Susza 2024 – możliwość składania wniosków
Od 7 do 16 kwietnia br. poszkodowani przez suszę w 2024 roku, mogą się ubiegać o pomoc.
Funkcjonują trzy formy pomocowe:
- Wsparcie dla rodzin rolniczych i rolników, niepozostających w związku małżeńskim, w których gospodarstwach szkody obliczone przez aplikację wyniosły co najmniej 15% średniej rocznej produkcji i co najmniej 6 400 zł.
Stawka pomocy na gospodarstwa to 3 000 zł. Kiedy budżet zostanie przekroczony, zastosowany będzie współczynnik korygujący. Wsparcie to nie przysługuje rolnikom ubiegającym się o dofinansowanie w ramach któregoś z ubiegłorocznych naborów wniosków o pomoc klęskową i tegorocznego - który dotyczy strat powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.
- Szkody w wysokości ponad 30% średniej produkcji roślinnej są zróżnicowane w zależności od strat w plonie:
- 3000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 70 % plonu,
- 2000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 50 % i mniej niż 70 % plonu,
- 1000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 30 % i mniej niż 50 % plonu.
Z chwilą przekroczenia budżetu zastosowany będzie współczynnik korygujący. Pomoc finansowa tego rodzaju nie przysługuje rolnikom ubiegającym się o dofinansowanie w ramach któregoś z ubiegłorocznych naborów wniosków o pomoc klęskową i tegorocznego, który dotyczy co najmniej 15 proc. strat w średniej rocznej produkcji roślinnej.
Łączna wysokość wsparcia w przypadku pojedynczego rolnika, nie może przekroczyć 80% kwoty obniżenia dochodu w przypadku gospodarstw na obszarach ONW 90%.
- Zwrot dwóch rat podatku rolnego w przypadku szkód powyżej 30% średniej rocznej produkcji
Dofinansowanie w postaci równowartości kwoty 3 i 4 raty podatku za rok 2024 wtedy, gdy straty oszacowane przez aplikację wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji. Pomoc ma charakter pomocy publicznej.
Wnioski należy składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy PUE. Do każdego rodzaju pomocy dołączamy uwierzytelniony przez producenta protokół oszacowania szkód w gospodarstwie.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy zgłosić się do doradcy rolniczego, który udzieli szczegółowych wyjaśnień i pomoże wypełnić odpowiedni wniosek.
Kinga Białobrzeska Kijek
MODR Warszawa