Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

19 listopada br. z inicjatywy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce w siedzibie Oddziału odbyła się „III Mazowiecka Konferencja Pszczelarska” zorganizowana pod hasłem „Chrońmy pszczoły”. Właściciele pasiek i pasjonaci pszczelarstwa spotkali się w Siedlcach, aby poznać aktualności w zakresie pszczelarstwa.

Gości powitali Sławomir Piotrowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Marek Furman – dyrektor siedleckiego Oddziału MODR.

Anna Olędzka kierownik Zespołu Metodyki Doradztwa Szkoleń i Wydawnictw przedstawiła aktualny harmonogram szkoleń organizowanych w Oddziale Siedlce, który od listopada br. jest widoczny także na facebooku siedleckiego Oddziału oraz poinformowała uczestników o ofercie szkoleniowej na rok 2018.

W spotkaniu udział wzięło 100 osób, obecni byli działacze organizacji pszczelarskich, m.in.: Jerzy Buńko – prezes Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Siedlcach, Władysław Pietruczuk – prezes Podlaskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Siedlcach oraz prezesi kół terenowych.

Program konferencji obejmował tematy związane z hodowlą pszczół. Witold Kąkol z MODR Oddział Siedlce przedstawił strukturę sektora pszczelarskiego w Polsce oraz Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa.

Na spotkanie organizatorzy zaprosili także dwóch młodych naukowców, uczniów siedleckich szkół Michała Radkowskiego i Michała Żmijewskiego, którzy zostali wyróżnieni w konkursie „Innowator jutra” który wyszukuje osobowości i ludzi wyjątkowo kreatywnych. Nagrodzony projekt pt. „Beehive Net – elektroniczna pomoc w służbie pszczelarza” - to system wspierający hodowlę pszczół i pracę pszczelarzy w zarządzaniu pasieką, monitorowanie temperatury, stężenia gazów i wilgotności w ulu oraz jego masy. Właściciel ula z systemem Beehive Net otrzyma także informacje o próbie kradzieży i miejscu, w którym ukryto skradziony ul. Wszystko dzięki zainstalowanemu lokalizatorowi. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem właścicieli pasiek przemysłowych i ruchomych.

Temat pt. „Zarys gospodarki pasiecznej w ulach wielokorpusowych” przybliżył słuchaczom Mariusz Duma z Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego MELLIFERA. Wykład na temat chorób pszczół przeprowadziła dr Anna Gajda z SGGW w Warszawie. Szczególną uwagę zwróciła na przyczyny poszczególnych jednostek chorobowych, m.in. zgnilca amerykańskiego i zgnilca europejskiego.

Podczas wydarzenia funkcjonował punkt ze sprzedażą nasion miododajnych oraz stoisko informacyjne z broszurami MODR.

 


__
F O T O R E L A C J A__

  • Gości powitali Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR i Marek Furman - dyrektor siedleckiego Oddziału MODR
  • Młodzi naukowcy opowiadali o swoim projekcie
  • Prelekcja dr Anny Gajdy z SGGW w Warszawie
  • Uczestnicy konferencji

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Gregorczyk – MODR Oddział Siedlce