieczniejszą maszynę rolniczą została firma ROLMECH prezentująca agregat uprawowo-siewny TERRASEM R3 i otrzymała puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz puchar Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Odwiedzający imprezę również mieli możliwość wybrania swoich faworytów. W plebiscycie publiczności na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych zwyciężyła firma URSUS i jej ciągnik z agregatem uprawowym. Na II miejscu uplasował się niewątpliwy faworyt tej imprezy – ROLMECH, dla którego puchar ufundował dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Konkurs wiedzy rolniczej dla młodzieży od lat przeprowadzany jest podczas Dni kukurydzy. W tym roku uczestnicy prezentowali bardzo wyrównany poziom wiedzy i konieczna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzców:

I miejsce i puchar marszałka województwa mazowieckiego - Krzysztof Konik,
II miejsce i puchar starosty powiatu płockiego - Patryk Burek,
II miejsce i puchar dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Arkadiusz Kosmala.

Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu uprawy kukurydzy, nasza koleżanka, Elżbieta Próchniak została uhonorowana pucharem dyrektora Hodowli Aklimatyzacji i Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Gratulujemy!

Oprócz firm oferujących maszyny i ciągniki rolnicze, nawozy, pasze i środki ochrony, nie zabrakło też roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych. Można było kupić wyroby z wikliny, kompozycje kwiatowe, wyroby rękodzieła ludowego, a także wędliny, pieczywo, produkty pszczele.

W punktach konsultacyjnych firm działających na rzecz rolnictwa udzielano porad. Wspaniale zagrała Sochaczewska Orkiestra Dęta a Ludowy Zespół Grzybowianki – zachwycił profesjonalizmem, repertuarem i kolorowymi strojami.

Dni kukurydzy w Skrzelewie to jedna z większych w kraju i największa na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego impreza branżowa, która przybliża problematykę uprawy kukurydzy, prezentuje najnowsze technologie, osiągnięcia nauki i techniki.

__F O T O R E L A C J A__

{gallery}relacje/2017/XIX_Dni_kukurydzy_woj_maz-lodz/{/gallery}

 1. Powitanie gości
 2. Imprezę otwiera Marek Olechowski – wójt gminy Teresin
 3. Pokaz zbioru kukurydzy
 4. pokaz pracy maszyn rolniczych
 5. pokaz pracy maszyn rolniczych
 6. pokaz pracy maszyn rolniczych
 7. Puchary dla najlepszych
 8. Uczestnicy konkursu wiedzy rolniczej
 9. Zastępca dyrektora MODR Tomasz Skorupski wręcza puchar za II miejsce w konkursie
 10. Katarzyna Boczek – zastępca dyr. CDR, Tadeusz Szymańczak  - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR i  Włodzimierz Lewandowski – zastępca dyrektora ŁODR
 11. Elżbieta Próchniak uhonorowana pucharem
 12. Poletka odmianowe
 13. Na polu kukurydzianym
 14. Na polu kukurydzianym
 15. Miłośnicy ogrodów mieli w czym wybierać
 16. W punkcie informacyjnym MODR
 17. Występ zespołu ludowego Grzybowianki
 18. Harcerze prezentują produkty z kukurydzy

Tekst: Bożena Kalkowska
Zdjęcia: Bożena Kalkowska, Magdalena Kubik
MODR Oddział Bielice

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.