Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

V jubileuszowe seminarium „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej”

W Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Oddział Poświętne w Płońsku 6 marca odbyło się V jubileuszowe seminarium ?Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej?, pod hasłem ?Dziedzictwo kulinarne na Mazowszu?.

Patronat nad nim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik, który jednocześnie je współfinansował.
Celem seminarium była kontynuacja przedsięwzięć prowadzonych już od kilku lat przez Oddział Poświętne w Płońsku w zakresie identyfikacji, promocji i ochrony produktów tradycyjnych na terenie Mazowsza. Działanie te są ważne, ponieważ stanowią szansę zdobycia dodatkowego źródła dochodów przez osoby prowadzące gospodarstwa rolne. Dlatego do udziału w seminarium zaproszono rolników, doradców z terenu całego Mazowsza oraz przedstawicieli władz lokalnych i instytucji wspierających działania w zakresie produktów tradycyjnych i regionalnych. W Poświętnem goszczono w sumie 113 osób.

Uczestnicy_sem_Kobieta_Przedsiebiorcza_w_UE
na zdj. Uczestnicy seminarium  Kobieta przedsiębiorcza w UE
zyczenia_z_okazji_Dnia_Kobiet
Życzenia z okazji Dnia Kobiet Grażynie Opolskiej – Zastępcy dyrektora MODR i Agacie Sosińskiej – Kierownikowi Oddziału Poświętne składa Paweł Pacek reprezentujący Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego
Obrady rozpoczęła pani Izabella Byszewska z Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego wykładem zatytułowanym „Dziedzictwo kulinarne źródłem dochodu kobiet na Mazowszu”. Podkreśliła w nim, że „Żywność tradycyjna jest wielką szansą na różnicowanie dochodów w rolnictwie i przetwórstwie, zwłaszcza na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, za to o atrakcyjnych często warunkach przyrodniczych, sprzyjających rozwojowi turystyki, jak również o bogatym dziedzictwie kulturowym i – co się z tym łączy – dziedzictwem kulinarnym…”. Zzwróciła uwagę na atrakcyjność produktów tradycyjnych zarówno w Polsce jak i Europie, na potrzeby ich wytwarzania, ochrony i promocji ze względu na olbrzymie zainteresowanie konsumentów i rynku. Omawiane zagadnienia poparła przykładami, co szczególnie zainteresowało słuchaczy. Potwierdziła nimi, że Mazowsze szczyci się starymi i bogatymi tradycjami kulinarnymi. Różnorodności tutejszej kuchni sprzyja wielokulturowość regionu. Centrum Mazowsza zaznacza związki ze stolicą. Południe, a więc Ziemia Radomska, ma wyraźne związki z regionem małopolskim. Północ z Podlasiem, ale znajdują się tam też Kurpie kultywujące swoiste i wciąż żywe tradycje kulinarne jako integralną część swojej kultury.


Następnym punktem programu było wystąpienia mieszkanek wsi wytwarzających produkty tradycyjne. Podzieliły się one ze słuchaczami własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Pierwsza wystąpiła pani Krystyna Marcyjańska, z Lutobroku w powiecie pułtuskim, wytwarzająca wędliny tradycyjne. Opowiedziała jak pokonywała bariery przeszkadzające w jej działalności, głównie administracyjne. Pani Krystyna zainteresowała się produktem tradycyjnym dzięki nawiązaniu kontaktów z MODR w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku. Jako uczestniczka konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” zaprezentowała polędwiczkę wędzoną podsuszaną. W wojewódzkim etapie tego konkursu uzyskała II miejsce i wówczas zaczęła zastanawiać się nad jej produkcją i sprzedażą. Z tej racji zabiegała o umieszczenie swego wyrobu na Liście Produktów Tradycyjnych w MRiRW. Nie było łatwo, ale  udało się udowodnić ponad 25 letnią tradycję wytwarzania tego specjału przez jej rodzinę. Polędwiczki zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych i pani Krystyna, wspólnie z mężem, rozpoczęła dość długą i żmudną drogę uruchomienia procesu wytwarzanie polędwiczek (i innych wyrobów wędliniarskich) w swoim gospodarstwie. Mąż zajął się remontem budynku, który miał służyć do produkcji, natomiast ona stroną administracyjno-prawną działalności. Ta droga – jak mówiła „ usłana była bitwami, które trzeba było wygrać”. Teraz mówi jednak: „Warto było!”, ponieważ tradycyjne wyroby pozyskują zaufanie i uznanie konsumentów, nie ma problemów z ich zbytem i - zgodnie z założeniami - przedsięwzięcie zaczyna przynosić zyski. Cel więc został osiągnięty, a to jest najważniejsze.

W programie wystąpiła również pani Halina Witkowska z miejscowości Lemany w powiecie pułtuskim, która wytwarza wspaniałe, znane już dość dobrze fafernuchy. Wyrób ten zostanie wkrótce wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Pani Halina opowiedziała o ciekawym pomyśle uruchomienia starej kuźni jako miejsca, w którym można będzie nie tylko spróbować lokalnych produktów tradycyjnych, ale również nauczyć się wytwarzania wspaniałych wyrobów rękodzieła ludowego, m.in. niespotykanych wielkanocnych pisanek.  (Zdjęcie 0002)
Na zakończenie pan Robert Kuczyński z Urzędu Skarbowego w Płońsku, w sposób bardzo przystępny omówił trudne zagadnienia związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy. Wyjaśnił zebranym jakie kroki należy podjąć, aby zarejestrować działalność oraz w jaki sposób należy rozliczyć się z fiskusem uzyskiwanych dochodów.
Seminarium było okazją do przeprowadzenia oddziałowego Ogólnopolskiego Konkursu „Tradycje wokół stołu”, którego uczestnikami były kluby 4-H z terenu działania Oddziału MODR w Poświętnem, prowadzone przez specjalistki ds. GWiA w terenie. Obradujący mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych klubów 4-H oraz stoiska wydawnictw MODR i redakcji „Tygodnika Rolniczego”, a także nabyć mazowieckie produkty tradycyjne i wyroby rękodzieła.

stoisko_Wydanictw_i_Promocji
stoisko wydawnictw MODR i redakcji „Tygodnika Rolniczego”
Na zakończenie odbyła się degustacja potraw tradycyjnych, przygotowana przez pracowników Oddziału MODR w Poświętnem, a finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Degustacja_potraw_tradycyjnych

Uczestnicy seminarium podczas degustacji potraw tradycyjnych.

Danuta Arcipowska
MODR Oddział Poświętne w Płońsku zdjęcia: Bożena Chądzyńska
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.