Przez Czerwińsk na Grunwald
„Przez Czerwińsk na Grunwald” – to impreza, która odbyła się w Czerwińsku n/Wisłą w dniach 26-27 czerwca, z okazji 600-lecia przeprawy wojsk Władysława Jagiełły przez Wisłę, w drodze do zwycięstwa pod Grunwaldem.
Głównymi organizatorami byli m.in. Urząd Marszałkowski w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Płońsku, Urząd Gminy w Czerwińsk n/Wisłą, MODR w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku
Czerwińsk n/Wisłą to perełka historyczna powiatu płońskiego, to miejscowość przez stulecia nierozerwalnie związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XIIw. Czerwińsk, z racji swojego położenia, był też ważnym punktem na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem jak też obronnym podczas najazdów pruskich, jaćwieskich, litewskich. W lipcu 1410 r. wojska polskie Jagiełły przeprawiały się pod Czerwińskiem przez Wisłę, by połączyć się z wojskami litewskimi i ruszyć na państwo zakonne.
Wielkie zasługi w historii Czerwińska miał Klasztor, który ściągał tutaj książąt mazowieckich, biskupów, to w klasztorze w 1419r. toczono rokowania z posłami króla Eryka Pomorskiego. W 1422r. Władysław Jagiełło kolejny raz przebywał w Czerwińsku i wydał tutaj jeden ze swych przywilejów dla stanu szlacheckiego. W XV w. odbywały się tutaj sejmy mazowieckie, a także synod diecezjalny.
Dzisiaj Czerwińsk n/Wisłą, a właściwie zabudowania klasztorne i kościół romański z obrazem Matki Boskiej Czerwińskiej, uznanym za cudowny w 1647r. jest często odwiedzany przez przejeżdżających turystów.
Program imprezy był bardzo bogaty i przepełniony wielobarwnym przekazem historii sprzed 600 lat. Impreza rozpoczęła się otwarciem postawionej na rzece repliki przęsła, które miało symbolizować przeprawę wojsk pod dowództwem Jagiełły. Była piechota, jazda konna polskich wojsk, oraz sam wódz Władysław Jagiełło, których rolę grała rycerska brać.
Po otwarciu przęseł ruszyła wielobarwna parada uczestników imprezy znad Wisły do ogrodów salezjańskich, gdzie odbywała się dalsza część imprezy. A działo się naprawdę wiele, zbyt dużo by można to wszystko opisać, zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Jednym z punktów programu był Jarmark Historyczny, odbywający się w przepięknej scenerii przyklasztornych Ogrodów Salezjańskich. Organizatorem byliśmy my, pracownicy Mazowieckiego ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Oddział Poświętne w Płońsku. Celem było zaprezentowanie średniowiecznego rzemiosła, rękodzieła, kuchni staropolskiej i innych zajęć czy zawodów związanych z tematyką imprezy „Przez Czerwińsk na Grunwald”. Jarmark cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających, wśród których byli mieszkańcy Czerwińska i okolic, ale również okolicznych miast, również Płońska. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a było w czym wybierać, od pysznego tradycyjnego jedzenia np. placków ziemniaczanych, klusek ziemniaczanych ze skwarkami i twarożkiem, barszczyku z uszkami, wędlin, serów, chleba, wszystko pyszne, zdrowe i naturalne, wytwarzane przez gospodynie w gospodarstwach rolnych. Wśród wystawców były indywidualne osoby, ale nie zabrakło firm i organizacji, takich jak Koło Gospodyń Wiejskich z Sierpca czy Towarzystwo Przyjaciół Załusk. Nie mniej atrakcyjne były stoiska z wytworami sztuki ludowej, rzeźbami, obrazami, drewnianymi przedmiotami do wyposażenia ogrodów, akcesoriami militarnymi np. zbroje i ubranka dla małych rycerzy, a także stare maszyny i urządzenia gospodarskie. Na jarmarku nie mogło zabraknąć stoiska MODR, w którym prezentowane były aktualne wydawnictwa, służyliśmy doradztwem z zakresu naszej działalności oraz z PROW 2007-2013.
Staraliśmy się bardzo, aby zachowany został historyczny charakter jarmarku, udało się, o czym na pewno przekonają państwa załączone zdjęcia.
I ja tam byłam……..
Danuta Arcipowska
MODR Oddział Poświętne w Płońsku
autor zdjęć:
Bożena Chądzyńska