Konferencja „Ograniczenie strat azotu w produkcji rolniczej”
Konferencja „Ograniczenie strat azotu w produkcji rolniczej”
Rolnicy i doradcy spotkali się 26 marca 2025 roku na konferencji pt.: „Ograniczenie strat azotu w produkcji rolniczej”, której organizatorem był Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska z MODR Oddział Siedlce
Spotkanie odbyło się w Zajeździe Chodowiak i poświęcone było tematyce związanej z innowacyjnymi metodami ograniczenia strat azotu w rolnictwie.
Konferencję otworzył Dariusz Ślęczkowski - dyrektor MODR Oddział Siedlce. Witając przybyłych podkreślił, jak wielkie znaczenie ma ochrona wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Poprawne zagospodarowanie azotu ogranicza jego straty i sprzyja sprostaniu wymogów dyrektywy azotanowej.
Zaproszeni prelengenci omówili ważne tematy dotyczące ograniczenia strat azotu
Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział Radom przedstawił temat „Nowe technologie dotyczące rolniczego zagospodarowania nawozów naturalnych”. Obecna sytuacja na świecie wymusza opracowywanie i wprowadzanie nowych technologii w rolnictwie dotyczących zagospodarowania nawozów naturalnych. Wykładowca omówił takie technologie jak separacja gnojowicy i obornika, zakwaszanie gnojowicy, kompostowanie aeratorowe a także techniki aplikacji inżektorową, węże wleczone. Dodatkowo wskazał na ryzyko przenawożenia fosforem i jego skutkach.
Mariusz Ewiak z Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Warszawie w temacie „Technologie przygotowywania nawozów naturalnych stałych granulacji, kompostowania i fermentowania – nowe badania gleb i nawozów” opowiedział o nowych badaniach i możliwościach stosowania pofermentu, osadów ściekowych i wywaru gorzelniczego. Zaproponował nowe badania gleby metodą Mehlich 3, która jest bardzo ekonomiczna i przyjazna środowisku oraz możliwość korzystania z aplikacji OneSoil jako innowacyjnej metody zarządzania polami.
dr inż. Beata Jurga z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB przybliżyła nam temat „Innowacyjne rozwiązania w nawożeniu: RENURE a Dyrektywa Azotanowa – nowe perspektywy dla rolnictwa”. Temat wyczerpał zagadnienia związane z wymogami dyrektywy azotanowej oraz przybliżył nowy temat nawozów RENURE (REcovered Nitrogen from manURE - azot odzyskany z nawozów naturalnych) Nawozy te to alternatywa dla nawozów syntetycznych, których efektywność zbliżona jest do nawozów mineralnych.
dr inż. Tamara Jadczyszyn z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB wyczerpała następujące tematy - „Innowacyjne technologie przetwarzania i zagospodarowania nawozów naturalnych” oraz „Nowa aplikacja do obliczania bilansu azotu w gospodarstwie”. Oba tematy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Omówiono liniowy model gospodarki i gospodarkę obiegu zamkniętego, ochronie zasobów nieodnawialnych i odzysku cennego odpadu R10. Doradcy i rolnicy bardzo chętnie słuchali i dyskutowali o aplikacji INTERNAW, która jest obecnie dostępna bezpłatnie. Służy do opracowywania maksymalnych dawek azotu, planów nawożenia oraz prowadzenia ewidencji stosowania nawozów. Posiada wiele dodatkowych funkcji, co pozwala na planowanie i monitorowanie nawożenia w gospodarstwie.
Dziękujemy wykładowcom za przekazanie cennej wiedzy a rolnikom i doradcom za wspólne dyskusje i wymianę doświadczeń.
Wydarzenie odbyło się w ramach operacji „Ograniczenie strat azotu w produkcji rolniczej” realizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ wpisanej do Planu Operacyjnego 2025, finansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, realizowanej przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.