Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Gorące XVIII Mazowieckie Dni Rolnictwa

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zorganizował w dniach 10 i 11 czerwca 2017 r. XVIII Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Przyciągnęły one nie tylko głównych zainteresowanych rolników  z rodzinami, ale także tysiące mieszkańców Mazowsza.

MODR Oddział Poświętne w Płońsku od początku swego istnienia tj. od 94 lat organizuje targi, wystawy, dni pola. Od chwili utworzenia Ogniska Kultury Rolnej i Zakładu Doświadczalnego najważniejsze były doświadczenia polowe i hodowla zwierząt. Ośrodek w Poświętnem stanowił centrum myśli agrarnej, popularyzował najnowsze technologie w rolnictwie, dystrybuował nowoczesne maszyny i urządzenia, wdrażał postęp hodowlany i nowatorskie rozwiązania w gospodarstwach rolnych. Mazowieckie Dni Rolnictwa, są więc także kontynuacją tradycji.

W tym roku Oddział Poświętne zaprezentował nowoczesne technologie uprawy roślin rolniczych oraz kolekcje odmian na polu doświadczalnym o powierzchni prawie 20 ha. Pracownicy przygotowali poletka demonstracyjne z kolekcją 418 odmian roślin uprawnych. Doradcy przy poletkach doświadczalnych z poszczególnymi gatunkami roślin rolniczych dzielili się ze zwiedzającymi wiedzą i doświadczeniem. Zwiedzający otrzymywali „Przewodnik po polu doświadczalnym” z opisem zastosowanych technologii upraw. Organizatorzy zaprezentowali też 4 doświadczenia ścisłe z pszenicą ozimą (33 odmiany), pszenicą jarą (14 odmian), jęczmieniem jarym (27 odmian) oraz kukurydzą (15 odmian). Doświadczenia prowadzone są w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w celu przetestowania odmian i wskazania najlepszych, zalecanych do uprawy na Północnym Mazowszu. Pytania rolników skierowane do doradców naszego Ośrodka dotyczyły głównie technologii uprawy, finansowania działań w rolnictwie, dostępnych aktualnie działań PROW 2014 -2020 oraz kwestii związanych z zakupem ziemi.

Na Mazowieckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, oceniano jałowice i krowy w 7 kategoriach, biorąc pod uwagę ich budowę oraz imponującą wydajność mleka. Superczempionkami wystawy zostały: krowa z hodowli Andrzeja Jeznacha z miejscowości Helenowo Nowe pow. przasnyski oraz jałówka z hodowli Marka Smolińskiego z miejscowości Krościn, pow. płoński.

Wystawa klaczy zgromadziła konie rasy zimnokrwistej, śląskiej, małopolskiej, huculskiej, konik polski oraz polski koń szlachetny. W ocenie jury największe uznanie i tytuł czempionki wystawy zdobyła Gerbera – klacz rasy zimnokrwistej z hodowli Piotra Morawskiego z Nasielska pow. nowodworski. Były laury dla hodowców najlepszych, najpiękniejszych sztuk hodowlanych bydła i koni. Hodowcy porównali poziom prac hodowlanych z efektami kolegów z branży, wymienili doświadczenia, natomiast zwiedzający podziwiali imponujący dorobek oraz kierunki zmian w hodowli.

Od lat atutem wystawy jest bogata gama nowoczesnego sprzętu rolniczego: ciągników, maszyn i urządzeń oraz środków niezbędnych nie tylko w produkcji rolniczej. Służy ona kreowaniu świadomości istnienia produktu u zwiedzających. Hitem Targowym został ciągnik rolniczy Ursus C3110 zgłoszony przez firmę FHUP Maszyny Rolnicze Bożeny i Dariusza Kucharskich ze Strzegowa pow. mławski.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowało pucharem firmę URSUS S.A. za reaktywowanie i rozwój polskich maszyn rolniczych.

Jak co roku przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs „Najciekawsze stoisko”. Laureatem wystawy została De Heus Sp. z o.o. z Łęczycy – wiodący producent pasz, preparatów mleko zastępczych, koncentratów i premiksów. W kategorii kiermasz przyznano wyróżnienie Pracowni Ceramiki Artystycznej „Ceramika IRMINA” z Góry Kalwarii.

           W XVIII Mazowieckich Dniach Rolnictwa i Mazowieckiej wystawie Zwierząt Hodowlanych wzięło udział ponad 400 wystawców.

Atrakcją wystawy były XXII Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami, pokazy woltyżerki, kaskaderskie pokazy jazdy ułanów w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego.

W VII edycji Turnieju Ekologicznego, którego celem jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej wśród dzieci i dorosłych, uczestniczyło 10 drużyn. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody.

Podczas targów odbył się także finał regionalny edycji konkursu „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Ten dwuetapowy konkurs propaguje dziedzictwo kulinarne, promuje produkty, dania i potrawy wytwarzane w oparciu o tradycyjne surowce i stare receptury. Promocji produktów tradycyjnych i regionalnych służyła również ich degustacja.

Podobnie jak w latach ubiegłych patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki.

 

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu MRiRW, który podkreślił ważną rolę publicznego doradztwa w przemianach jakie zaszły w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Wizyta na Mazowszu była również okazją do spotkania Ministra Zarudzkiego z dyrektorami oraz specjalistami branżowymi MODR Warszawa, rozmów na temat działalności doradczej ośrodka, jego przyszłości i możliwości rozwoju.

W spotkaniu tym uczestniczyli również: pani Beata Kalinowska – dyrektor mazowieckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która przedstawiła bieżące działania ARiMR oraz pan Jacek Malicki – dyrektor oddziału terenowego w Warszawie Agencji Nieruchomości Rolnych, który przedstawił obecne działania ANR.

Drugiego dnia targów Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował podsekretarz stanu Rafał Romanowski, który wręczał nagrody w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo”. Minister rolnictwa ufundował puchary dla hodowców bydła mlecznego i koni, których zwierzęta otrzymały tytuły czempionów. Pan Minister Romanowski spotykał się z rolnikami i wystawcami.

W Mazowieckich Dniach Rolnictwa uczestniczyli także parlamentarzyści: Europosłanka– pani Julia Pitera, Senator RP – pan Jan Maria Jackowski, posłowie: pan Waldemar Olejniczak i pan Maciej Wąsik. Ponadto przybyli: wicewojewoda pan Sylwester Dąbrowski, przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, uczelni wyższych, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw i mediów. 

Zapraszamy za rok!

__F O T O R E L A C J A__

Tekst Małgorzata Najechalska

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska, Agnieszka Rembiszewska, Maria Janicka - Turyk, Radosław Sobecki

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.