Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Od osiemnastu lat w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbywają się Targi Edukacyjne. Tegoroczna edycja miała miejsce 1 marca br. Impreza dedykowana jest uczniom kończącym szkoły średnie oraz branży usług edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego.

W tym roku bezpośredni kontakt młodzieży z przedstawicielami uczelni, szkół i placówek rynku pracy, ułatwił wnikliwe zapoznanie się z aktualną ofertą kształcenia oraz możliwościami lokalnego rynku pracy. Uczniowie ustalili, gdzie mogą studiować, ile to kosztuje, jakie są możliwości zatrudnienia mają po ukończeniu określonego kierunku studiów, jakie ciekawe bonusy oferuje obecnie rynek edukacyjny i rynek pracy. Młodzi ludzie pytali o wysokość czesnego, stypendiów, warunki odbywania staży zagranicznych, dodatkowych kursów czy programów naukowych oraz o kryteria kwalifikacji i zasady przyjmowania na studia stacjonarne. Uczelnie i szkoły policealne przedstawiły swoją ofertę edukacyjną nie tylko w formie informatorów, ulotek, ale też bardzo aktywnie starały się zainteresować uczniów powiatu płońskiego procesem kształcenia i wychowania właśnie u nich. Uwagę uczniów przyciągali umundurowani animatorzy lub występujący w strojach pandy, ptaka albo wykonujący klasyczny masaż, badania profilaktyczne lub zabiegi kosmetyczne. Godny podkreślenia jest fakt, że odwiedzająca targi młodzież miała dość sprecyzowane oczekiwania wynikające z osobistych zainteresowań bądź z uczenia się w profilowanych klasach. Szeroki wachlarz kierunków kształcenia i kursów przedstawiony przez wystawców sprawił, że uczniowie skorzystali z informacji o możliwości dalszej nauki.

Tegoroczną edycję targów z satysfakcją zaliczamy do udanych przede wszystkim z uwagi na autentyczne zainteresowanie młodzieży klas maturalnych ofertą szkół wyższych i policealnych z Mazowsza, Podlasia oraz Warmii i Mazur. Duże uczelnie zaprezentowały bardzo wiele kierunków studiów i różnorodne możliwości pracy po ich odbyciu. Uczelnie zwracały uwagę na występujące u nich kierunki prac badawczych, wydarzenia artystyczne, doświadczenia i pokazy naukowe. Różnorodna oferta edukacyjna połączona z animacjami skutecznie zachęciła uczniów szkól średnich do przeanalizowania możliwości dalszego kształcenia i precyzyjnego kreowania kariery i rozwoju osobowego. 

Na wybór uczelni, profesji ma wpływ wiele czynników. Dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku poprowadził seminaria pt. „Wybór zawodu i kierunki kształcenia – poznanie lokalnego rynku pracy”. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z Płońska w ramach warsztatów podpowiadała młodzieży jak dokonać trafnego wyboru ścieżki kształcenia i zawodu. Natomiast Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Ciechanowie poprowadziło warsztaty pt. „Samopoznanie jako klucz do odpowiedniego wyboru dalszej ścieżki kariery”. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Ciechanowie oraz płoński PUP zaprezentowali ofertę lokalnego rynku pracy.

Targi odwiedziło ponad sześciuset uczniów, którzy sukcesywnie przybywali do Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Starostwo Powiatowe w Płońsku. Starostwo zadbało także o oprawę artystyczną otwarcia Targów i zapraszając uzdolnioną młodzież ze Szkoły Muzycznej w Płońsku.

Jarosław Grabowski - dyrektor O/Poświętne MODR składa serdeczne podziękowania wystawcom za przedstawienie bogatej oferty edukacyjnej oraz stałym partnerom imprezy za aktywny i profesjonalny udział w XVIII Targach Edukacyjnych.

__F O T O R E L A C J A__

 1. Młodzież podczas otwarcia  XVIII Targów Edukacyjnych 
 2. Organizatorzy  XVIII Targów Edukacyjnych
 3. Oferta PUP wzbudziła zainteresowanie
 4. Uczniowie uczestniczyli w seminariach
 5. Bogatą ofertę kierunków studiów przedstawił Uniwersytet Warmińsko Mazurski
 6. oferta PUP cieszyła się zainteresowaniem
 7. Pandy zwracały uwagę na Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży
 8. Uczniowie z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku proponowali badania profilaktyczne.
 9. Bezpośrednia rozmowa podstawą dobrego kontaktu
 10. Oferta Uczelni Techniczno-Handlowej im Chodkowskiej w Warszawie  zaciekawiła
 11. profesjonalny makijaż zademonstrował Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Ciechanowie

12 Warsztaty prowadzone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną są stałym elementem targów

 

Tekst: Małgorzata Najechalska

Zdjęcia: Bozena Chądzyńska