Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Dnia 10 października 2018 roku w Różanie w powiecie makowskim odbyło się szkolenie poświęcone Innowacyjnej gospodarce pasiecznej, którego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka. Szkolenie zrealizowano w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2018-2019.

Szkolenie dedykowane było do mieszkańców obszarów wiejskich, a w szczególności do lokalnych pszczelarzy zajmujących się zawodowo lub hobbystycznie hodowlą pszczół,  osób  chcących w przyszłości założyć własną pasiekę, młodzieży z terenów wiejskich, osób zainteresowanych rozwojem gospodarki pasiecznej, w tym doradców rolniczych, oraz  wszystkich, którzy pragnęli poszerzyć swoją wiedzę odnośnie gospodarki pasiecznej i zagadnieniom z nią związanych. Szkolenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń występujących w praktykach pszczelarskich i spotkania się producentów produktów pszczelich z konsumentami.

Fachową wiedzę z zakresu innowacyjności w gospodarce pasiecznej zaprezentowali wykładowcy praktycy i znawcy problematyki hodowli pszczół w polskich warunkach klimatycznych, środowiskowych i ekonomicznych.

W wykładzie poprowadzonym przez mgr inż. Piotra Nowotnika, mistrza pszczelarza i publicysty, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami pszczelarzy brytyjskich i odnieść te doświadczenia do hodowli pszczół w polskich pasiekach towarowych. Wykład ten przybliżył funkcjonowanie brytyjskiego pszczelarstwa ze wszystkimi rozwiązaniami praktycznymi i pokazał, jak w ciekawy sposób można połączyć hodowlę pszczół z nowoczesnym i ciekawmy biznesem.

Wykład poświęcony innowacyjności i diagnostyce w ochronie pszczół poprowadził lek. wet. Artur Arszułowicz, zajmujący się od wielu lat zdrowotnością rodzin pszczelich. Udzielił on wielu cennych informacji i porad dotyczących diagnostyki i identyfikacji najważniejszych chorób. Poruszył również m.in. problem niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin i skażenia środowiska oraz ich wpływu na liczne przypadki zatrucia pszczół.

Szkolenie mające na celu wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich, współfinansowane było ze środków UE w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

MODR Oddział Ostrołęka, jako organizator, pragnie podziękować wszystkim uczestnikom za obecność na szkoleniu.

__F O T O R E L A C J A__

 

  1. Na szkolenie przybyli zawodowi hodowcy pszczół, pasjonaci pszczelarstwa, doradcy MODR i osoby zainteresowane tematyką wykładów.
  2. W szkoleniu uczestniczyła również młodzież z terenów wiejskich.
  3. W trakcie trwania szkolenia do dyspozycji uczestników był serwis kawowy.
  4. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali komplet materiałów szkoleniowych.
  5. Uczestników szkolenia oficjalnie powitał Bogdan Bagiński dyrektor Oddziału Ostrołęka Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
  6. Organizatorka szkolenia- Urszula Głażewska i prowadząca szkolenie Aneta Larent z Mazowieckiego Ośrodka doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka.
  7. mgr inż. Piotra Nowotnik poprowadził wykład „Możliwości wykorzystania doświadczeń brytyjskich pszczelarzy w polskich pasiekach”.
  8. lek. wet. Artur Arszułowicz w trakcie wykładu “Innowacyjność i diagnostyka w ochronie zdrowia pszczół”.
  9. Uczestnicy w trakcie trwania wykładu.
  10. Na zakończenie szkolenia odbyła się dyskusja i omówienie pytań zgłoszonych przez uczestników. 

Tekst:

Marta Kaczorek,

MODR Oddział Ostrołęka

Zdjęcia:

Marta Kaczorek,

MODR Oddział Ostrołęka