Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

11 i 12 grudnia br. w wyjeździe studyjnym na terenie województwa świętokrzyskiego organizowanym przez MODR Warszawa, uczestniczyło 40 mieszkańców obszarów wiejskich - rolników, doradców, oraz przedsiębiorców.

Wyjazd odbył się w ramach realizacji operacji pt. „Poszukiwanie partnerów do działania "Współpraca”, inspirowane ekologią”. Operacja odbyła się w ramach realizacji Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Co zobaczyliśmy:

* Zagroda Królów - rodzinne 30 hektarowe gospodarstwo rolne, ekologiczne i agroturystyczne położone we wsi Brzeście w gminie Bliżyn. Głównym kierunkiem działalności jest uprawa borówki wysokiej, bardziej znanej pod nazwą borówka amerykańska, której plantacja ma już 37-letnią tradycję, gdyż właściciele byli jednymi z pierwszych w Polsce jej plantatorów. Posiadają certyfikat GLOBAL G.A.P. co ułatwia im sprzedaż owoców zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W gospodarstwie przerabia się owoce borówki sposobem domowym na przetwory: dżemy, konfitury, galaretki i soki oraz prowadzi ich sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego. W okresie zimowym mrożone owoce wykorzystuje się tu do pierogów, naleśników, ciast, bułek oraz do dekoracji tortów. W gospodarstwie hoduje się też gęś kielecką oraz kury zielononóżki. Hodowli sprzyja położenie gospodarstwa, rozległy teren z przydomowym pastwiskiem przeznaczonym na wolny wybieg dla gęsi oraz kur. Wypasają się tu także owce rasy świniarka. Przy ekstensywnym chowie zwierząt te rodzime rasy dobrze się tu adaptują i sprawdzają.

* Winnica Płochockich - w 2005 roku zaczęto zakładanie winnicy, która zajmuje areał ok. 4.5 ha. Dziś, po kilku latach doświadczeń gospodarze są znani jako polski producent wina: udało się stworzyć profesjonalną, niewielką rodzinną winnicę, w której wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. W roku 2008 winnica została zarejestrowana w ARR i w chwili obecnej wina polskie są w sprzedaży w kilkudziesięciu miejscach w kraju. W 2010 roku ruszyły prace związane z rozbudową budynków na potrzeby docelowej, odpowiednio dużej piwnicy winiarskiej, właściwie przygotowanej do produkcji wysokojakościowego wina oraz budową infrastruktury towarzyszącej, w postaci salki degustacyjnej i kilku pokoi, tak, aby winiarnia mogła stać się miejscem przyjmowania gości zainteresowanych winem i enoturystyką. Dzięki temu możliwe jest zwiedzanie winnicy.

*Winnica Sandomierska - to małe, rodzinne przedsięwzięcie, dzięki czemu właściciele mogą całkowicie oddać się pasji i pielęgnować każdą roślinę z osobna, kontrolować jakość rosnących na niej owoców i robić wszystko, by powstające z nich wina miały w sobie serce, które wkładają w proces produkcji. Historia winnicy sięga 1937 roku. Wtedy 3 ha plantację winorośli prowadził pradziadek właścicieli, jeden z pionierów winoogrodnictwa w regionie. Mimo tego, że tamte nasadzenia nie przetrwały próby czasu, rodzinne tradycje są kontynuowane i od 2004 roku systematycznie testowane są odmiany i dosadzane nowe krzewy. Obecnie winnica areał ok 1,5 ha. Jest to pierwsza oferta agroturystyczna ściśle związana z turystyką winiarską (enoturystyką) w województwie świętokrzyskim. Oprócz winnicy i winiarni w gospodarstwie uprawiane są również inne owoce, warzywa oraz prowadzona jest działalność przetwórczą. Winnica Sandomierska to gospodarstwie agroturystyczne, w którym prowadzone są codzienne prace polowe i działalność ogrodnicza. Goście oprócz atrakcji winiarskich mają możliwość skorzystania z naszego zarybionego stawu, miejsca do grillowania i spotkań przy ognisku.

* Inkubator przetwórczy w Dwikozach ma na celu zapewnienie dostępu do infrastruktury niezbędnej do wytwarzania regionalnych produktów na bazie lokalnego surowca i tradycji. Dla producenta żywności korzystanie z infrastruktury inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do utworzenia własnego zakładu przetwórczego. Zamiast zaczynać od kosztownej inwestycji związanej z budową nowego zakładu, producent żywności nieprzetworzonej może sprawdzić swoje umiejętności przetwórcze oraz możliwości wprowadzenia na rynek (opakowanie, etykietowanie, dystrybucja i sprzedaż) oryginalnego, własnego produktu w zgodzie z przepisami sanitarnymi.

 

  __F O T O R E L A C J A__

  1. Instruktaż przycinania krzewów borówki amerykańskiej przeprowadzona przez Pana Krzysztofa Króla.
  2. Uczestnicy wyjazdu studyjnego wraz z właścicielami Ekologicznego Gospodarstwa Agroturystycznego „Zagroda Królów” – Państwem Gabrielą i Krzysztofem Król.
  3. Pani Barbara Płochocka oprowadza uczestników po Winnicy Płochockich.
  4. Uczestnicy wyjazdu studyjnego wraz z Panią Barbarą Płochocką.
  5. Plan Winnicy Sandomierskiej.
  6. Prelekcja Pana Piotra Korpysza z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
  7. Przygotowanie miazgi do tłoczenia soku z jabłek – warsztaty w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
  8. Tłoczenie soku z jabłek w ramach warsztatów w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach.
  9. Poznawanie lokalnych zasobów i walorów oraz współpracy organizacji i instytucji i dobrych praktyk na rzecz ich promocji z Panią Agnieszką Lipiec.