Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Korzystamy z doświadczeń innych

W dniu 12.10.2011r. grupa rolników - producentów trzody i bydła z powiatów mławskiego, płońskiego i pułtuskiego wzięła udział w seminarium wyjazdowym do grup producentów rolnych w powiecie iławskim, województwo warmińsko -mazurskie. W tym roku gościliśmy w Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody LUB-TUCZ. Z rolnikami spotkał się Prezes Zarządu Zygmunt Surdykowski. Na początek zapoznał nas z historią powstania grupy. Wszystko zaczęło się od wyjazdu grupy polskich rolników do Francji w 1994 roku. Tam zapoznano się z działalnością francuskich rolników. Doświadczenia nabyte w trakcie wizyty studyjnej we Francji zaowocowały w 1995 r. powstaniem Lubawskiego Towarzystwa Producentów Trzody. Wtedy udział w Towarzystwie zadeklarowało około 100 rolników. Sprzedaż odbywała się we własnym zakresie ale wspólne były zakupy środków do produkcji rolnej. W roku 2003 na bazie Towarzystwa utworzono grupę producencką. Grupa ta zaczęła działalność na podstawie krajowego prawa o grupach producentów rolnych.

Prezes Z. Surdykowski przedstawił aktualną działalność grupy.Zrzesza ona wciąż około 100 rolników, w tym 20-stu, którzy działają od samego początku. Pozostali albo zaniechali produkcji, odeszli na emerytury albo pożegnali się z grupą. Obecnie cała sprzedaż tuczników odbywa się za pośrednictwem grupy. Roczna sprzedaż wynosi ok. 60 tys. sztuk. Należy nadmienić, że w rejonie Lubawy roczna sprzedaż utrzymuje się na poziomie około 300 tys. sztuk a w całym województwie warmińsko-mazurskim 650 tys. sztuk. Grupa wspólnie zaopatruje się w środki produkcji takie jak koncentraty, premiksy, mikroorganizmy i pasze gotowe, śruty poekstrakcyjne sojowe i rzepakowe jak również w olej rzepakowy, sojowy i rybny. Przy obecnej wielkości produkcji żywca zboża własne są w stanie pokryć 20 – 30 % zapotrzebowania. Reszta potrzebnego zboża pochodzi z zakupu. Dlatego zakupiono silosy na zboże i zainstalowano je na terenie działki, którą grupa ma w użytkowaniu wieczystym. Są tu również magazyny co pozwoliło na rozszerzenie działalności o handel paszami i zbożami dla wszystkich a nie tylko członków grupy. Koncentraty, premiksy są wyłącznie firmy Trauw Nutrition, z którą grupa ma podpisaną umowę. W promieniu około 50 km Grupa jest jedynym dystrybutorem dodatków paszowych tej firmy. Grupa zaopatruje rolników także w materiał siewny firmy DELGETY.

Grupa producencka zapewnia opiekę weterynaryjną jak również doradztwo żywieniowe. Rolnicy stosują system HACCP gwarantujący spełnienie wymogów prawa żywieniowego, wysoką jakość i bezpieczeństwo produktu. Wyniki badań zawartości mięsa w tuszy kształtują się na poziomie 58%. Członkowie nie mają problemów ze zbyciem tuczników. Koszty administracyjne działania grupy jak również płace zatrudnionych na etatach pracowników pokrywane są z 1% odpisu od sprzedanych tuczników.

W trakcie spotkania obejrzeliśmy pomieszczenia magazynowe i prezes Zygmunt Surdykowski odpowiadał na nasze pytania. W efekcie wywiązała się gorąca dyskusja o plusach i minusach działalności w grupie.

W trakcie tej wizyty studyjnej odwiedziliśmy również gospodarstwo państwa Elżbiety i Kazimierza Zelmów. Jest to gospodarstwo hodowlane, którego właściciele należą do grupy i zaopatrują pozostałych członków w materiał hodowlany. Ich stado liczy 150 macior w cyklu zamkniętym. Rolnik produkuje knurki hodowlane ras mięsnych pietrain, duroc, hampshire i ich mieszańce oraz loszki i knurki ras matecznych pbz, wbp jak również loszki mieszańcowe tych ras. Pan Zelma przedstawił historię rozwoju swojego gospodarstwa i pochwalił się swoimi osiągnięciami, a ma ich wiele. Budynki inwentarskie są albo zmodernizowane albo wybudowane nowe. Sektory porodowe, odchowalni i tuczu są w systemie boksowym. Porody ustawione są w cyklu 3 tygodniowym po 20 macior. Odchowalnia prosiąt znajduje się na piętrze budynku (adaptowanego ze stodoły) W celu uniknięcia krzyżowania się dróg przepędowych rolnik zainstalował zjeżdżalnie dla prosiąt  z sektora odchowalni do sektora tuczu. Pasze dla wszystkich grup technologicznych sporządza we własnym zakresie. Pasza zadawana jest automatycznie. Ze względów zoohigienicznych zwierzęta oglądaliśmy „bez ta szybka”.

Ziemia warmińsko – mazurska pożegnała nas gradem i deszczem, ale również dostarczyła inspiracji, prezentowane przykłady zachęciły do rozważenia możliwości wprowadzenia podobnych rozwiązań w swoim środowisku.

Wyjazd doszedł do skutku dzięki pomocy Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Serdecznie dziękuję za umożliwienie odbycia tego spotkania Zygmuntowi Kierszowi – dyrektorowi Ośrodka, Barbarze Skowronek - głównemu specjaliście Sekcji Systemów Produkcji Rolnej i Wincentemu Pokorskiemu - głównemu doradcy na terenie gminy Lubawa. Składam również podziękowania prezesowi Zygmuntowi Surdykowskiemu za wyczerpujące zaprezentowanie zagadnienia grup producenckich oraz państwu Elżbiecie i Kazimierzowi Zelma za ciepłe przyjęcie i przekazanie swoich doświadczeń.


Tekst i zdjęcia -Marek Świątkowski

Oddział Poświętne w Płońsku

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.