Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

10 grudnia w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Oddziału Poświętne w Płońsku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyła się konferencja nt. „Znaczenie pszczoły miodnej w produkcji rolniczej i leśnictwie – współczesne bartnictwo”. Prelegentami byli pszczelarze Polski, Białorusi, Ukrainy oraz Czech.

Wiele miejsca poświęcono historii bartnictwa w Polsce i w krajach Europy wschodniej. W Polsce bartnictwo przetrwało do lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Obecnie podejmowane są próby reaktywacji i barcie do kompleksów leśnych wprowadza liczne grono pasjonatów m.in. Bractwo Bartne z Augustowa oraz dyrekcja Lasów Państwowych, realizując program „Pszczoły wracają do lasu”. W ramach tego programu zamontowano ok. tysiąca barci na południu Polski. Sytuację polskiego bartnictwa przedstawili znani w Europie z pszczelarskiej działalności edukacyjnej: Andrzej Pazura z Nadleśnictwa Spała oraz Piotr Piłasiewicz z Bractwa Bartne z Augustowa. Obaj wykładowcy prowadzą warsztaty dziania barci na terenie całej Europy i to oni zapoczątkowali powrót bartnictwa do naszych lasów. Konferencji towarzyszyła wyjątkowa wystawa pt. „Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem” opracowana przez prof. Krzysztofa Heyke.

Podczas konferencji wystąpili także bartnicy z Białorusi (Stowarzyszenie Bosych Bartników) oraz Ukrainy (zaprezentowano osiągnięcia ukraińskiej apiterapii, która obok Rosji ma na tym polu bardzo wysokie osiągnięcia). 

Konferencję otworzył Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR, a rolę prowadzącego sprawował Krzysztof Lech. Brać pszczelarska chętnie wymieniała się doświadczeniami, prowadziła rozmowy z prelegentami na sali wykładowej i w kuluarach. 

Partnerem konferencji było Miasto Płońsk oraz Powiatowe Koło Pszczelarzy w Płońsku. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych, a patronat medialny sprawowało czasopismo „Pasieka”. Uczestnicy zapoznali się z ofertą sponsorów: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, firm Babik-Sabat oraz ProBiotics Polska. 

Wydarzenie zgromadziło liczne grono pszczelarzy, rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i przedstawicieli ekologicznych organizacji pozarządowych (123 osoby).

Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na kolejną edycję konferencji, która będzie dotyczyła pszczelarstwa w krajach nadbałtyckich.

 __F O T O R E L A C J A__

 

 

  1. rozpoczęcie konferencji - Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa
  2. Kazimierz Szabla - przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz uczestnicy konferencji
  3. Milan Motyka z Czech
  4. podziękowania - od lewej Jacek Malicki - dyrektor OT KOWR w Warszawie, Volodymyr Podorozhnyi z Ukrainy i Mykola Heweliuk z Ukrainy
  5. wystawa prof. K. Heyke pt. „Ostatni Bartnicy Europy, których spotkałem”

 

Tekst: Krzysztof Lech MODR Oddział Poświętne

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska MODR Oddział Poświętne