Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

16 października br. w miejscowości Nowy Drzewicz, w lokalu Ochotniczej Straży Pożarnej,  odbyło się szkolenie przeprowadzone  przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Bielice.  Szkolenie na temat „Przetwórstwo mleka – sposób na podniesienie dochodu w gospodarstwie. Działanie „Współpraca”, odbyło się w ramach  konkursu nr 2/2018 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów wiejskich, plan operacyjny na lata 2018-2019.

Celem szkolenia było wspieranie innowacji w rolnictwie,  produkcji żywności na obszarach wiejskich, a także poszukiwanie partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca”.

W spotkaniu udział wzięli rolnicy, producenci mleka, a także doradcy rolniczy zainteresowani tematem przetwórstwa mleka. W sumie 35 osób.

Szkolenie otworzyła i powitała uczestników Małgorzata Cywkowska, kierownik TZDR                             w Żyrardowie.

Wykład na temat działania „Współpraca” przeprowadziła Agnieszka Rembiszewska z MODR Warszawa.

Tematyka poruszana w wykładzie Krzysztofa Jaworskiego - serowara żuławskiego, dotyczyła  praktycznych umiejętności niezbędnych do samodzielnego wytwarzania różnych rodzajów sera. Wykładowca mówił również o przetwarzaniu mleka na małą skalę w warunkach domowych.

Uczestnicy poznali zagadnienia z historii serowarstwa, omówione zostały także techniki wytwarzania serów w różnych krajach. Była okazja poznać tajniki organizacji prostego                             i taniego warsztatu serowarskiego w zaciszu własnej kuchni lub zdobyć wiedzę                                          o podstawowych zasadach prowadzenia dojrzewania serów. Zajęcia praktyczne odbywały się grupach, których zadaniem było wykonanie czerech rodzajów sera: sera gouda, sera domowego posypywanego różnymi ziołami, sera z masy parzonej, a także ricottę z serwatki.  Uczestnicy szkolenia wykazali olbrzymie zainteresowanie i brali czynny udział w warsztatach.

Rolnicy, producenci mleka oraz doradcy rolniczy nabyli praktyczne umiejętności w produkcji serów, a także zapoznali się bliżej z zagadnieniem przetwórstwa mleka dzięki czemu podnieśli swoje kwalifikacje w pozyskiwaniu dobrej jakości serów.

Opracowała

 Grażyna Adamczyk

MODR Oddział Bielice