Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2012 – etap wojewódzki

 

W tym roku ruszyła dziesiąta edycja konkursu służącego promocji zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Jego organizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, a także instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy gospodarstwach rolnych.

W dniach 28-31 maja Wojewódzka Komisja Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2012r.” zwizytowała sześć gospodarstw rolnych - laureatów pierwszych miejsc w poszczególnych regionach województwa mazowieckiego. W jej składzie znaleźli się: Magdalena Muracka z Oddziału Regionalnego KRUS Warszawa, Anna Siewierska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 

w Warszawie, Krzysztof Kuran z Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Izabela Ozyra z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie oraz Sławomir Błażejczyk z Mazowieckiej Izby Rolniczej w Warszawie.


Co oceniano?

Komisja dokonała wizytacji gospodarstw zgłoszonych do konkursu, szczególną uwagę zwracając na: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich
i gospodarczych, w tym stan zabezpieczeń schodów i drabin, występowanie progów, stan instalacji
i urządzeń elektrycznych, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory  i inne zabezpieczenia, stan techniczny i zabezpieczenie pilarek tarczowych
i łańcuchowych, odpowiednie zabezpieczenie miejsc i sposób składowania środków ochrony roślin, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich,

stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej.


Przegląd najlepszych gospodarstw


Pierwsze wizytowane gospodarstwo należało do Małgorzaty i Jacentego Kowalczyków z miejscowości Kępina (gmina i powiat Grójec). Właściciele od roku 1981 prowadzą gospodarstwo o profilu sadowniczym. Na areale 3,70 ha produkowane są jabłka konsumpcyjne odmian Golden Delicious, Idaret i Bojken z przeznaczeniem na rynek wschodni. Z 1 ha pozyskiwano 40 t owoców. Gospodarz należy do Grupy Producenckiej „Nasz Sad” oraz Związku Sadowników. Zastosowanym w nim udogodnieniem jest domowa oczyszczalnia ścieków typu „studnia chłonna” oraz nawadnianie sadów, do którego państwo Kowalczykowie wykorzystują deszczówkę. Stosowane ProBioemy pozwalają osiągnąć wspomniane już wysokie plony jabłek (40 ton/ ha) oraz poprawiają właściwości biochemiczne gleby.


Drugie wizytowane przez Komisję Konkursową gospodarstwo rolne, należące do państwa Marioli i Roberta Zapaśników, znajduje się we wsi Wysoczyn (gmina Sobienie Jeziory, powiat otwocki). Właściciele również prowadzą gospodarstwo o profilu sadowniczym z nastawieniem na produkcje jabłoni Champion, Idaret i odmian Jonagold na 8 ha oraz na 1 ha gruszy Konferencji. Gospodarstwo posiada zaplecze przechowalnicze na 350 ton, w tym dwie komory po 120 t pojemności i 2-ie komory po około 60 t. Właściciel gospodarstwa jest udziałowcem i założycielem grupy producenckiej „Wilga Fruit” posiadającej wdrożony certyfikat GLOBALGAP - niezależny, dobrowolny system zapewnienia bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska dla pierwotnej produkcji rolnej.


Kolejne wizytowane gospodarstwo rolne należało do państwa Lidii i Stanisława Lubańskich z Płochocina (gmina Ożarów Mazowiecki, powiat warszawski zachodni). Gospodarze prowadzą gospodarstwo rolne o profilu warzywnym. Na powierzchni 25 ha uprawiają marchew, cebulę, ziemniaki, kapustę w gruncie i kukurydzę (5 ha na ziarno). Warzywa oddawane są do sieci sklepów TESCO.


W regionie płockim na etapie wojewódzkim komisja wizytowała gospodarstwo państwa Danuty i Stanisława Matuszewskich z Bulkowa (gmina Bulkowo, w powiecie płockim). Państwo Matuszewscy prowadzą gospodarstwo o profilu roślinnym, uprawiając na 28 ha głównie buraki cukrowe, zboża (pszenica, pszenżyto) i rzepak.


W kolejnym dniu wizytacji Wojewódzka Komisja Konkursowa odwiedziła gospodarstwo rolne w regionie ciechanowskim, w powiecie żuromińskim. Państwo Renata i Waldemar Budka prowadzą 80 hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w trzodzie chlewnej
w miejscowości Młudzyn (gmina i powiat Żuromin). Z gospodarstwa na rynek dostarczana jest najwyższej jakości wieprzowina. Tucz trzody chlewnej odbywa się w cyklu otwartym w oparciu
o pozyskiwanie 30 kg warchlaków importowanych z ferm duńskich. W jednym cyklu przeprowadzany jest tucz około 4000 sztuk. W ciągu roku przeprowadzane jest do trzech cykli produkcyjnych.


Region ostrołęcki reprezentowało gospodarstwo Państwa Barbary i Jerzego Urbaniaków ze Słopska (gmina Zabrodzie, w powiecie wyszkowskim). Gospodarstwo to nastawione jest na opas bydła. Tu też następuje rozbiór półtusz dla własnego Zakładu Mięsnego mieszczącego się na terenie gospodarstwa. Areał to 14 ha własnych oraz 6,70 ha dzierżawy z uprawą zbóż.


Lista laureatów

Wizytowane gospodarstwa różniły się zarówno pod względem wielkości powierzchni jak i profilu produkcji. Podstawę do oceny stanowiło to, czy dane gospodarstwo jest bezpieczne, a więc decydowały stwierdzone w nim zagrożenia, odnotowane w "Arkuszu oceny gospodarstwa". Dodatkowe punkty mające wpływ na kolejność zajętych miejsc komisja przyznawała za estetykę i udogodnienia wprowadzane przez właściciela gospodarstwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy.

W czasie tegorocznej wizytacji stwierdzono, że najczęściej występującymi zagrożeniami w gospodarstwach były: progi w wejściach i przejściach, brak wydzielonego w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych oraz brak barierek przy otworach ściennych. W większości gospodarstw stopień ilości występowania zagrożeń był zbliżony.

Po przeanalizowaniu wszystkich arkuszy ocen i zliczeniu przyznanych w czasie wizytacji punktów komisja zdecydowała o następującej kolejności wyróżnień:


I miejsce - Barbara i Jerzy Urbaniak ze Słopska w gminie Zabrodzie

II miejsce - Małgorzata i Jacenty Kowalczyk z Kępiny w gminie Grójec


III miejsce - Mariola i Robert Zapaśnik z Wysoczyna w gminie Sobienie Jeziory


Wyróżnienie zdobyli: Renata i Waldemar Budka z Młudzyna w gminie Żuromin, Lidia
i Stanisław Lubańscy z Płochocina
w gm. Ożarów Mazowiecki oraz Danuta i Stanisław Matuszewscy z miejscowości i gminy Bulkowo

Gospodarstwo państwa Barbary i Jerzego Urbaniaków - jako zwycięzcy etapu wojewódzkiego - będzie reprezentowało Województwo Mazowieckie w eliminacjach krajowych.

Anna Siewierska MODR w Warszawie

Przyg. ade

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.