Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę października wszyscy zainteresowani kukurydzą spotykają się na polach w Skrzelewie na "Dniach kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego".

Główne cele jakie przyświecają przedsięwzięciu od 19 lat, to prezentowanie nowych osiągnięć nauki i techniki, zapewnienie możliwości wymiany poglądów pomiędzy naukowcami a praktykami z branży rolniczej.

Po powitaniu gości Tadeusz Szymańczak - przewodniczący komitetu organizacyjnego, zwrócił uwagę na nowe zagrożenia w uprawie kukurydzy, szczególnie, że obecny rok jest dość trudny dla producentów kukurydzy -mokra, zimna wiosna i opóźniona wegetacja mogą mieć wpływ na plony, a proponowane ceny są na niskim poziomie. Dużo mówiono także o zagrożeniach w uprawie kukurydzy takich jak omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany czy nawet przędziorki.

W 2017 roku na poletkach doświadczalnych wyeksponowano około 100 odmian kukurydzy, różnych hodowców. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem rozpoczął się pokaz zbioru kukurydzy z poszczególnych poletek.

Przedstawiciele znanych firm nasiennych na bieżąco udzielali informacji na temat koszonych odmian. Zebrane ziarno było ważone, aby określić plon i badana była jego wilgotność. Wilgotność ziarna wahała się w granicach 30-37 %. Specjaliści podkreślali, że niektóre odmiany nie osiągnęły jeszcze tzw. stadium czarnej plamki, czyli dojrzałości fizjologicznej. Było to niewątpliwie spowodowane warunkami pogodowymi, jakie mamy w tym roku. Po zbiorze przystąpiono do zaprezentowania nowoczesnych maszyn do uprawy kukurydzy. Co roku duże zainteresowanie wzbudzają maszyny rolnicze podczas pracy w polu, umożliwiające stosowanie nowoczesnych technologii uprawy np. uprawy bezorkowej.

Dla zwiedzających przygotowano konkursy, a zwycięzców nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi. W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko wystawienniczo-targowe z branży rolniczej zwyciężyła firma BARTNIK oferująca maszyny i części do maszyn rolniczych.

Zwycięzcą w dwóch konkursach: na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych i na najbezpieczniejszą maszynę rolniczą została firma ROLMECH prezentująca agregat uprawowo-siewny TERRASEM R3 i otrzymała puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz puchar Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Odwiedzający imprezę również mieli możliwość wybrania swoich faworytów. W plebiscycie publiczności na najlepszą prezentację polową użytkowania maszyn rolniczych zwyciężyła firma URSUS i jej ciągnik z agregatem uprawowym. Na II miejscu uplasował się niewątpliwy faworyt tej imprezy – ROLMECH, dla którego puchar ufundował dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Konkurs wiedzy rolniczej dla młodzieży od lat przeprowadzany jest podczas Dni kukurydzy. W tym roku uczestnicy prezentowali bardzo wyrównany poziom wiedzy i konieczna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzców:

I miejsce i puchar marszałka województwa mazowieckiego - Krzysztof Konik,
II miejsce i puchar starosty powiatu płockiego - Patryk Burek,
II miejsce i puchar dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Arkadiusz Kosmala.

Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu uprawy kukurydzy, nasza koleżanka, Elżbieta Próchniak została uhonorowana pucharem dyrektora Hodowli Aklimatyzacji i Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Gratulujemy!

Oprócz firm oferujących maszyny i ciągniki rolnicze, nawozy, pasze i środki ochrony, nie zabrakło też roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych. Można było kupić wyroby z wikliny, kompozycje kwiatowe, wyroby rękodzieła ludowego, a także wędliny, pieczywo, produkty pszczele.

W punktach konsultacyjnych firm działających na rzecz rolnictwa udzielano porad. Wspaniale zagrała Sochaczewska Orkiestra Dęta a Ludowy Zespół Grzybowianki – zachwycił profesjonalizmem, repertuarem i kolorowymi strojami.

Dni kukurydzy w Skrzelewie to jedna z większych w kraju i największa na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego impreza branżowa, która przybliża problematykę uprawy kukurydzy, prezentuje najnowsze technologie, osiągnięcia nauki i techniki.

__F O T O R E L A C J A__

 1. Powitanie gości
 2. Imprezę otwiera Marek Olechowski – wójt gminy Teresin
 3. Pokaz zbioru kukurydzy
 4. pokaz pracy maszyn rolniczych
 5. pokaz pracy maszyn rolniczych
 6. pokaz pracy maszyn rolniczych
 7. Puchary dla najlepszych
 8. Uczestnicy konkursu wiedzy rolniczej
 9. Zastępca dyrektora MODR Tomasz Skorupski wręcza puchar za II miejsce w konkursie
 10. Katarzyna Boczek – zastępca dyr. CDR, Tadeusz Szymańczak  - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR i  Włodzimierz Lewandowski – zastępca dyrektora ŁODR
 11. Elżbieta Próchniak uhonorowana pucharem
 12. Poletka odmianowe
 13. Na polu kukurydzianym
 14. Na polu kukurydzianym
 15. Miłośnicy ogrodów mieli w czym wybierać
 16. W punkcie informacyjnym MODR
 17. Występ zespołu ludowego Grzybowianki
 18. Harcerze prezentują produkty z kukurydzy

Tekst: Bożena Kalkowska
Zdjęcia: Bożena Kalkowska, Magdalena Kubik
MODR Oddział Bielice