Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

W trosce o rozwój społeczeństwa informacyjnego Konferencja E- COOP

4 października, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, zorganizował w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Jagiellońskiej 26, konferencję regionalną pod nazwą  „E - COOP – Cyfrowe środowisko współdziałania”.

 

Gościem honorowym konferencji był  Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, który patronuje przedsięwzięciu.ecoop-naglowek

Celem międzynarodowego projektu, który rozpoczął się w styczniu tego roku i potrwa do końca 2014, jest  zebranie najlepszych praktyk zastosowanych u 12. partnerów europejskich (w tym na Mazowszu), służących rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i wdrożenie ich na wsiach i w małych miasteczkach województwa mazowieckiego, wszędzie tam gdzie poruszanie się w cyfrowym świecie może wzbogacić komunikację międzyludzką i poszerzyć możliwości poznawcze społeczności lokalnych.

Inicjatorem i liderem przedsięwzięcia, jest Rada Generalna Departamentu  Gironde we Francji. Oprócz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego partnerami w projekcie są miasto Terni we Włoszech, Akademicki Instytut Badawczy Technologii Komputerowych w Grecji, Stowarzyszenie Gmin Regionu Västernorrland w Szwecji, miasto Iasi w Rumunii, Regionalna Agencja Rozwoju Regionu Transdunajskiego Zachodniego na Węgrzech, miasto Jyväskylä w Finlandii, Hrabstwo Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii, Rada Prowincji Barcelona w Hiszpanii,Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie- Wydział Zarządzania w Koszycach (Słowacja), ERNACT EEIG (Europejska Sieć Regionów na rzecz Zastosowań Technologii Komunikacyjnych w Irlandii oraz Obserwatorium Obszarów Cyfrowych we Francja.

…problem wykluczenia cyfrowego stanowi dla Zarządu województwa jeden z najważniejszych tematów do pokonania… zaznaczył otwierający konferencję Kazimierz Porębski, zastępca dyrektora Departamentu  Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim. Grażyna Opolska zastępca dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, witając uczestników konferencji, wśród których byli przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń, instytucji publicznych oraz naukowcy, powiedziała m.in.: …”Od czasów stworzenia pierwszych polskich komputerów minęło ponad 50. lat, od czasu nawiązania pierwszego połączenia internetowego w Polsce  minęło 21 lat (17 sierpień 1991 roku).  A mimo to przed społeczeństwem polskim jeszcze wiele do zrobienia i odkrycia. Nie możemy pozostawać bierni wobec pojawiających się nowych rozwiązań technologicznych w świecie cyfrowym, ale również musimy wciąż doskonalić systemy komunikacji międzyludzkiej...

Kolejno głos zabrali dr Krzysztof Heller, koordynator merytoryczny projektu E - COOP, który przedstawił główne cele partnerów projektu oraz Filip Kowalski z Agencji Rozwoju Mazowsza S.A, który omówił projekt „M@zowszanie” zajmujący się rozwojem e - usług i ich dostępu dla obywateli w ramach Mazowieckiej Sieci Społeczeństwa Informacyjnego.

Goście konferencji mieli okazję do zapoznania się z przykładami dobrych praktyk i projektów służących pomocą w walce z wykluczeniem cyfrowym, zrealizowanych lub będących w trakcie realizacji. "Dobre i złe doświadczenia z budowy społeczeństwa informacyjnego w praktyce” przedstawiła Beata Sznajder, kierownik Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie, projekt „e- usługi w gminie Wiskitki", przybliżyła zebranym  Marzena Gruszczyńska z Urzędu Gminy. Beata Pierścińska,  wójt gminy Naruszewo omówiła zrealizowany projekt „Wsparcie Centrum Kształcenia na Odległość”, a przyczyny wykluczenia cyfrowego pokolenia 50+ oraz zasady i cele działania Latarników Polski Cyfrowej z projektu „POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS”, omówił Józef Orzeł, wiceprezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

Konferencję podsumował  Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego …wszystkie projekty ściśle wpisują się w strategię Województwa Mazowieckiego, w której znalazły się zapisy dotyczące wsparcia społeczeństwa informacyjnego na wsiach i w małych miasteczkach oraz działania przeciw wykluczeniu cyfrowemu….powiedział marszałek. Urząd Marszałkowski, realizuje także wiele projektów, zmierzających do  pobudzenia aktywności społeczności lokalnych w e – działaniach, uświadamiania korzyści w życiu i pracy z obcowania  z cyfrowym światem, zmniejszenia dysproporcji pomiędzy stolicą, a wsiami  i małymi miasteczkami Mazowsza, gdzie jeszcze nie dotarł Internet. Tym celom służą m.in. projekt „Internet dla Mazowsza” dążący do utworzenia sieci szerokopasmowej docierającej do każdej wsi na terenie Mazowsza, projekt „M@zowszanie”, dzięki któremu może powstać ogólnodostępna sieć, czy choćby będący przedmiotem konferencji projekt „E - COOP – Cyfrowe środowisko współdziałania”.

W dyskusji podsumowującej głos zabrał ekspert projektu E – COOP, dr Bronisław Matusz. Wśród gości konferencji był także Krzysztof Filiński, prezes  Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.  oraz liczni doradcy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z terenu Mazowsza.

Organizatorzy planują już kolejną konferencję, na którą zapraszają tych wszystkich, którym na sercu leży rozwój cyfryzacji, a także powszechny dla wszystkich grup wiekowych dostęp do Internetu. Wojciech Asiński, MODR WARSZAWA

ecoop-stopka

·

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.