MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Bardzo udany jubileusz

   Już przyzwyczailiśmy się do tego, że co roku Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach biją rekordy. Tak było i tym razem: na ich dwudziestym wydaniu pojawiło się 510 firm, których stoiska rozlokowane zostały na powierzchni 15 ha. Frekwencja też była nadzwyczajna - w ciągu dwóch dni ekspozycję obejrzało aż 115 tys. osób!

 

 

   Dzięki pięknej pogodzie alejkami przesuwały się tłumy tak wielkie, że pokonanie pięciuset metrów
(a właściwie mozolne posuwanie się noga za nogą) od ulicy Poniatowskiego do centrum wystawy zajmowało pół godziny. Najważniejsze, że zarówno zwiedzający, jak i wystawcy byli zadowoleni.

   Natomiast sami rolnicy pytani o to czy targi są im potrzebne, przyznawali, że są i to bardzo, gdyż jeżeli nawet żadnej maszyny na nich nie kupią, to mogą śledzić na bieżąco zachodzący w rolnictwie postęp. Oczywiście rolników przyjechało do Siedlec najwięcej, często z odległych miejscowości i nie tylko Mazowsza, ale także województw lubelskiego i podlaskiego. Przybywali z całymi rodzinami, gdyż impreza organizowana przez siedlecki Oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest atrakcyjna dla wszystkich: panowie oglądają maszyny, sprzęt, środki do produkcji rolnej i rozmawiają o dofinansowaniu swoich gospodarstw, panie zwiedzają wystawę i dokonują zakupów, a dzieci mają do siebie wesołe miasteczko i doskonale się bawią.  

                                                     Oferta była wyjątkowo bogata

   Cieszy to, że nasze targi konsekwentnie zachowują rolniczy charakter i nie zmieniają się
w jarmark, co zawsze grozi tego rodzaju imprezom. Jest tak przede wszystkim dlatego, że rejon Siedlec jest typowo rolniczy, a rolnicy już dawno zrozumieli, iż przetrwają tylko wtedy, gdy ich gospodarstwa będą się rozwijać.

   Zdają sobie z tego sprawę również wystawcy, zwłaszcza ci produkujący dla rolnictwa. To dlatego podczas ostatniej wystawy rolnicze maszyny i urządzenia wystawiły aż 53 firmy, a środki do produkcji rolnej oferowało kolejnych 35. Pasze dla zwierząt oferowało 26 firm i nic w tym dziwnego, bo na wystawę przybyło wielu hodowców. Najlepsi z nich uczestniczyli w towarzyszącej Międzynarodowym Dniom z Doradztwem Rolniczym IX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych oraz Mazowieckiej Wystawie Klaczy Hodowlanych Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Samych wystawców bydła było
w Siedlcach aż 68 (nie wspominając o hodowcach koni i drobnego inwentarza).

   Zwiedzający mogli zapoznać się także z ofertą licznych instytucji działających na rzecz rolnictwa – tego rodzaju stoisk było 43 (chodzi o bankowość, edukację, turystykę i finanse).

                                                             Wieś pięknieje

   Oczywiście Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wystawił własne stoiska. Prezentowaliśmy na nich swoją ofertę doradczo-usługową oraz nasze wydawnictwa. Tuż obok namiotów MODR własne ekspozycje prezentowało 9 gospodarstw ekologicznych i 8 grup producenckich stale współpracujących z siedleckim Oddziałem MODR.

   Interesujące wydało mi się to, że podczas tegorocznej wystawy stoisk ogrodniczych było aż 40. Sprzedawano w nich drzewka owocowe, krzewy jagodowe, winorośl oraz rośliny ozdobne. Zainteresowanie ofertą było ogromne, ale jest to zrozumiałe: dzisiaj każdy rolnik bardzo dba o otoczenie własnego gospodarstwa, a swój ogród traktuje jako wizytówkę. Czy specjaliści z MODR mają w tym swój udział? Myślę, że mają, i to duży.  

   Inną ciekawostką była obecność 30 firm budowlanych. Ale cóż, wieś się zmienia, młodzi rolnicy budują nowe domy - to była oferta właśnie dla nich.

   Na targach można było również nabyć pieczywo regionalne, wyroby mleczarskie, pszczelarskie, miody, ciasta, wędliny i sery - oferowało je 65 kolejnych producentów. Z oczywistych względów nie wspomniałem tu o pozostałych handlowcach, ale na szczęście są oni skrupulatnie odnotowani w Gazecie Targowej wydanej przez siedlecki Oddział MODR w ilości 3000 egzemplarzy.

  

   Podczas XX Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Siedlcach zorganizował konferencję „Polski FADN”. Uczestniczyło w niej 60 rolników będących prekursorami polskiego systemu rachunkowości rolnej PL FADN, wdrażających ją w swoich gospodarstwach od 2004 roku do dzisiaj. Wykłady prowadzili pracownicy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z Zakładu Rachunkowości Rolnej oraz Zakładu Finansów Rolnictwa. Tematyka obejmowała zagadnienia rachunkowości rolnej PL FADN oraz podatek dochodowy w rolnictwie.

                                                 Co nas czeka za rok?

   A teraz kilka refleksji na koniec. Teren Agencji Rozwoju Miasta przy ul. Jana Pawła II wydaje się optymalny do zorganizowania tak dużej imprezy. Współpraca z Miastem Siedlce, jako głównym współorganizatorem targów, też była udana i sprawiła, że publiczność mogła oglądać występy znakomitych zespołów folklorystycznych. Natomiast dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Mariusz Orzełowski profesjonalnie i z wdziękiem prowadził konferansjerkę, za co wypada mu pięknie podziękować.

   Jak wiadomo, w tym roku Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym odbyły się po raz dwudziesty i trzeba przyznać, że był to bardzo piękny jubileusz. A jak będzie za rok?

   Przecież wiadomo: Jeszcze lepiej!

Andrzej Dmowski  

   XX Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym oraz IX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyły się 7 i 8 września 2013 r. w Siedlcach na terenach Agencji Rozwoju Miasta - ul. Jana Pawła II 6. Hasło tegorocznej wystawy: Bezpieczne rolnictwo-zdrowe społeczeństwo! Zgodnie z hasłem propagowaliśmy bezpieczne prowadzenie gospodarstw rolnych.

   Głównym organizatorem imprezy był: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce. Współorganizatorzy to: Miasto Siedlce, Powiat Siedlecki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o., Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

   Dodatkowo odbyły się: PIKNIK ZBOŻOWY (zrealizowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych przez KRIR) oraz Mazowiecka Wystawa Klaczy Hodowlanych Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, Pokaz Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, a w niedzielę podziwiano: unikalny pokaz władania szablą
i lancą z konia oraz pokaz jazdy zaprzęgiem parokonnym i pokaz koni arabskich.

   Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce
i Starosta Siedlecki.

Współpracę z nami podjęli: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Mazowiecka Izba Rolnicza, Publicity.

   Eko- patronat nad wystawą objął Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Siedlcach.

   Patronat medialny nad imprezą sprawowali: TVP Warszawa, Tygodnik Siedlecki, TV Siedlce, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny- podlasie24, Echo Katolickie, Hodowla i Chów Bydła, Gazeta Siedlecka, Ogłoszeniowa.

……………………………………………………………………………………………….

                                       Konkursy – podsumowanie

Najlepszy Produkt Tradycyjny Wschodniego Mazowsza 2013

Cele konkursu to:

 • promocja najlepszych tradycyjnych produktów żywnościowych z terenu Wschodniego Mazowsza
 • popularyzacja i poszerzenie Listy Produktów Tradycyjnych
  • pielęgnowanie dziedzictwa kulinarnego Mazowsza
  • aktywizacja mieszkańców wsi w zakresie przedsiębiorczości pozarolniczej

Komisja konkursowa oceniła wnioski i produkty według ustalonych kryteriów, tj.:

 • związku produktu z tematem konkursu (tradycyjne metody wytwarzania i surowce, specyficzny charakter, związek z regionem)
 • dowodów określających powtarzalność produkcji (certyfikaty, zaświadczenia, dyplomy)
 • poprawności przygotowania wniosku o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych
 • walorów organoleptycznych produktu (smak, zapach, konsystencja, wygląd)
 • estetyki i sposobu zaprezentowania produktu

 

Komisja po dokonaniu oceny 20 złożonych wniosków i produktów postanowiła przyznać miejsca w następujący sposób:

I miejsce - Cecylia Kur (powiat sokołowski) za pomastę

II miejsce- Martyna Częścik (powiat węgrowski) za pyzy nadziewane serem „Biedaki”

III miejsce - Anna Szpura (powiat łosicki) za miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy Wyróżnienia:

 • „Dworskie Smaki” Sp.z o.o (powiat siedlecki) za karpia wędzonego z dworskich stawów
 • Wanda Oksięciuk (powiat sokołowski) za sękacza sokołowskiego
 • AMD Masarnia Wyrobów Tradycyjnych Anna Karwowska (powiat siedlecki) za kiełbasę wędzoną podsuszaną Folwarczną
 • Ewa Wołosewicz ( powiat siedlecki) za smalcówki
 • Ewa Mitowska (powiat sokołowski) za nalewkę nadbużańską „ mirabelka”
 • Grażyna Wojdyna Szczepanek ( powiat miński) za kulebiaka z kapustą i grzybami leśnymi
 • Edyta Skolimowska (powiat łosicki) za placki ziemniaczane pieczone na blasze
 • Bożena Cieślak (powiat sokołowski) za wiejskiego rozweselacza
 • Ewa Drężek (powiat sokołowski) za blacharza wiejskiego z kurczakiem
 • Honorata Chróścik (powiat miński) za ciastka przez maszynkę
 • Eleonora Ławecka (powiat sokołowski) za kartoflane pąki z serem
 • Stanisława Abramowska (powiat miński) za amoniaczki

Piękna Zagroda Wizytówką Wsi 2013

   W konkursie mogli wziąć udział właściciele estetycznie zagospodarowanych zagród wiejskich o charakterze rolniczym, ogrodniczym, sadowniczym z terenu powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego.

   Gospodarstwa były oceniane według kryteriów: ogólna estetyka, uporządkowanie terenu, dobór roślin ozdobnych w ogrodzie, dodatkowe elementy w ogrodzie (np. kącik wypoczynkowy, oczko wodne, skrzynki balkonowe), obecność w gospodarstwie podstawowych urządzeń służących ochronie środowiska.

Cele konkursu:

- poprawa warunków estetycznych i higienicznych zagród wiejskich,

- popularyzowanie przykładów estetycznego zagospodarowania zagród,

- pobudzenie inicjatyw proekologicznych w zagrodach,

- aktywizacja społeczności wiejskiej.

Komisja po lustracji 18gospodarstw zgłoszonych do konkursu oddziałowego postanowiła przyznać miejsca w następujący sposób:

I miejsce – Joanna i Waldemar Steleżuk, zam. Chlebczyn, gm. Sarnaki, pow. łosicki

II miejsce – Romualda i Apoloniusz Pawłow, zam. Wasilew Skrzeszewski, gm. Repki, pow. sokołowski

III miejsce – Barbara i Ryszard Koć, zam. Przywory Duże, gm. Domanice, pow. siedlecki

Wyróżnienia:

Maria i Marek Terlikowscy- zam. Popławy, gm. Stara Kornica, pow. łosicki

Ewa Szymońska -zam. Polków Sagały, gm. Grębków, pow. węgrowski

Zofia i Jan Krawczyk -zam. Brzeziny, gm. Halinów, pow. Miński

Konkurs klubów 4 H - Bioróżnorodność w moim otoczeniu

   W konkursie mogą wziąć udział członkowie klubów edukacyjnych 4-H z terenu
6 powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego
i węgrowskiego. Z każdego klubu biorącego udział w konkursie mogą wpłynąć maksymalnie 3 prace plastyczne (np. plakat, album), wykonane indywidualnie przez poszczególnych członków klubu. Technika prac dowolna.

Cele konkursu:

- aktywizacja dzieci i młodzieży do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska

- podnoszenie świadomości ekologicznej

- upowszechnianie wiedzy na temat bioróżnorodności w przyrodzie

- kształtowanie aktywności twórczej u dzieci i młodzieży

Komisja po ocenie 20 prac z 8 klubów biorących udział w konkursie postanowiła przyznać miejsca w następujący sposób:

I miejsce Krystyna Domańska z Klubu 4-H z Radzikowa Wielkiego gm. Mordy.

II miejsce Weronika Chojecka z Klubu 4-H z Radzikowa Wielkiego gm. Mordy.

III miejsce Julia Częstochowska z Klubu 4-H z Drażniewa gm. Korczew

Wyróżnienie Paweł Cieciera z Klubu 4-H z Drażniewa gm. Korczew

Wyróżnienie Julia Giers z Klubu „Aksamitka” z Górek Grubaków gm. Korytnica

Wyróżnienie Zuzanna Kędziora z Klubu 4-H „Rumianki” z Liwa

Konkurs Agroliga 2013- etap oddziałowy

­ Józef Pielak, Polik 6, 08-480 Maciejowice, powiat garwoliński- Mistrz Agroligi 2013 roku Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Rolnik”

   Gospodarstwo ekologiczne specjalizujące się w chowie bydła mięsnego. Produkcja roślinna prowadzona jest na powierzchni 50 ha (w tym 30 ha stanowi własność) z przeznaczeniem na paszę. W gospodarstwie utrzymywane jest bydło rasy Limousin. Stado podstawowe liczy
40 krów mamek i 1 buhaja. Cielęta odchowywane są do wagi 350 kg i eksportowane do Włoch. Bydło utrzymywane jest w systemie haremowym w oborze wolnostanowiskowej na głębokiej ściółce. Zwierzęta do woli korzystają z wybiegu znajdującego się przy oborze. Roczna sprzedaż około 37 sztuk bydła w wadze 350 kg .

Gospodarstwo jest udostępnione do zwiedzania przez wycieczki krajowe i zagraniczne, rolnik służy radą osobom zainteresowanym prowadzeniem gospodarstw ekologicznych oraz chowem bydła mięsnego. Rolnik dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą-handel.

Gospodarstwo uzyskało Wyróżnienie Wojewody Mazowieckiego w etapie wojewódzkim Konkursu Agroliga 2013.

Michał Rusak, Samorządki Kolonia 1, 08-404 Górzno, powiat garwoliński - Mistrz Agroligi 2013 roku Siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Firma”

   Pan Michał Rusak prowadzi firmę od 7 lat, w której produkowane są zaprawy klejowe, tynki i farby akrylowe. Wprowadzono nowoczesne systemy filtrowania powietrza oraz elektroniczny system sterowania produkcją.

   Produkcja zapraw klejowych wynosi 2000 ton, sprzedaż tynków akrylowych i farb 30 ton rocznie. Rozszerzono działalność o usługi docieplania budynków. Wzrost sprzedaży jest dowodem na dobrą jakość produktów i usług.

   Firma finansowo wspiera jednostkę Ochotniczej Straż Pożarnej w Samorządkach.

Konkurs Hit XX MDzDR 2013

   HIT MDzDR 2013 otrzymało urządzenie Prasoowijarka McHale Fusion 3 prezentowana przez Przedsiębiorstwo ROLMECH Sp. z o.o. Oddział Węgrów

Puchar dla laureata ufundował Dyrektor MODR Andrzej Kamasa.

Wyróżnienia otrzymali:

- Urządzenie: Rozdrabniacz zawieszany do drewna prezentowany przez firmę Protechnika z Łukowa;

- Kołowy ciągnik rolniczy FARMTRAC 690 DT przedstawiony przez FARMTRAC TRACTORS EUROPE Sp. z o.o. z Mrągowa.

Statuetki dla wyróżnionych ufundował Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski.

……………………..

Imprezy towarzyszące:

21. Międzynarodowi Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru (Polska, Macedonia, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Litwa)

I Międzynarodowy Festiwal Kataryniarzy (Polska, Niemcy, Holandia, Anglia)

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.