Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Deszczowe Feldtage, 19-21 czerwca 2012


DLG Feldtage (Targi polowe) - jedne z najważniejszych i największych targów rolniczych w Niemczech - odbywają się co dwa lata, zawsze w innym regionie kraju. W tym roku po raz pierwszy zorganizowane zostały na polach DLG – Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego w Bernburgu -Strenzfeld, leżącym w Saksonii Anhalt.

Uczestnikami imprezy były prawie wszystkie firmy liczące się na rynku uprawy roślin. Zwiedzający mogli poznać wszelkie nowości i trendy rozwoju branży. Program targów obejmował prezentację firm na stoiskach, seminaria i spotkania tematyczne oraz pokazy pracy maszyn. W tym roku w centrach tematycznych dominowały następujące tematy: Energia z pola, Zrównoważona ochrona roślin, Zielona biotechnologia, Zmiany klimatyczne i ich skutki dla uprawy roślin, Rolnictwo precyzyjne oraz Wydajna uprawa ziemi. Trzeba przyznać, że były to tematy aktualne i bardzo ważne nie tylko dla rolników.

Pokazy pracy maszyn odbyły się w czterech grupach tematycznych:

 • Opryskiwacz polowy jako element rolnictwa precyzyjnego w ochronie roślin.
 • Automatyczne systemy jazdy i zarządzanie na uwrociach w tym przejazd opryskiwaczy po torze przeszkód.
 • Zróżnicowane dawkowanie przy nawożeniu rozsiewaczami nawozów mineralnych.
 • Wysiew rzepaku.

Tylko pierwszego dnia pokazom towarzyszyła ładna pogoda, potem przeprowadzone zostały
w wyjątkowo trudnych, bo deszczowych warunkach, a mimo to cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dominował w nich sprzęt dostosowany wielkością do powierzchni gospodarstw w tym regionie, które wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy hektarów.

Prezentacja firm na stoiskach…

… była trochę odmienna od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na polskich targach rolnych, gdzie rzadkością są pola doświadczalne, a jeśli  już zostanie zorganizowana, to jest założona i prowadzona przez organizatora. W Feltage firmy na swoim stoisku prezentują kolekcje odmian, własne technologie uprawy, skuteczność działania własnych środków ochrony roślin itp. Ponadto prześcigają się w atrakcyjności prezentacji przekazywanej informacji. Można było zobaczyć specjalnie prezentowane jednostki chorobowe, nawet bardzo rzadkie np. głownie pylące i zwarte jęczmienia i pszenicy, sporysz itp. Bardzo dużo pracy wymagało przygotowanie prezentacji rozwoju systemu korzeniowego rzepaku ozimego w zmiennych warunkach glebowych i terminach siewu. Prezentacje w przeszklonych gablotach przedstawiały stan rozwoju w terminach dwutygodniowych.

Ciekawostką był prezentowany przez kilku hodowców groch ozimy wysiewany w czystym siewie lub np. razem z żytem ozimym, jako źródło biomasy. Dużo uwagi poświecono też uprawie gleby. Jest to temat ważny szczególnie w tym rejonie - lessów magdeburskich, gdzie występują niedobory wody, a opady rozłożone są nierównomiernie. Dlatego dużo o tym mówiono prezentując systemy uprawy uproszczonej. Firmy hodowlane prezentowały specjalne mieszanki roślin poplonowych o składzie dostosowanym do rodzaju gleby i roślin w płodozmianie. Zawierały one np. rośliny o systemie korzeniowym palowym, drenującym glebę, poprawiające strukturę, rośliny motylkowe wzbogacające
w azot lub o specjalnym przeznaczeniu np. gorczyca mątwikobójcza. Proponowano też wsiewki w kukurydzę, które pozostawione po zbiorze zapewniały zieloną szatę na okres zimy.

Duże koncerny chemiczne wybudowały na trzy dni targów piętrowe pawilony. Na kilku stoiskach znajdowały się też napisy informujące, że ich obsługa mówi np. po polsku, lub (coraz częściej) po rosyjsku.

Wystartowaliśmy w konkursie

Bardzo ważnym elementem targów jest konkurs technologii uprawy pszenicy ozimej oraz rzepaku ozimego. MODR Oddział Poświętne w Płońsku już po raz siódmy uczestniczył w tej rywalizacji jako jedyny przedstawiciel z Polski. W tym roku zaprezentowaliśmy w konkursie technologii uprawy pszenicy ozimej dwie odmiany: Jantarka i Banderola firmy Danko, a w technologii uprawy rzepaku ozimego Artogę firmy Limagrain. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po zbiorze roślin. Jest to doświadczenie ścisłe prowadzone według określonej metodyki. Środki ochrony roślin i nawozy dobierane są z wykazu udostępnionego wszystkim uczestnikom przez organizatora. Zebrany plon jest oceniany pod względem wydajności,  jakości i uzyskanej ceny sprzedaży. Z drugiej strony liczone są wszystkie koszty stosowanej technologii. Ranking prowadzony jest głównie według uzyskanej nadwyżki bezpośredniej, jak również uzyskanego plonu i jakości ziarna.

Udział w konkursie wzięło udział 11 firm z 8 krajów: Niemiec, Szwecji, Francji, Danii, Szwajcarii, Czech, Rosji i Polski. Prowadzenie naszych technologii odbywa się głównie „na odległość”, co jest bardzo trudne i nieporównywalne wobec pozostałych uczestników, którzy zazwyczaj często wizytują poletka. Mimo wszystko nasze technologie zajmowały w poprzednich latach bardzo dobre pozycje - od 3 do 8 miejsca na 13 technologii pod względem wysokości nadwyżki bezpośredniej, a odmiana Zyta zajęła nawet pierwsze miejsce pod względem jakości.

Prowadzenie technologii odbywa się przez cały rok gospodarczy: zaczynamy od wyboru odmiany, a potem wysyłamy zgłoszenie uczestnictwa. Wszystkie zalecenia  począwszy od ilości wysiewu, poprzez ochronę łanu i nawożenie wysyłamy w postaci zleceń pisemnych przez cały okres wegetacji. Zwieńczeniem prac jest prezentacja technologii podczas FT na poletkach demonstracyjnych. Poletka z doświadczeniami ścisłymi nie są udostępniane do zwiedzania.

Do zobaczenia za dwa lata!

W tym roku szczególnie dużo było rolników z Polski. Najczęściej przyjeżdżały grupy zorganizowane z prawie wszystkich województw, ale także rolnicy indywidualni głównie z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Odwiedzili nas też współpracujący z nami rolnicy z Mazowsza, dla których zorganizowaliśmy kilkudniowy wyjazd połączony ze zwiedzaniem gospodarstw. Teraz z niecierpliwością czekamy na zbiory i wyniki doświadczeń, o których niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Następne FT odbędą się w roku 2014 również w Bernburgu- Strenzfeld, ponieważ DLG zakupiło w roku 2010 około 500 ha i na tym terenie utworzyło Międzynarodowe Centrum Uprawy Roślin (Internationales DLG-Pflanzenbauzentrum-IPZ.), gdzie będzie można zapoznać się z nowościami i trendami w produkcji roślinnej. Prowadzone będą tutaj różnego rodzaju doświadczenia, m.in. planowane i realizowane przez DLG, a wykonywane przez firmy hodowlane oraz przy współpracy z instytutami i uczelniami. Tematyka doświadczeń dotyczy m.in. płodozmianu, uprawy roślin energetycznych, zarządzania substancjami odżywczymi, wpływu klimatu na rolnictwo, adaptacji do zmian klimatycznych, rolnictwa ekologicznego, prac hodowlanych, technologii uprawy  itp. Duży nacisk kładziony jest na praktyczny sprawdzian wiedzy naukowej, wdrożenie jej do praktyki rolniczej i pozyskiwanie nowych impulsów do badań dzięki wzajemnej współpracy profesjonalistów i praktyków.

IPZ jest też miejscem organizacji różnych projektów demonstracyjnych, szkoleniowych i warsztatowych dla przedsiębiorców rolnych oraz miejscem testowania i pokazów sprzętu rolniczego.

Życzymy naszym sąsiadom powodzenia i do zobaczenia na następnych Feldtage!


Tekst i foto Ewa Strzeszewska

Przyg. ade


Ze strony MODR uczestnictwo w Feldtage przygotowali Janusz Sychowicz, Paweł Żmijewski i Ewa Strzeszewska.

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.