Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Giełda Rolnicza to już stały element imprez odbywających się w maju na ziemi płockiej. Ma swoją wieloletnią tradycję i liczne grono sympatyków. Z każdym rokiem do jej udziału zgłasza się coraz więcej wystawców i uczestników nie tylko z okolic Płocka, ale z całej Polski. Przez 27 lat dopracowała się swoistego charakteru i od 10 lat organizowana jest w miejscowości Łąck.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego współpracuje przy organizacji tego przedsięwzięcia z władzami samorządowymi gminy Łąck, starostwem powiatowym w Płocku oraz zarządem Stada Ogierów w Łącku.

W tegorocznej imprezie 13 maja uczestniczyło 170 wystawców.

Otwarcia imprezy dokonali: Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR w Warszawie, Wojciech Banaszczak - dyrektor MODR Oddział Płock oraz Mariusz Bieniek - starosta płocki, Zbigniew Białecki – wójt Gminy Łąck i Wojciech Muczyński – prezes Stada Ogierów w Łącku.

Po oficjalnym otwarciu wręczone zostały puchary:

• Puchar dyrektora MODR za „Najciekawszą ofertę rolniczą” - otrzymała Firma Handlowo – Usługowo – Produkcyjna Bożeny i Dariusza Kucharskich ze Strzegowa, Autoryzowany Punkt Sprzedaży URSUS, oferująca do sprzedaży maszyny rolnicze,

• Puchar starosty płockiego za „Najciekawsze stoisko wystawowe” otrzymało stoisko Nadleśnictwa Łąck,

• Puchar wójta gminy Łąck za „Najciekawszą ofertę ogrodniczą” otrzymała Firma Rodzinna „Marek Drewnicki” z Sierpca, oferująca rośliny ozdobne.

Gratulacje i podziękowanie za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim konkursie „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w kategorii gospodarstwo towarowe otrzymał Roman Gorzkowski - rolnik z gminy Łąck. Puchar wręczył rolnikowi Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR w Warszawie, a pamiątkową statuetkę Zbigniew Białecki – wójt Gminy Łąck.

Program giełdy był bardzo różnorodny: w gronie wystawców znajdowały się nie tylko stoiska z branży rolniczej, ale także budowlanej i samochodowej. Tradycyjnie podczas giełdy bogato prezentował się sektor roślin ogrodniczych. W tym roku reprezentowało go kilkadziesiąt firm z całej Polski. Ekspozycje wystawowe firm ogrodniczych i wybór roślin imponowały zwiedzającym. Przez cały dzień panował tam duży ruch. Dużą atrakcją dla zwiedzających była także wystawa królików różnych ras, prezentowana przez Mazowiecki Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza. Na XXVII Giełdzie Rolniczej zorganizowano także punkty konsultacyjne instytucji z otoczenia rolnictwa, m.in.: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Swoje oferty przedstawiły także banki i firmy ubezpieczeniowe oraz samorządy. Doradcy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego byli przygotowani, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące systemu dopłat bezpośrednich, wsparcia w ramach PROW 2014-2020 oraz wszelkich zagadnień związanych z technologią i opłacalnością produkcji rolniczej.

Uczestnicy giełdy mieli także możliwość wygrania atrakcyjnych nagród w konkursach dla dzieci i dorosłych, w konkursie plastycznym dla dzieci, konkursie „Rzut podkową”, konkursie KRUS „Pracuj bezpiecznie”. Odbył się także konkurs kulinarny „Potrawy mojej mamy”, w którym oceniono 25 zgłoszonych potraw, przygotowanych przez 14 wystawców - Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska oferujące produkty regionalne i tradycyjne oraz stoiska twórców ludowych. Dzień na Giełdzie Rolniczej w Łącku, umilały liczne występy lokalnych zespołów artystycznych w przepięknych, kolorowych strojach ludowych.

Przez cały dzień prowadzona była zbiórka na rzecz Hospicjum Płockiego w ramach akcji Programu Pola Nadziei 2018.

Organizatorzy dziękują mieszkańcom regionu, wystawcom i sponsorom tegorocznej Giełdy Rolniczej oraz patronom honorowym i medialnym.

 

Tekst: Jadwiga Skibowska – MODR Oddział Płock

 __F O T O R E L A C J A__

01 - występy artystyczne na scenie
02 - wręczenie pucharu dyrektora MODR za najciekawszą ofertę rolniczą
03 - wręczenie nagród na scenie w konkursie kulinarnym
04 - organizatorzy XXVII Giełdy Rolniczej w Łącku
05 - namiot MODR
06 - konkurs Rzut podkową
07 - konkurs plastyczny dla dzieci
08 - kiermasz kwiatów