MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

To był udany jubileusz

XXV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym oraz XIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyły się w dniach 1 i 2 września 2018 r. na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II.

Święto mazowieckiego doradztwa obchodzone było wspólnie z Dniami Siedlec oraz jednodniową Wystawą Klaczy i Ogierów Hodowlanych.

Na wystawę złożyła się ekspozycja ponad 400 firm z różnych branż, którą w ciągu dwóch dni zwiedziło około 100 tys. osób. Cała wystawa zajęła ponad 10 ha powierzchni. Specjalnie na targi wydrukowano okolicznościową „Gazetę Targową” w nakładzie 3000 egzemplarzy.

Tegoroczne hasło - „Szacunek dla Ziemi – naszą przyszłością” - zwracało uwagę na potrzebę poszanowania naszej planety. Istotne jest bowiem, aby rolnicy dążąc do osiągnięcia jak najwyższych plonów nie zapominali, że nasza przyszłość zależy od zachowania w jak najlepszym stanie środowiska naturalnego.

Z wystawy na wystawę

Podczas wystawy zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, technologie, nawozy, materiał siewny, środki ochrony roślin i pasze. Rolnicy mogli skorzystać nie tylko z obecności doradców MODR, ale także wielu firm rolniczych: MRiRW, ARiMR, KOWR, KRUS i uzyskać wszelkie potrzebne im informacje. W wystawie wzięli również udział producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo-warzywnych, miodów, pieczywa, firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich. Integralną jej częścią była Wystawa Drobnego Inwentarza prezentująca króliki, drób ozdobny, gołębie, papugi i wiele gatunków ryb. Natomiast w programie XIV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przewidziano wybory czempionatów krów, jałówek hodowlanych i cieliczek. Tuż przy scenie, w dużym namiocie oznaczonym napisem Rękodzieło, zaprezentowano właśnie rękodzieło oraz ginące zawody. Przy okazji przedstawiano publiczności bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych z regionu i ofertę edukacyjną gospodarstw należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Wystawili się w nim również rolnicy sprzedający produkty w ramach rolniczego handlu detalicznego. W innym namiocie własne produkty prezentowali właściciele gospodarstw ekologicznych. Tradycyjne odbył się kiermasz żywności ekologicznej wytwarzanej na terenie działania MODR Oddział Siedlce.

Wyróżnienia dla najlepszych

Podczas imprezy zaprezentowało się publiczności dziewięć grup producentów rolnych. Po raz pierwszy uczestniczył w niej Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach zrzeszający kolejnych osiem grup producenckich skupiających ponad stu rolników. Wyróżnienie za prezentację osiągnięć grupowego działania otrzymała grupa Jabłko siedleckie. Natomiast Zakład Mięsny „Rzeźnik” w Zbuczynie otrzymał puchar w podziękowaniu za współpracę z Grupami Producentów Rolnych i promocję polskich dobrych smaków w wyrobach wędliniarskich.

W sobotę odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano szereg osób. Wręczyli je minister energii - Krzysztof Tchórzewski i wojewoda mazowiecki - Zdzisław Sipiera. Natomiast w niedzielę na scenie wręczono statuetki z okazji XXV Jubileuszowych Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym. Otrzymały je osoby, firmy i instytucje od lat współpracujące z MODR Oddział Siedlce w organizacji naszej imprezy.

Wystawa była okazją do docenienia pracy wielu osób. Pucharami nagrodzono laureatów etapu oddziałowego (z regionu siedleckiego) konkursu AgroLiga 2018. Mistrzem Oddziału Siedlce w kategorii „Firma” i Mistrzem Województwa Mazowieckiego w kategorii „Firma” została Fresh Champ Spółka z o.o. z Chotycz w gminie Łosice (powiat łosicki). Natomiast Mistrzem Oddziału Siedlce w kategorii „Rolnik” i Wicemistrzem Województwa Mazowieckiego w kategorii „Rolnik” została Hanna Woźna z Korczówki Kolonii w gminie Olszanka (powiat łosicki).

W niedzielę podsumowano również na scenie konkurs: HIT XXV MDzDR. Tytuł: HIT WYSTAWY otrzymał System nawożenia azotowego pszenicy i innych roślin uprawnych AO GreenSeeker + John Deere 6110R + Exacta TL Geospread prezentowany przez: P.U.H. AGROTECHNIKA MASZYNY ROLNICZE.

Wyróżnienie otrzymał zgłoszony do konkursu produkt Warzywnik Betonowy prezentowany przez firmę Styrobud – Górno. Wyróżnienie przyznano również Wodnym Kolektorom Słonecznym H2O Solar.pl zgłoszonym przez firmę Bogdan Szymaniak Import-Export. Laureaci otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez MODR.

Laureat konkursu HIT wystawy będzie miał możliwość zareklamowania się na łamach „Wsi Mazowieckiej” – miesięcznika wydawanego przez MODR.

Najlepsze smaki i najciekawsze stoiska

Organizatorem konkursu Poznajemy smaki z mazowieckiej spiżarni był Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich Siedleckiego Oddziału MODR. Celem konkursu jest aktywizacja mieszkańców wsi w zakresie przetwórstwa i przedsiębiorczości pozarolniczej oraz promocja najlepszych przetworów owocowo-warzywnych wytwarzanych na terenie Wschodniego Mazowsza. Do rywalizacji zgłoszono 47 różnych przetworów, które oceniała komisja.

I miejsce przyznano Martynie Częścik za konfiturę z gruszki z leśnym akcentem

II miejsce - Ewie Mitowskiej za konfiturę z płatków róży

III miejsce - Danucie Zawadzkiej za sos adżika

Komisja wyróżniła Ewę Wójcik za konfiturę z dzikiej róży i Annę Goliszewską za sok malinowy.

Wybrano też Najciekawsze stoisko XXV MDzDR. Komisja oceniała stoiska wystawiennicze w dwóch kategoriach: kiermasz oraz wystawa. W ocenie brano pod uwagę wartość dydaktyczną, merytoryczną, profesjonalizm urządzenia i jakość obsługi oraz wrażenia estetyczne.

W wyniku przeprowadzonej przez komisję oceny ponad 400 wystawców-przyznano:

I miejsce w kategorii „Wystawa” - Hurtowni Narzędzi MATRIX z Siedlec

I miejsce w kategorii „Kiermasz” - Grażynie Stasiak z Makowa (woj. łódzkie) za stoisko pod nazwą „Egzotyka Dyni”.

Przez dwa dni trwania imprezy, na scenie swój program artystyczny zaprezentowały: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej im. Alicji Siwkiewicz „Chodowiacy”, Zespół Ludowy „Jabłoniacy” z Jabłonnej Lackiej, Kapela Zbucka ze Zbuczyna, Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa, Zespół „Zakrze Śpiewa” z Zakrza, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic oraz Zespół Wokalny ULIBABKI ze Zbuczyna oraz Zespół „Radość” z Radomyśli.

***

Organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce współpracujący z Miastem Siedlce, Starostwem Powiatowym w Siedlcach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew, Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Zakład w Żelkowie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Energii, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce i Starosta Siedlecki.

Gośćmi siedleckiej imprezy byli parlamentarzyści, m.in.: Julia Pitera - europoseł  i Marek Sawicki - poseł na Sejm RP

Podczas oficjalnego otwarcia gościliśmy Krzysztofa Tchórzewskiego - ministra energii,  Zdzisława Sipierę - wojewodę mazowieckiego, samorządowców, przedstawicieli instytucji obsługujących rolnictwo, bądź z nimi współpracujących.

Współpracę z nami podjęli: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce, Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, Polska Agencja Wydawnicza – PUBLICYTY, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.. Sponsorami imprezy byli: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Agro-Top” Sp. z o.o. z Wiśniewa, Księżopolski Przedsiębiorstwo Wielobranżowe z Wiśniewa oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (sponsor główny).

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Telewizja Polska, Tygodnik Siedlecki, TV WSCHÓD, TVP 3 Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny, Echo Katolickie, Hodowla i Chów Bydła – wydawnictwo, Życie Siedleckie, Gazeta Ogłoszeniowa, Wieś Mazowiecka - miesięcznik wydawany przez MODR.

 

Andrzej Dmowski

MODR Oddział Siedlce

__F O T O R E L A C J A__

 1. Wiesława Jagoda Marcjaniuk prezentuje swoje wyroby hafciarskie.
 2. Wykonywanie słomianych kogutów.
 3. Wyplatanie koszy wiklinowych.
 4. Oficjalne rozpoczęcie targów.
 5. Oficjalne rozpoczęcie.
 6. Oficjalne rozpoczęcie.
 7. Nagrodzeni odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 8. Wystawa płodów rolnych – odmiany jabłek.
 9. Snopki różnych rodzajów zbóż.
 10. Piwo własnej produkcji.
 11. Krosno i prezentacja sposobu tkania.
 12. Występ artystyczny.
 13. Statuetki Jubileuszowych XXV Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym
 14. Wręczenie jubileuszowej statuetki pomysłodawcy wystawy Markowi Plichcie przez Marka Furmana, dyrektora MODR Oddział Siedlce.
 15. Obdarowani statuetkami XXV MDzDR.
 16. Przemowa Marka Plichty.
 17. Występy artystyczne.
 18. Część ekspozycji.
 19. Wręczenie pucharów AgroLigi.
 20. Wręczenie pucharów dyrektora MODR grupom producenckim.
 21. Zespół „Ulibabki” ze Zbuczyna na scenie głównej.
 22. Podsumowanie konkursu „Poznajemy smaki z mazowieckiej spiżarni”.
 23. Podsumowanie konkursu „Najciekawsze stoisko XXV MDzDR”
 24. Zwycięzcy konkursu „Hit wystawy”.
 25. Hit wystawy – I miejsce – firma Agrotechnika z zestawem inteligentnego nawożenia azotowego roślin uprawnych.
 26. Hit wystawy – wyróżnienie – firma H2Osolar i ich kolektor słoneczny.
 27. Hit wystawy – wyróżnienie – firma Styrobud, prezentująca swoje betonowe ogródki (w imitacji drewna).
 28. Wystawa płodów rolnych - odmiany ziemniaków.
 29. Zespół „Radość” z Radomyśli wraz Markiem Furmanem, dyrektorem siedleckiego oddziału MODR.

 

Zdjęcia: Jakub Kondraciuk

MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.