Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Relacja z wyjazdu studyjnego po terenie województwa wielkopolskiego

W dniach 20-22 września mieszkańcy obszarów wiejskich północno-zachodniego Mazowsza (z terenu działania MODR Oddział Płock, Bielice, Poświętne w Płońsku) uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pn. „Wieś z pomysłem – lokalne zasoby kulturowe, przyrodnicze, historyczne oraz potencjał ludzki elementem rozwoju obszarów wiejskich”. Uczestnicy odwiedzili teren województwa wielkopolskiego.

Organizatorem wyjazdu realizowanego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022 Plan Operacyjny na lata 2022-2023 był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Celem operacji było przekazanie wiedzy i dobrych praktyk dotyczących różnych form przedsiębiorczości lokalnej. W trakcie trzydniowego wyjazdu uczestnicy (rolnicy, producenci rolni, lokalni liderzy) zapoznali się różnymi formami aktywności zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich oraz podejmowanymi przez lokalnych liderów działaniami na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w zgodzie z naturą, kultywowania tradycji i szeroko rozumianej aktywizacji lokalnej społeczności. W programie były spotkania, wizyty, prelekcje oraz warsztaty.

 • Magdalena Ciołek - prezes zarządu LGD Stowarzyszenie „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.”, jako gospodarz wizytowanego terenu zaprezentowała działalność organizacji, w tym możliwość łączenia w działalności organizacji przeszłości z teraźniejszością. Podczas spotkania zaprezentowała realizowane projekty, przedstawiła zasady certyfikacji i sprzedaży produktów lokalnych, sprawdzone sposoby promocji i sprzedaży produktów lokalnych w kontekście korzyści wytwórcy z posiadania certyfikatu i budowania marki lokalnej. Zapoznała uczestników z celem powoływania Inkubatorów Kuchennych w relacji powiązania działalności w ramach RHD a przetwórstwem oraz zasadami funkcjonowania i  formami korzystania z Inkubatora Kuchennego w krótkim łańcuch  dostaw żywności – jako  innowacyjnej formy  przetwórstwa na poziomie gospodarstwa.
 • Uczestnicy wyjazdu brali udział w szkoleniu nt. „Formy dywersyfikacji działalności w kierunkach nierolniczych” podczas którego przedstawione były zagadnienia dotyczące krótkich łańcuch dostaw żywności, w tym rolniczego handlu detalicznego, oraz formalno-prawnych uwarunkowaniach ich funkcjonowania.
 • Przykłady różnych form aktywności zawodowej uczestnicy poznali podczas wizyt u lokalnych przedsiębiorców:

- wizyta w przedsiębiorstwie rodzinnym ProBiotics Polska Pana Sławomira Gacki - zapoznanie z przedsięwzięciem prowadzonym w gospodarstwie obejmującym wytwarzanie probiotyków i innych produktów na bazie odpowiednio dobranych kompozycji mikroorganizmów, jako innowacyjnego kierunku w łańcuch żywienia przedstawienie oferty  produktowej ProBiotics Polska (Produkt Certyfikowany Ziemi Tura)

- wizyta w gospodarstwie Wigwam Russocice - zapoznanie z kierunkami działalności prowadzonych w tym gospodarstwie: zagroda edukacyjna, restauracja, degustacja produktów wytwarzanych w gospodarstwie, zwiedzanie zagrody, kolacja regionalna na bazie własnych wyrobów

- wizyta w Gospodarstwie Agroturystyczo-Skansenowym „Zamek w Rogowie” Państwa Pietrzaków - uczestnicy dowiedzieli się skąd pomysł na biznes, jak się wyróżnić spośród dostępnych na rynku ofert, czym przyciągnąć klienta, czy warto inwestować w to co stare

- wizyta u Elżbiety i Piotra Geblerów, zajmujących się produkcją podłoża dla boczniaków- zapoznanie uczestników z kierunkiem produkcji prowadzonej w tym gospodarstwie: produkcja podłoża do boczniaków, wytwarzanie produktów na bazie boczniaka, sklep firmowy, prezentacje nowych technologii wdrażanych do produkcji

- wizyta w gospodarstwie pasiecznym „Uloterapia” Jacka Włodarskiego (Produkt Certyfikowany Ziemi Tura) - uczestnicy dowiedzieli się co to jest uloterapia, skąd pomysł na taką działalność oraz o możliwościach pozyskania dofinansowania przedsięwzięcia

- wizyta w gospodarstwie Państwa Siemiątkowskich zajmujących się  przetwórstwem mięsa wieprzowego produkcji wyrobów w gospodarstwie rolnym w ramach RHD – zapoznanie uczestników w warunkami wytwarzania produktów wędliniarskich oraz sposobem dystrybucji

- wizyta w Browarze „Turek” - zapoznanie z procesem i technologią ważenia tradycyjnego piwa wytwarzanego zgodnie z lokalnymi przepisami jako „Produkt Certyfikowany Ziemi Tura”,

- wizyta w Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz tu” - zapoznanie uczestników z ideą i zasadami funkcjonowania spółdzielni socjalnej oraz jej rolą w  integracji społecznej i narzędziem lokalnej polityki zatrudnienia i przykład lokalnej inicjatywy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

 • Warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie:

-  wypiekali chleb wg dawnych receptur na zakwasie bez dodatku drożdży

-  wykonywali pastę z kurkumy i wysłuchali prelekcji nt. naturalnych sposobów na wzmacnianie

   odporności

Przyjęta forma realizacji operacji umożliwiła zdobycie wiedzy przez bezpośrednie postrzeganie przedmiotów i zjawisk w warunkach ich występowania, a przede wszystkim umożliwiła swobodną wymianę poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami  i właścicielami wizytowanych przedsięwzięć. 

Przewidywalnym, natychmiastowym i mierzalnym efektem realizacji operacji było przeszkolenie i podniesienie wiedzy 50-ciu uczestników z zakresu rozwoju pozarolniczych funkcji gospodarstwa rolnego, podejmowania przedsięwzięć stymulujących lokalny rozwój, promujących lokalne zasoby i partnerską współpracę. Uczestnicy wyjazdu studyjnego zapoznali się z dobrymi przykładami małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i różnymi formami aktywności mieszkańców w celu pozyskiwania dochodów z pozarolniczych działalności.

 

Tekst i zdjęcia: Barbara Snopek, MODR Oddział Płock

Fotorelacja:

 • wizyta w przedsiębiorstwie rodzinnym ProBiotics Polska 

 • wizyta w gospodarstwie Wigwam Russocice

 • wizyta w Gospodarstwie Agroturystyczno-Skansenowym Zamek w Rogowie

 • wizyta w gospodarstwie w produkcją podłoża dla boczniaków

 • wizyta w gospodarstwie pasiecznym Uloterapia 

 • wizyta w gospodarstwie z przetwórstwem mięsa wieprzowego 

 • wizyta w Browarze Turek

 • wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju T.U.R.

 • wizyta w Inkubatorze Kuchennym - warsztaty z wykonywania pasty z kurkumy

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.