Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Przyszłość Kampinosu

W grudniu ubiegłego roku w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Kampinosie odbyła się gminna konferencja pt.: ?Przyszłość Kampinosu w perspektywie podejścia LEADER?. Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Urząd Gminy w Kampinosie oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie PZD Warszawski Zachodni.

Otworzyli ją Wójt Gminy Tomasz Tymoftyjewicz oraz Z-ca Wójta i Prezes Lokalnej Grupy Działania „Między Wisłą a Kampinosem” Paweł Białecki, przedstawiając zgromadzonym cel, którym było wspólne wyznaczenie kierunków rozwoju gminy Kampinos. Każdy z obecnych mógł wyrazić swoją opinię na ten temat i zaprezentować własną wizję przyszłości. Głos w dyskusji zabierali zarówno mieszkańcy gminy jak i obserwatorzy jej dotychczasowego rozwoju: poseł  Janusz Piechociński, Z-ca Dyrektora MODR w Warszawie Grażyna Opolska, Starosta Jan Żychliński, członek Zarządu Powiatu Andrzej Wołczyński oraz Przewodnicząca Rady Ludwika Kwiadas - Wierzbicka.

Poseł Janusz Piechociński od kilku lat obserwuje rozwój naszego terenu i ma do niego szczególny sentyment. Zabierając głos w dyskusji na temat przyszłości gminy Kampinos powiedział: „Obserwuję gminę od paru lat i mogę stwierdzić, że dynamika rozwoju w ostatnim czasie naprawdę jest widoczna. Puszcza Kampinoska jest obszarem cieszącym się narastającym zainteresowaniem tych, którzy sprowadzają się pod Warszawę z całej Polski i tych, którzy z Warszawy się wyprowadzają. W najbliższej przyszłości nastąpi dramatyczny wzrost zainteresowania tutejszymi gruntami, przestrzenią, drogami, miejscami, gdzie można się osiedlić. W zakresie zagospodarowania przestrzennego trzeba myśleć kategoriami następnych 10-15 lat.  Sprawą kluczową jest wskazanie na terenie gminy (i gmin sąsiednich) obszarów, na których będzie zlokalizowana bardzo intensywna przedsiębiorczość, centra mieszkaniowe czy usługowe oraz tych, gdzie mają znaleźć się miejsca wypoczynku. Należy mieć  wizję zdarzeń, które w przyszłości nastąpią i będą miały wpływ na nas oraz nasze otoczenie. Z racji walorów ekologicznych i ludzkich, tutejsze gminy (Kampinos, Leszno, Leoncin i Czosnów), poza głównymi pasami komunikacyjnymi powinny być typowo ekologiczne (w rozumieniu nie zaburzenia całego środowiska gęstą zabudową mieszkaniową).”
Poseł pogratulował wójtowi pozyskania 2 mln. złotych dotacji oraz konsekwencji z jaką buduje zespół składający się z młodych, zdolnych ludzi – mieszkańców tego terenu, którzy czują więź ze swoim miejscem zamieszkania i będą służyli lokalnej społeczności. Na koniec wyraził też słowa uznania dla zastępcy wójta za pełnienie roli animatora społecznego. Podkreślił, że: „W realizacji wielu przedsięwzięć - również programu LEADER - najłatwiej jest na etapie startu, później – na etapie realizacji - trochę trudniej, a najgorzej, gdy trzeba wskazać następców. Życzę Państwu tego – powiedział na koniec - żebyście od początku zadbali o następców do realizacji poszczególnych programów”.

Podobnie brzmiały głosy pozostałych uczestników dyskusji. Opowiadali się oni za rozwojem funkcji turystycznej i rekreacyjno - wypoczynkowej gminy Kampinos, gdyż potencjalne możliwości napływu turystów są tutaj bardzo duże. Miejscowość tę bowiem charakteryzuje czyste powietrze, piękne puszczańskie krajobrazy oraz niedalekie położenie od Warszawy, co stwarza bardzo dobre warunki zwłaszcza do rozwoju turystyki weekendowej. Walory turystyczne Kampinosu to również bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego, Żelazowej Woli i Niepokalanowa.

Część konferencji poświęcona była tematyce programu LEADER oraz działalności Lokalnych Grup Działania (LGD) tworzonych w ramach tego programu. Wykład na ten temat zaprezentował Szymon Sieniarski – przedstawiciel Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, który omówił zasady programu LEADER i funkcjonowania LGD na przykładzie kilku doświadczonych grup.

LEADER jest programem zapewniającym oddolne, partnerskie podejście do rozwoju obszarów wiejskich, realizowanym przez stowarzyszenia zwane Lokalnymi Grupami Działania (skrót: LGD). Partnerstwo polega na współdziałaniu przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego. Polega ono na opracowaniu przez lokalną społeczność wiejską (zamieszkującą obszar działania LGD), Lokalnej Strategii Rozwoju (skrót: LSR) oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów rozwijających działalność mieszkańców – na rzecz przyrody, kulturalny, lokalnej historii oraz wiedzę i umiejętności przedstawicieli wspomnianych trzech sektorów. Realizacja strategii ma przyczynić się do poprawy jakości życia na wsi m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy. W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalna Grupa Działania wybiera projekty, które przyczynią się do osiągnięcia wyznaczonych celów. Za ich wybór odpowiada Rada – specjalny organ decyzyjny. Projekty mogą składać osoby fizyczne, zameldowane na obszarze działania LGD lub prowadzące działalność gospodarczą i posiadające siedzibę na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania oraz osoby prawne posiadające siedzibę lub działające na obszarze LGD, w tym: organizacje pozarządowe o statusie organizacji pożytku publicznego, których cele są zbieżne z celami Lokalnej Strategii Rozwoju, a także kościoły i związki wyznaniowe.

Możliwości finansowe, jakie daje uczestnictwo w programie LEADER, Lokalna Grupa Działania może wykorzystać na projekty dotyczące rozbudowy infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych, społeczno-kulturalnych obszaru, na którym działa, a także na projekty związane z organizacją różnorakich imprez i szkoleń dla mieszkańców oraz kształtujące przestrzeń, takie jak tereny zieleni, chodniki, oświetlenie uliczne, urządzanie miejsc wypoczynku, budowę punktów widokowych, ścieżek spacerowych, itp.
Gmina Kampinos, wraz z gminami: Czosnów i Leoncin, była inicjatorem powstania Lokalnej Grupy Działania na tym terenie. Pomysł zbudowania partnerstwa w tej postaci zrodził się w styczniu ub.r. Po zaakceptowaniu projektu utworzenia LGD przez Rady Gmin i podjęciu przez nie stosownych uchwał, powstała Lokalna Grupa Działania o nazwie „Między Wisłą a Kampinosem”, obejmująca swoim działaniem obszar trzech wymienionych gmin. Zebranie założycielskie Lokalnej Grupy Działania odbyło się 29 kwietnia 2008 r. w Leoncinie. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów, lokalnych stowarzyszeń oraz przedsiębiorców działających na terenie trzech gmin i od tego momentu wszyscy oni stali się członkami LGD. Następnie wybrano władze Lokalnej Grupy Działania w postaci Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej odpowiedzialnych za jej prawidłowe funkcjonowanie. W późniejszym czasie do LGD przystąpiły jeszcze dwie kolejne gminy -  Leszno i Błonie. W chwili obecnej Lokalna Grupa Działania liczy 24 członków i obejmuje obszar pięciu gmin (Kampinos, Czosnów, Leoncin, Leszno i Błonie).
Podczas konferencji członkowie Grupy przygotowali dla jej uczestników ankietę, która pozwoliła poznać sugestie i oczekiwania mieszkańców naszego terenu i na ich podstawie wyznaczyć przyszłe kierunki działania LGD oraz opracować Lokalną Strategię Rozwoju. Jest ona podstawowym dokumentem zawierającym zbiór zasad oraz wyznaczającym kierunki i cele działania Lokalnej Grupy.
Podczas konferencji zaprezentowano też krótki film pokazujący gminę Kampinos dzisiaj oraz realizowane na jej terenie liczne inwestycje. Spokojna dyskusja pomiędzy uczestnikami pozwoliła poznać wiele ciekawych pomysłów na dalszy rozwój gminy, a tym samym osiągnąć organizatorom zamierzone cele.

Wiceprzewodnicząca Rady
Lokalnej Grupy Działania
„Między Wisłą a Kampinosem”

 

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.