Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła nam podczas wyjazdu studyjnego „Rozwój innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich”, który odbył się 4 października. Wyjazd zorganizowany został przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. 

Czterdziestoosobowa grupa rozpoczęła wyjazd studyjny od wizyty w gospodarstwie Państwa Ciecierów w Białkach, niewielkiej miejscowości podsiedleckiej. Gospodarstwo utrzymuje kozy rasy alpejskiej, barwnej uszlachetnianej, przetwarza ich mleko, przerabia na sery podpuszczkowe, a  część z nich jest również wędzona w przystosowanej do tego celu wędzarni. Wytwarzany w gospodarstwie ser kozi „Młodziak” jest produkowany metodą tradycyjną w oparciu o naturalne składniki jest wyjątkowy w swoim rodzaju, posiada niepowtarzalny smak i zapach oraz strukturę. W 2017 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Gospodyni Agnieszka Cieciera, która w poprzednim roku, jako jedna z niewielu z powiatu siedleckiego, rozpoczęła sprzedaż swoich produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego, udzieliła odpowiedzi na pytania  dotyczące głównie chowu kóz, przetwórstwa mleka jak i procedur związanych ze zgłoszeniem rolniczego handlu detalicznego do powiatowego lekarza weterynarii.  Jej działalność jest świetnym przykładem na to, że warto w niewielkich gospodarstwach przetwarzać własny surowiec i sprzedawać konsumentom. Państwo Ciecierowie planują powiększenie pogłowia zwierząt, trwa również budowa nowego budynku, w którym będzie mieścić się przetwórnia.  

Drugim punktem wyjazdu studyjnego była miejscowość Ostromęczyn Kolonia w gminie Platerów, gdzie gospodarze Waldemar Bielak z małżonką Lucyną, prowadzą zagrodę edukacyjną wpisaną od 2015 roku do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni do galerii przygotowanej w drewnianym budynku, gdzie mogli obejrzeć wiele ciekawych eksponatów: począwszy od drobnych przyborów codziennego użytku, odzieży, mebli po sprzęty rolnicze, które dawniej służyły do pracy w polu i obejściu. Gospodarze zgromadzili tam również duży zbiór obrazów, rzeźb i płaskorzeźb.  W galerii organizowane są zajęcia dla różnych grup wiekowych, jest miejsce do nauki i zabawy (sala pomieści nawet 40 osób), na miejscu jest zaplecze kuchenne i toalety. W zagrodzie prowadzone są programy edukacyjne m.in.: „Ptaki naszymi przyjaciółmi”, „Pszczoły w życiu człowieka” czy „Kolorowe wyklejanki”. W zagrodzie edukacyjnej Państwa Bielaków do dyspozycji odwiedzających jest sprzęt rekreacyjny i sportowy. Przygotowano boisko do gry w siatkówkę i kosza, trzy altany, żywy labirynt z wierzby oraz możliwość korzystania z rowerów w sezonie letnim czy nart i sanek w zimie. Na zewnątrz budynku uruchamiane jest letnie kino. W obrębie zagrody jest również drewniany budynek, w którym mieści się skansen ze zbiorem starych sprzętów. Wizytę w zagrodzie umilił grupie występ zespołu ludowego Korniczanie z sąsiedniej gminy.  

Kolejnym punktem programu była wizyta w gospodarstwie sadowniczym w miejscowości Klimczyce Kolonia w gminie Sarnaki. Gospodarstwo prowadzone jest przez Justynę i Alinę Paluch. Pani Justyna przedstawiła uczestnikom wyjazdu prezentację dotyczącą historii gospodarstwa oraz etapów tworzenia miejsca, które jest znane z tłoczenia pysznych soków „Samo jabłko”. Gospodarstwo zajmuje się także sprzedażą lokalnych produktów i prowadzeniem pijalni soków „Zakamarek Klimczyce”. Właścicielki podejmują działania aktywizujące lokalną społeczność i są m.in. w trakcie tworzenia inkubatora przetwórstwa. Ważna jest bowiem dla nich współpraca lokalnych przedsiębiorców, jak np. operacja „Tworzenie sieci wzajemnej współpracy w ramach krótkich łańcuchów dostaw produktów i usług lokalnych”. W wyniku tego działania powstała lokalna marka „Naturalnie nad Bugiem” łącząca przedsiębiorców działających w branży turystycznej i gastronomicznej na terenie Nadbużańskiego Podlasia.  

Uczestnicy wyjazdu obejrzeli linię produkcyjną tłoczni, sklep z lokalnymi produktami oraz spróbowali naturalnych, pysznych soków na bazie jabłek, ale z różnymi dodatkami.  

Wyjazd zakończył się w położonym na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Klepaczewa - w gminie Sarnaki, gdzie od ponad dwudziestu lat Józefa Bobińska prowadzi gospodarstwo agroturystyczne.  Oprócz bazy noclegowej oraz znakomitej kuchni, gospodarstwo proponuje: rejsy statkiem po Bugu, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, strzelanie z łuku, wędkowanie, jazdę w siodle pod okiem instruktora, przejazdy bryczką lub wozem, zimą - kuligi, ogniska, biesiady przy muzyce ludowej. Dla najmłodszych przygotowana jest piaskownica, huśtawki, piłki, boisko do siatkówki. Dzieci i dorośli mogą zobaczyć dojenie krowy, zbieranie jaj, obrządki, a także wziąć udział w pracach polowych, takich jak sianokosy czy wykopki. Gościom, którzy chcą poczuć adrenalinę, gospodarze proponują wieżę wspinaczkową z liną zjazdową lub aqua ball – zabawę w piłce o średnicy 2 m pływającej po wodzie. Wiele przedsięwzięć zrealizowanych w gospodarstwie Józefy Bobińskiej to dzieło jej trzech synów, którzy aktywnie włączali się w działalność mamy, a dziś już sami prowadzą swoje działalności.  

Celem wyjazdu studyjnego było wspieranie innowacji na obszarach wiejskich oraz poznanie innowacyjnych form przedsiębiorczości pozarolniczej. 

Tekst: Anna Matyszczak  MODR Oddział Siedlce

Zdjęcia: Anna Matyszczak i Maria Sudnik  MODR Oddział Siedlce