MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XXII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym za nami

XXII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym oraz XI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyły się 5-6 września br. na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II 6.

W tym roku stoiska wystawiło 500 firm, wystawa zajęła powierzchnię 17 ha i zwiedziło ją około 100 tyś. osób. Specjalnie na targi wydrukowano 3000 egzemplarzy okolicznościowej „Gazety Targowej”.
Wystawców i gości targów przywitali: Andrzej Kamasa dyrektor MODR w Warszawie, Agata Sosińska – zastępca dyrektora MODR oraz Marek Niewęgłowski dyrektor Oddziału Siedlce. Podczas tegorocznej imprezy, przebiegającej pod hasłem „Mazowiecka wieś – przedsiębiorcza i innowacyjna”, zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt i technologie, nawozy, herbicydy i metody upraw, nowe mieszanki pasz oraz środki ochrony roślin. Środki do produkcji rolnej i potrzebne rolnikom urządzenia oferowało 50 firm, maszyny rolnicze – kolejnych 36, pasze i koncentraty – 20. Własne ekspozycje wystawiło 66 firm ogrodniczych oraz 57 instytucji działających na rzecz rolnictwa. Ponadto publiczności zaprezentowało się 9 grup producenckich, 9 gospodarstw ekologicznych i 9 wystawców drobnego inwentarza. Dopisali również rękodzielnicy – na wystawie obecnych było ich aż 24. Tradycyjnie rolnicy korzystali z obecności doradców wielu firm, w tym: MRiRW, ARiMR, ANR, ARR, KRUS.
Podczas XI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych nadano tytuły czempiona najlepszym krowom, jałówkom hodowlanym i cieliczkom. Wzięło w niej udział 53 hodowców bydła.
Na początek - konferencja naukowa
Zanim oficjalnie otwarto wystawę, w budynku stadionu przy ul. Jana Pawła II 6 odbyła się konferencja „PROW na lata 2014-2020 szansą dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z województwa mazowieckiego”. Prelegenci omówili m.in. zagadnienia związane z modernizacją gospodarstw rolnych, restrukturyzacją małych gospodarstw, premiami dla młodych rolników, dopłatami bezpośrednimi i płatnościami rolnośrodowiskowymi. Dla około 100 uczestników przygotowano materiały informacyjne w postaci broszur oraz rozporządzeń z działań cieszących się największym zainteresowaniem.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali wspólnie Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Wojciech Kudelski - prezydent Siedlec.
Nauka i rękodzieło
W tym roku znacznie poszerzyła się oferta naukowa targów i to nie tylko dzięki konferencji. W pawilonie „Nauka polska a innowacje w rolnictwie” zaprezentowały się znakomite instytuty - Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB Radzików, Instytut Ogrodnictwa Skierniewice, Instytut Ochrony Roślin PIB Poznań, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Falenty oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Urządzono tam również stoisko informacyjne „Utylizacji opakowań po środkach chemicznych” oraz wystawę płodów rolnych i wystawą ogrodniczą, na której zaprezentowano różne odmiany zbóż, ziemniaków oraz popularnych owoców i warzyw.
Kolejny, znajdujący się w pobliżu namiot, był miejscem prezentacji turystyki wiejskiej Mazowsza. Pokazano w nim bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych, interesujące produkty turystyki wiejskiej i zagród edukacyjnych.
W namiocie „Rękodzieło” zaprezentowaliśmy dziedzictwo kulturowe regionu: ponad dwudziestu artystów-rzemieślników pokazało własnoręcznie wykonane wyroby garncarskie, tkaniny, rzeźby, obrazy, wycinanki i hafty.
W kolejnym namiocie prezentowali swoje produkty właściciele gospodarstw ekologicznych. Można było tam kupić pieczywo ekologiczne, przetwory mleczne (masła, sery, jogurty), wędliny i przetwory owocowo-warzywne. Produkty te powstały w oparciu o tradycyjne receptury i nie zawierały konserwantów ani polepszaczy, a więc były i zdrowe, i smaczne.
Nagrody dla najlepszych
W niedzielę nagrodzono laureatów konkursu AGROLIGA 2015 (etap oddziałowy). Tegorocznym Mistrzem AgroLigi w kategorii „Rolnik” z Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zostało gospodarstwo Adama i Katarzyny Roguskich ze wsi Leśniki, w gminie Korytnica (powiat węgrowski). Prowadzą oni tucz trzody chlewnej w cyklu otwartym, produkując rocznie ok. 8000 tuczników. Do państwa Rogulskich należą dwie chlewnie, wybudowane w latach 2012 i 2013, o powierzchni 990 m2i 950 m2, wyposażone w nowoczesne systemy wentylacyjne, zadawania pasz i pojenia. Oprócz tego pan Adam prowadzi firmę świadcząca usługi agrotechniczne innym gospodarstwom. W tym celu skorzystał ze środków unijnych z Programu PROW 2007-2013 z działania „Różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej”.
Natomiast tegorocznym Mistrzem AgroLigi w kategorii „Firma” Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zostało przedsiębiorstwo JARKOWSKI AGROHANDEL Łukasza Jarkowskiego z ­Węgrowa. Zajmuje się ono sprzedażą artykułów do produkcji rolnej (pasze, materiał siewny, nawozy, artykuły zootechniczne itp.), a dodatkowo fachowym doradztwem dotyczącym produkcji rolniczej. Innowacją jest Call Center - telefoniczne centrum mające na celu prowadzenie doradztwa oraz wsparcie działu handlowego. Firma współpracuje z placówką naukową Hodowla Roślin Smolice nad wprowadzeniem odmiany kukurydzy Podlasiak na terenie Polski.
W niedzielę przeprowadzono również konkurs HIT WYSTAWY w kategorii „Innowacyjna prezentacja sprzętu rolniczego”. Laureaci otrzymali statuetki ufundowane przez Dyrektora MODR oraz dyplomy. Za najlepsze uznano stoisko Przedsiębiorstwa „ROLMECH” Sp. z o.o. z Węgrowa. Wyróżniono SORPAC Sp. j. z Jaraczewa oraz Firmę Handlowo-Usługową MATRIX S.C. z Siedlec.
Imprezy towarzyszące
W tym roku ilość imprez towarzyszących wystawie była większa niż zwykle. Przede wszystkim, jak wcześniej zaznaczyłem, z uwagi na tegoroczne hasło „Mazowiecka wieś – przedsiębiorcza i innowacyjna”, przybyło stoisk naukowych. Ponieważ XXI Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym zorganizowano wspólnie z Dniami Siedlec w naszą imprezę wpisał się też organizowany przez siedleckie placówki kulturalne barwny „23. Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru”, podczas którego wystąpili artyści z Polski i Ukrainy. Równocześnie z organizowanym przez MODR „Piknikiem Zbożowym” obchodzono „Dni Otwarte Zakładu Utylizacji Odpadów” znajdujących się Woli Suchożeberskiej. Kolejnymi atrakcjami były stoisko promujące działania Izby Celnej w Warszawie (i zorganizowany przez celników pokaz pracy psów tropiących), stoisko promocyjne PZHIPTCH „Polus” oraz stoisko poświęcone „Utylizacji Opakowań po środkach Chemicznych”.
Przez dwa dni trwania wystawy publiczność podziwiała występy: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, Zespołu Wokalnego „Radość” z Radomyśli, Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz Kapeli ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”. Drugi dzień tragów zakończyła sponsorowana przez handlową sieć Topaz „TopBiesiada”, podczas której bawiły publiczność zespoły muzyki tanecznej działające w regionie.
***
Co roku Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym pozwalają rolnikom zapoznać się z nowymi technologiami oraz najnowszymi maszynami i urządzeniami. Umożliwiają również kontakt z doradcami oraz pracownikami wielu instytucji obsługujących rolnictwo. No i jeszcze jedna rzecz – podczas wystawy można także odpocząć, spotkać się ze znajomymi i mile spędzić czas z rodziną. To dlatego każdego roku na jej teren trudno jest wjechać bez oczekiwania, a okoliczne parkingi są zatłoczone.
Garść informacji
Organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce współpracujący z Miastem Siedlce, Starostwem Powiatowym w Siedlcach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew, Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Zakład w Żelkowie.
Jednym w gości imprezy był Marek Sawicki minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - który sprawował nad imprezą patronat honorowy. Z jego rąk 19 osób otrzymało na scenie medale „Zasłużony dla Rolnictwa”. W krótkim wystąpieniu minister omówił bieżącą sytuację polskiego rolnictwa oraz przedstawił zamierzenia resortu na najbliższą przyszłość. Skorzystał również z zaproszenia hodowców bydła i odwiedził teren Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, gdzie rozmawiał z wieloma hodowcami na temat bieżącej sytuacji w polskim mleczarstwie.
Imprezę w Siedlcach odwiedzili także: Stanisława Prządka – posłanka na Sejm RP, oraz posłowie na Sejm RP: Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Wawrzyniec Borkowski i Jacek Kozaczyński.
Patronat honorowy nad imprezą sprawowali także: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce i Starosta Siedlecki.
Współpracę z nami podjęli: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Regionalna Gazeta Bezpłatnych Ogłoszeń „Ogłoszeniowa”, Mazowiecka Izba Rolnicza, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce, PZHiPTCH „POLSUS”, Sieć Sklepów TOPAZ, PUBLICYTY .
Eko-patronat nad wystawą objął: Zakład Utylizacji Odpadów Sp.z.o.o. w Siedlcach.
Patronat medialny nad imprezą sprawowali: TVP Warszawa, TV Wschód, Tygodnik Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny „podlasie24”, Hodowla i Chów Bydła, FARMER, giełdarolna.pl, farmer.pl.
Komisarzem targów była Anna Olędzka MODR Oddział Siedlce.

FOTORELACJA

 • - wystawa ogrodnicza
  - praca na krosnach w namiocie „Rękodzieło”
  - uczestnicy konferencji pt. „PROW na lata 2014-2020 szansą dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z woj. mazowieckiego”
  - nagrodzona jałówka na XI Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
  - fragment wystawy maszyn rolniczych
  - jedno ze stoisk instytutów naukowych w pawilonie „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”
  - oferta zagród edukacyjnych i gospodarstw agroturystycznych wschodniego Mazowsza
  - wystaw płodów rolnych
  - spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego z rolnikami
  - otwarcie wystawy w Siedlcach przez dyrektora MODR Andrzeja Kamasę i zastępcę dyrektora MODR Agatę Sosińską
  - dyrektor MODR Andrzeja Kamasa i zastępca dyrektora MODR Agata Sosińska zapraszają do odwiedzenia ekspozycji wystawowych ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego
  - znamienici goście podczas uroczystego otwarcia wystawy

 • -laureaci konkursu HIT WYSTAWY kategoria inowacyjna prezentacja sprzętu rolniczego

Tekst:

Andrzej Dmowski MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.