23 września - Dzień Rolnictwa Ekologicznego UE
Na mocy porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską oraz Radą Unii Europejskiej ustalono, że 23 września każdego roku obchodzony będzie Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Unii Europejskiej. Informacja ta ma na celu podniesienie poziomu świadomości społecznej na temat produkcji ekologicznej i wynika z Planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej przyjętego przez Komisję Europejską 25 marca 2021 r.
Zainteresowanie produkcją ekologiczną w Polsce stale wzrasta
Według raportu Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na koniec 2022 roku ekologiczną produkcją zajmowało się ponad 22,8 tys. rolników
i było to o 5% więcej niż rok wcześniej. Tendencja wzrostowa trwa nadal. Według stanu na 31.12.2023 liczba producentów ekologicznych wynosiła prawie 24 tys. Zwiększające się zainteresowanie prowadzeniem produkcji zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego przekłada się również na wzrost powierzchni ekologicznych użytków rolnych. Pod koniec 2022 roku produkcja ekologiczna prowadzona była na ok. 555 tys. ha. Rok później użytki ekologiczne zajmowały już ponad 636 tys. ha.
Celem Unii Europejskiej jest stawianie na wzrost do 2030 roku produkcji ekologicznej do 25% powierzchni użytków rolnych w Europie. Z tego względu Komisja Europejska wystąpiła do państw członkowskich z prośbą o opracowanie planu działań w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego i zawierającego informację, jaką powierzchnię dane państwo członkowskie jest w stanie przeznaczyć na produkcję ekologiczną do 2030 roku.
W odpowiedzi na prośbę Komisji Europejskiej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021– 2030”. Dokument ten zawiera deklarację przeznaczenia na produkcję ekologiczną co najmniej 7% powierzchni użytków rolnych. Realizacja tego celu oznacza osiągnięcie ponad miliona hektarów ekologicznych użytków rolnych.
Ekologiczna produkcja zwierzęca z tendencją spadkową
Z raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na lata 2021-2022 wynika, że poza drobiem i jedną grupą bydła zauważono spadek pogłowia zwierząt. Przyczyną takiej sytuacji mogą być trudności w prowadzeniu ekologicznej produkcji zwierzęcej np. słaba dostępność ekologicznych pasz czy też występowanie chorób (ASF – w przypadku trzody chlewnej).
Autor tekstu:
Joanna Tyburska MODR Oddział Poświętne
Źródła:
- https://foodfakty.pl/media/Raport%20ekologiczny%202021-2022_plik%20lekki.pdf
- https://www.gov.pl/web/rolnictwo/23-wrzesnia--dzien-rolnictwa-ekologicznego-ue