MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Świętokrzyskie dobre praktyki

11 i 12 grudnia br. w wyjeździe studyjnym na terenie województwa świętokrzyskiego organizowanym przez MODR Warszawa, uczestniczyło 40 mieszkańców obszarów wiejskich - rolników, doradców, oraz przedsiębiorców.

Wyjazd odbył się w ramach realizacji operacji pt. „Poszukiwanie partnerów do działania "Współpraca”, inspirowane ekologią”. Operacja odbyła się w ramach realizacji Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Co zobaczyliśmy:

* Zagroda Królów - rodzinne 30 hektarowe gospodarstwo rolne, ekologiczne i agroturystyczne położone we wsi Brzeście w gminie Bliżyn. Głównym kierunkiem działalności jest uprawa borówki wysokiej, bardziej znanej pod nazwą borówka amerykańska, której plantacja ma już 37-letnią tradycję, gdyż właściciele byli jednymi z pierwszych w Polsce jej plantatorów. Posiadają certyfikat GLOBAL G.A.P. co ułatwia im sprzedaż owoców zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W gospodarstwie przerabia się owoce borówki sposobem domowym na przetwory: dżemy, konfitury, galaretki i soki oraz prowadzi ich sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego. W okresie zimowym mrożone owoce wykorzystuje się tu do pierogów, naleśników, ciast, bułek oraz do dekoracji tortów. W gospodarstwie hoduje się też gęś kielecką oraz kury zielononóżki. Hodowli sprzyja położenie gospodarstwa, rozległy teren z przydomowym pastwiskiem przeznaczonym na wolny wybieg dla gęsi oraz kur. Wypasają się tu także owce rasy świniarka. Przy ekstensywnym chowie zwierząt te rodzime rasy dobrze się tu adaptują i sprawdzają.

* Winnica Płochockich - w 2005 roku zaczęto zakładanie winnicy, która zajmuje areał ok. 4.5 ha. Dziś, po kilku latach doświadczeń gospodarze są znani jako polski producent wina: udało się stworzyć profesjonalną, niewielką rodzinną winnicę, w której wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. W roku 2008 winnica została zarejestrowana w ARR i w chwili obecnej wina polskie są w sprzedaży w kilkudziesięciu miejscach w kraju. W 2010 roku ruszyły prace związane z rozbudową budynków na potrzeby docelowej, odpowiednio dużej piwnicy winiarskiej, właściwie przygotowanej do produkcji wysokojakościowego wina oraz budową infrastruktury towarzyszącej, w postaci salki degustacyjnej i kilku pokoi, tak, aby winiarnia mogła stać się miejscem przyjmowania gości zainteresowanych winem i enoturystyką. Dzięki temu możliwe jest zwiedzanie winnicy.

*Winnica Sandomierska - to małe, rodzinne przedsięwzięcie, dzięki czemu właściciele mogą całkowicie oddać się pasji i pielęgnować każdą roślinę z osobna, kontrolować jakość rosnących na niej owoców i robić wszystko, by powstające z nich wina miały w sobie serce, które wkładają w proces produkcji. Historia winnicy sięga 1937 roku. Wtedy 3 ha plantację winorośli prowadził pradziadek właścicieli, jeden z pionierów winoogrodnictwa w regionie. Mimo tego, że tamte nasadzenia nie przetrwały próby czasu, rodzinne tradycje są kontynuowane i od 2004 roku systematycznie testowane są odmiany i dosadzane nowe krzewy. Obecnie winnica areał ok 1,5 ha. Jest to pierwsza oferta agroturystyczna ściśle związana z turystyką winiarską (enoturystyką) w województwie świętokrzyskim. Oprócz winnicy i winiarni w gospodarstwie uprawiane są również inne owoce, warzywa oraz prowadzona jest działalność przetwórczą. Winnica Sandomierska to gospodarstwie agroturystyczne, w którym prowadzone są codzienne prace polowe i działalność ogrodnicza. Goście oprócz atrakcji winiarskich mają możliwość skorzystania z naszego zarybionego stawu, miejsca do grillowania i spotkań przy ognisku.

* Inkubator przetwórczy w Dwikozach ma na celu zapewnienie dostępu do infrastruktury niezbędnej do wytwarzania regionalnych produktów na bazie lokalnego surowca i tradycji. Dla producenta żywności korzystanie z infrastruktury inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do utworzenia własnego zakładu przetwórczego. Zamiast zaczynać od kosztownej inwestycji związanej z budową nowego zakładu, producent żywności nieprzetworzonej może sprawdzić swoje umiejętności przetwórcze oraz możliwości wprowadzenia na rynek (opakowanie, etykietowanie, dystrybucja i sprzedaż) oryginalnego, własnego produktu w zgodzie z przepisami sanitarnymi.

 

  __F O T O R E L A C J A__

 1. Instruktaż przycinania krzewów borówki amerykańskiej przeprowadzona przez Pana Krzysztofa Króla.
 2. Uczestnicy wyjazdu studyjnego wraz z właścicielami Ekologicznego Gospodarstwa Agroturystycznego „Zagroda Królów” – Państwem Gabrielą i Krzysztofem Król.
 3. Pani Barbara Płochocka oprowadza uczestników po Winnicy Płochockich.
 4. Uczestnicy wyjazdu studyjnego wraz z Panią Barbarą Płochocką.
 5. Plan Winnicy Sandomierskiej.
 6. Prelekcja Pana Piotra Korpysza z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
 7. Przygotowanie miazgi do tłoczenia soku z jabłek – warsztaty w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
 8. Tłoczenie soku z jabłek w ramach warsztatów w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
 9. Poznawanie lokalnych zasobów i walorów oraz współpracy organizacji i instytucji i dobrych praktyk na rzecz ich promocji z Panią Agnieszką Lipiec.

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: p.o. Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2019 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.