„Warsztaty z zakresu Integrowanej Ochrony Roślin z uwzględnieniem monitoringu agrofagów" – relacja
„Warsztaty z zakresu Integrowanej Ochrony Roślin z uwzględnieniem monitoringu agrofagów" – relacja
22 maja br. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku - odbyły się specjalistyczne warsztaty poświęcone integrowanej ochronie roślin, realizowane w ramach operacji pn. „Warsztaty z Integrowanej ochrony roślin z uwzględnieniem monitoringu agrofagów”.
Głównym tematem spotkania były najważniejsze agrofagi wybranych roślin rolniczych oraz metody monitorowania ich pojawienia się, które stanowią kluczowy element współczesnej, zrównoważonej ochrony upraw.
Uczestnicy warsztatów to rolnicy i uczniowie szkół rolniczych. Podczas spotkania mieli oni okazję pogłębić swoją wiedzę teoretyczną, ale także zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie identyfikacji agrofagów, wykorzystywania metod obserwacyjnych oraz prowadzenia monitoringu przy użyciu pułapek i innych narzędzi diagnostycznych.
Warsztaty prowadził dr hab. P.K. Bereś, prof. IOR - PIB Terenowa Stacja Doświadczalna w Rzeszowie. W agendzie prezentacji znalazły się m.in..:
- przegląd najczęściej występujących szkodników i chorób w uprawach rzepaku, zbóż i kukurydzy,
- prezentacja narzędzi wykorzystywanych do monitorowania presji agrofagów (np. pułapki feromonowe, tablice lepowe, lustracje polowe),
- omówienie progów ekonomicznej szkodliwości i znaczenia prognozowania pojawu patogenów i szkodników,
- praktyczne zajęcia terenowe prowadzone na poletkach doświadczalnych.
Warsztaty wpisują się w założenia integrowanej ochrony roślin (IPM – Integrated Pest Management), która jest obowiązującym standardem w rolnictwie UE. Celem spotkania jest uświadomienie znaczenia racjonalnego podejścia do stosowania środków ochrony roślin, opartego na wiedzy, obserwacjach i ocenie ryzyka, a nie automatyzmu w działaniu.
Wiedza o pojawieniu się i rozwoju agrofagów pozwala nie tylko skuteczniej chronić plony, ale również minimalizować presję na środowisko i ograniczyć koszty produkcji.
Warsztaty w Poświętnem są cenną inicjatywą edukacyjną, która odpowiada na realne potrzeby współczesnego rolnictwa.
Warsztaty prowadzone przez prof. Pawła K. Beresia stanowią również cenną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką a praktyką rolniczą. Spotkania tego typu pokazują, jak ważne jest stałe dokształcanie się oraz aktualizowanie wiedzy w oparciu o najnowsze badania i obserwacje terenowe. Uczestnicy opuszczają warsztaty z nowymi umiejętnościami, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi i – co najważniejsze – z konkretną wiedzą i narzędziami które mogą zastosować w swoich gospodarstwach już dziś.
Serdecznie dziękujemy dr. hab. Pawła K. Beresiowi, prof. IOR-PIB za niezwykle merytoryczne, przystępnie przedstawione i pełne praktycznych wskazówek warsztaty. Jego ogromna wiedza, doświadczenie terenowe oraz pasja w przekazywaniu informacji spotkały się z dużym uznaniem wśród uczestników.
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom wydarzenia za aktywny udział, ciekawe pytania i dzielenie się własnymi doświadczeniami.
Zapraszamy na kolejne spotkania i szkolenia organizowane przez MODR Warszawa, które – podobnie jak to wydarzenie – będą okazją do zdobycia aktualnej wiedzy oraz wymiany doświadczeń z ekspertami i praktykami.