Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2024 roku w województwie mazowieckim
Uroczyste wręczenie pucharów i nagród pieniężnych laureatom konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w 2024 roku odbyło się 8 września, podczas XXX Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach.
Organizatorem konkursu był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach operacji „Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie mazowieckim” przy udziale Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Urzędu Marszałkowskiego.
O wyróżnienie mogli ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą swoje gospodarstwo w systemie rolnictwa ekologicznego, potwierdzone stosownym certyfikatem, wydanym przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.
Kolejny rok udowadnia, że takich gospodarzy w naszym regionie nie brakuje i mamy możliwość odkrywania nowych osób, niezwykłych pasjonatów rolnictwa, którzy dostarczają na rynek żywność najwyższej jakości. Wszyscy laureaci dają przykład, że warto produkować ekologicznie, jednocześnie wykorzystując do tego procesu innowacyjne rozwiązania i technologie.
LAUREACI
Miejsce I -Hubert Filipiak, gmina Tarczyn
Gospodarstwo Huberta Filipiaka o powierzchni około 13 ha, specjalizuje się w uprawach sadowniczych m.in. czereśni, wiśni, śliwy, jabłoni i gruszy. Położone jest w Rembertowie, nieopodal Warszawy. Pierwszy certyfikat ekologiczny, gospodarz uzyskał w 2018 roku po wieloletnim zdobywaniu wiedzy i praktyki oraz nabraniu pewności, że podoła wyzwaniu produkowania owoców bez użycia pestycydów chemicznych. Dziś do tego systemu zachęca innych, sam zaangażowany w propagowanie i promocję rolnictwa ekologicznego. Dla nas jest „Ambasadorem rolnictwa ekologicznego”, ponieważ swoją działalnością przyczynia się do jego rozwoju. Jest praktykiem z ogromną wiedzą. W programach telewizyjnych i radiowych zabiera głos przekonując do walorów rolnictwa ekologicznego. Zaliczany jest do grona ekspertów podczas wielu debat i spotkań poświęconych rolnictwu. W swoim gospodarstwie przyjmuje także grupy dzieci ze szkół i przedszkoli, promując wśród najmłodszych produkcję żywności ekologicznej.
Miejsce II – Michał Kowalczyk, gmina Łątczyn
Gospodarstwo Michała Kowalczyka, usytuowane jest w miejscowości Łątczyn, w powiecie ostrołęckim. Od 2003 roku posiada certyfikat ekologiczny. Głównym kierunkiem produkcji jest ekologiczny chów bydła mlecznego rasy rodzimej polska czerwona. Pozyskiwane mleko oddawane jest do pobliskiej mleczarni. Zwierzęta w gospodarstwie, utrzymywane są na ściółce, mają zapewniony dostęp do wybiegu i pastwiska. Gospodarz współpracuje z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Corocznie testuje na swoich gruntach nowe odmiany zbóż i kukurydzy. W tym roku podjął się uprawy 4 odmian owsa ozimego.
Miejsce III – Mariusz Mierzejewski, gmina Ostrów Mazowiecka
Rodzinne gospodarstwo ekologiczne o powierzchni około 19 ha użytków rolnych, prowadzone od 2008 roku. Położone jest w miejscowości Wiśniewo, w powiecie ostrowskim. Głównym kierunkiem produkcji jest chów, około 40 sztuk bydła mlecznego rasy rodzimej polska czerwona. W strukturze upraw, dominują trwałe użytki zielone, trawy na gruntach ornych z wsiewką roślin bobowatych a także gryka i seradela.
WYRÓŻNIENIA
Tomasz Ruciński, gmina Nasielsk
Gospodarstwo Tomasza Rucińskiego, o powierzchni około 14 ha, znajduje się w miejscowości Nuna, powiat nowoworski. Gospodarz otrzymał certyfikat ekologiczny w 2013 roku. Głównym kierunkiem produkcji jest uprawa zbóż, roślin bowbowatych, ziemniaków i prosa. Dodatkowo utrzymywane jest bydło opasowe.
Cezary Dudek, gmina Sochaczew
Cezary Dudek prowadzi 12 hektarowe gospodarstwo sadownicze w miejscowości Rozlazłów , w powiecie sochaczewskim. W strukturze upraw dominują jabłonie, wiśnie i aronia czarnoowocowa. Certyfikat ekologiczny otrzymał w 2022 roku.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz życzymy dalszych sukcesów, wytrwałości w dążeniu do celu, pozytywnego nastawienia, aby nowe wyzwania stały się inspiracją do poszukiwania kreatywnych rozwiązań i nowatorskich pomysłów, które będą wyróżniać Państwa pracę.
Konkurs zrealizowano ramach operacji „Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie mazowieckim” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt nagród pieniężnych oraz statuetek dla laureatów finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Nagrody rzeczowe ufundowała Mazowiecka Izba Rolnicza.
Opracowanie: Olga Skwierczyńska
MODR Oddział Siedlce
Autor zdjęć: Justyna Niedziałek i Kamil Kryński, MODR Oddział Siedlce