Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XXIX Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym i XVII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych już za nami

Ponad 350 wystawców, przebogaty program i wspaniała pogoda przyciągnęły w ostatni weekend do Siedlec tysiące mieszkańców Siedlec i regionu, którzy wraz z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Siedlce świętowali stulecie doradztwa w Polsce. XXIX Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym i XVII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych upłynęły pod znakiem udanych zakupów i dobrej zabawy.

Tradycyjna impreza wystawienniczo-targowa odbyła się w dniach 9 - 10 września na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II 6. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Jesteśmy z Wami od 100 lat” i nawiązywało do 100-lecia istnienia Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Polsce. – To na Mazowszu, już w 1923 roku, swoją pracę rozpoczął Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Po odzyskaniu niepodległości wraz z tworzeniem się państwa polskiego to rolnictwo było podstawą funkcjonowania naszego narodu, to dzięki rolnikom mogliśmy przetrwać okres wojny – podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym dyrektor MODR Warszawa Sławomir Piotrowski. – Warto odnotować, jak wielu rolników oddało swoje życie za braci Żydów, jak chociażby rodzina Ulmów z Markowej, która za swą heroiczną postawę 10 września została włączona do grona błogosławionych- dodał dyrektor MODR.

Tegoroczna wystawa, której gospodarzem był MODR Oddział Siedlce, należała do wyjątkowych: - Przede wszystkim świętowaliśmy, z udziałem licznych gości, stulecie doradztwa rolniczego w Polsce – mówi Tomasz Kondraciuk, komisarz wystawy. – W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 350 wystawców, co też nas bardzo cieszy. Z rozmów, jakie prowadziłem z wieloma z nich wynika, że były to dla nich bardzo udane targi. Mieliśmy też wspaniałą oprawę artystyczną – występy lokalnych zespołów ludowych naprawdę robiły wrażenie, podobnie jak wieczorne koncerty z okazji jubileuszu. Sprzyjała nam także piękna pogoda – nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszych warunków na zorganizowanie naszego cyklicznego przedsięwzięcia, jakim są Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym – zaznacza komisarz.

- Najbardziej cieszy mnie frekwencja podczas targów – mówi Józef Jan Romańczuk, dyrektor MODR Oddział Siedlce – Naszą imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Kiedy patrzyłem na tę falę ludzi, docierała do mnie świadomość, że robimy bardzo ważną rzecz – precyzuje dyrektor Oddziału Siedlce.

Podczas targów najliczniej reprezentowane były firmy pośredniczące w sprzedaży maszyn rolniczych, producenci pasz i środków do produkcji rolnej. Wystawa rolnicza, jak co roku, połączona była z prezentacją zwierząt hodowlanych – tym razem podziwialiśmy najlepszych hodowców klaczy i ogierów hodowlanych oraz bydła mlecznego na Mazowszu. Odbyła się także prezentacja drobnego inwentarza. Zwiedzający mieli też szansę zapoznania się z ciekawą ofertę gospodarstw agroturystycznych. Niezwykle barwnie i interesująco zaprezentowali się artyści ludowi, którzy oprócz dzieł swoich rąk uczyli chętnych dawnego rzemiosła i ginących zawodów. Każda edycja MDzDR to promocja zdrowej polskiej żywności i tradycyjnego produktu. Tu także wybór był bardzo duży, więc amatorów nie brakowało. Ogromnym powodzeniem cieszyły się liczne stoiska z roślinami – dodawały one kolorytu imprezie i niejednemu zawróciły w głowie. Podczas MDzDR była możliwość bezpośredniego spotkania z doradcami MODR, którzy chętnie udzielali wszelkich informacji dotyczących nowoczesnych praktyk w rolnictwie, ale także różnego rodzaju dofinansowań.

Tradycyjnie podczas targów wybrano HIT XXIX MDzDR – komisja w składzie: Tomasz Kondraciuk, komisarz; prof. dr hab. inż. Marek Gugała z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach .oraz Stanisław Jastrzębski z „Tygodnika Siedleckiego” za najlepszy produkt targów uznała zgrabiarkę Mergento VT 9220, którą zaprezentowała firma ROLMECH Sp. z o.o. Oddział Węgrów. Wyróżnienia przypadły firmom: Waryński Trade Sp. z o.o., PUH Agrotechnika Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. oraz AgroBest S.C. Katarzyna Toczyska, Łukasz Grochowski.

W trakcie trwania imprezy doradcy MODR podsumowali także konkursy:

Konkurs na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w województwie mazowieckim w 2023 r.

Miejsce IWaldemar Żebrowski z miejscowości Turna, powiat węgrowski,

Miejsce IIBogumiła Cichosz z miejscowości Staropol, powiat gostyniński,

Miejsce IIIMagdalena Rola z miejscowości Pomocnia, powiat nowodworski.

objętego dofinansowaniem w ramach operacji „Konkurs na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie mazowieckim” w ramach konkursu nr 7/2023 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ogłoszonego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Instytucję Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Rozstrzygnięto także IV edycję konkursu „Najlepszy doradca ekologiczny” – etap wojewódzki

Wyniki:

Miejsce IUrszula Grotek z Oddziału Radom

Miejsce IIKatarzyna Golan z Oddziału Ostrołęka

Miejsce IIIGenowefa Wacławek z Oddziału Bielice

oraz IV edycję konkursu „Doradca roku”, organizowanego przez CDR w Brwinowie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W województwie mazowieckim jego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Laureatami konkursu są:

I miejsce Justyna Niedziałek – doradczyni z działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska w Oddziale Siedlce. Z ogromną satysfakcją informujemy, że najlepszy doradca na Mazowszu – pani Justyna Niedziałek, zajęła także I miejsce w kraju!

II miejsce przypadło Małgorzacie Niemirskiej – doradczyni z PZDR w Płońsku

a III Annie Pawłowskiej-Rudyk – doradczyni PZDR w Sierpcu.

Nagrodzono także uczestników konkursów:  „Potrawy z ekologicznej mąki”, „EKO-logiczne działania w domu i w zagrodzie” oraz „Znak rolnictwa ekologicznego widziany oczami przedszkolaka”.

Imprezę swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, którzy podkreślali rangę tego wydarzenia i jego społeczną oraz biznesową użyteczność. Zwiedzający, którzy tłumnie przybyli na MDzDR, z pewnością nie mogli narzekać na nudę. Każdy znalazł tu coś dla siebie i przyjemnie spędził ten czas.

Partnerzy, współorganizatorzy oraz sponsorzy XXIX MDzDR:

Miasto Siedlce, Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Zakład w Żelkowie, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Przyg. Monika Mikołajczuk

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.