Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

10 października 2018 roku w Radomiu odbyło się seminarium pn. „Cudze chwalicie swego nie znacie” – tradycje kulinarne regionu Południowego Mazowsza, którego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Radom.

Projekt skierowany był do właścicieli gospodarstw wytwarzających produkty tradycyjne lub będących w trakcie przygotowań do założenia takiej działalności, osób zamieszkujących i prowadzących działalność na obszarach wiejskich głównie właścicieli małych gospodarstw rolnych, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, dzięki którym poznajemy lokalne tradycje kulinarne.

W ramach ww projektu zostało przeszkolone 52 osoby. Podczas seminarium zapoznaliśmy się z wystąpieniami wytwórców produktów lokalnych, których produkty zdobywają główne nagrody w konkursach: „Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego”, „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, „Mazowieckie Sery Zagrodowe”, czy „Sposób na Sukces”. W stoiskach swoją działalność prezentowali przedsiębiorcy, którzy posiadają produkty zarejestrowane na liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz producenci którzy prowadzą działalność przetwórczą w oparciu o produkty z własnego gospodarstwa.

Gospodarstwo Elżbiety i Wojciecha Pysiaków zaprezentowało 4 produkty, które znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Gospodarstwo Małgorzaty i Mieczysława Podgórskich zaprezentowało 5 produktów znajdujących się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Gospodarstwo sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewiczów zaprezentowało jeden produkt, który mieści się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Gospodarstwo Pasieczne Łukasza Murawskiego zaprezentowało miody, które zdobywają nagrody w różnych konkursach.

Piekarnia „Wacyn” Ewy Brzezińskiej i Andrzeja Karczewskiego zaprezentowała szeroką gamę  pieczywa. Na stoisku Teresy Woźniak, właścicielki gospodarstwo agroturystycznego „Nad Plewką” mogliśmy spróbować pysznego karpia nagrodzonego tegorocznym laurem. Stowarzyszenie „made in Bończa” podzieliło się jabłkami a Stowarzyszenie z Bieszkowa Górnego częstowało kapustą z grochem. Na stoiskach wystawienniczych można było degustować sery autorstwa laureatów czy spróbować oleju makowego z olejarni Niwki - zdobywcy tegorocznego laura. Zobaczyliśmy w jaki sposób, stawiając na tradycje kulinarne, sprawdzone przepisy praktykowane od lat, kultywowanie tradycji rodzinnych, zwiększyć dochodowość gospodarstw rolnych.

Seminarium miało na celu zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i wykładowcom za udział w seminarium.

Seminarium zrealizowano w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Plan operacyjny na lata 2018-2019.

__F O T O R E L A C J A__

Nr 1      Stoisko z wędlinami Elżbiety i Wojciecha Pysiaków

Nr 2      Stoisko z wędlinami Małgorzaty i Mieczysława Podgórskich

Nr 3      Stoisko z sokami Moniki Bankiewicz

Nr 4      Stoisko z miodami Łukasza Murawskiego

Nr 5      Stoisko piekarni „Wacyn”

Nr 6      Stoisko stowarzyszenia „made in Bończa”

Nr 7      Stoisko z rybami Teresy Woźniak z Przyłęku

Nr 8      Stoisko z serami

Nr 9      Stoisko stowarzyszenia z Bieszkowa Górnego

Nr 10    Stoisko z olejami Agaty Łupiny

Nr 11    Prezentacja gospodarstwa Elżbiety i Wojciech Pysiaków ze Zdziechowa

Nr 12    Prezentacja gospodarstwa sadowniczego Moniki Bankiewicz z Komorowa

Nr 13    Prezentacja pasieki Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej

Nr 14    Prezentacja piekarni „Wacyn” Ewy Brzezińskiej

Nr 15    Małgorzata Dąbrowska podczas prezentacji stowarzyszenia „made in Bończa”

Nr 16    Uczestnicy seminarium podczas wykładu

Tekst: Aneta Domińczak

MODR Oddział Radom

MODR Warszawa Oddział Radom