Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

W dniu 3 września na Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów tegorocznego konkursu Agroliga 2017.

Mistrzami Agroligi w Kategorii Rolnik zostało gospodarstwo rolne Państwa Hanny i Krzysztofa Kowalskich z Winnik w gminie Nasielsk. Gospodarstwo zajmuje się chowem i hodowlą trzody chlewnej rasy złotnicka biała oraz tłoczeniem oleju lnianego i rzepakowego.

Wicemistrzem województwa mazowieckiego w kategorii „Rolnik” zostało gospodarstwo rolne Anety i Adama Umińskich z Tłubic gmina Bielsk. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja bydła mlecznego – 120 sztuk krów mlecznych o wydajności około 9000 litrów.

Przyznano także 3 wyróżnienia dla gospodarstw biorących udział w konkursie.

Wyróżnienie Marszałka Województwa Mazowieckiego w kategorii „Rolnik” zdobyło gospodarstwo Bogusławy Gałek z Bąkowa gmina Rusinów powiat przysuski.  Gospodarstwo o powierzchni 5,78 ha zajmuje się produkcją papryki w tunelach zblokowanych. W chwili obecnej areał tuneli typu Haygrove wynosi 2 ha.

Wyróżnienia Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Rolnik” zdobyły: Gospodarstwo Katarzyny Dmowskiej z Krynicy gmina Suchożebry oraz Gospodarstwo Rolne Roberta Książek z Moszna Wieś gmina Brwinów powiat pruszkowski. Gospodarstwo Pani Katarzyny Dmowskiej zajmuje się produkcją bydła mlecznego. W chwili obecnej utrzymywane jest 120 krów mlecznych oraz około 170 sztuk młodzieży. Wydajność mleczna jest na bardzo wysokim poziomie około 9100 litrów od sztuki oraz wysokie przyrosty od sztuki odchowanej młodzieży.

Gospodarstwo Pana Roberta Książek ma powierzchnię około 40 ha (ziemia własna i dzierżawiona). Uprawiane są w nim warzywa takie jak pietruszka korzeniowa, ogórek gruntowy kwaszeniak oraz cebula czerwona. Od wielu lat właściciel wymienia się działkami dzierżawionymi z sąsiadem uprawiającym zboża, w ten sposób dbając o zasobność gleby. W gospodarstwie odbywają praktyki studenci SGGW.

W kategorii firma przyznane zostały 2 wyróżnienia, a mianowicie:

Wyróżnienie Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Firma” otrzymał BROWAR SOCHO Karol Słoma z Kożuszków Parcel w gminie Sochaczew. Browar funkcjonujący od niespełna dwóch lat założony przez domowego piwowara. Piwo produkowane w Browarze Socho rozlewane jest zarówno do butelek jak i kegów. Wydajność maszyny rozlewniczej wynosi: 600l/h. Piwa rozlewane do butelek są również pasteryzowane, natomiast piwa sprzedawane w kegach są niepasteryzowane. Cały sprzęt wykorzystywany w browarze został zaprojektowany oraz wykonany samodzielnie w browarze na podstawie własnych projektów dostosowanych do obecnych potrzeb.

Wyróżnienie Marszałka Województwa Mazowieckiego w kategorii „Firma” zdobyła firma P.P.H.U. ANWO Wojciech Kobyliński z Pruszynka koło Siedlec. Firma specjalizuje się w wykonywaniu konstrukcji stalowych jak również podzespołów do maszyn rolniczych różnych firm np. Promar, Agrola, Stalfa. Są to m.in ramy i belki opryskiwaczy, agregaty uprawowe, palety metalowe. Sprzedaje także maszyny rolnicze takie jak opryskiwacze i agregaty uprawowe firmy Promar.

Wszystkim laureatom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do rejestracji swoich gospodarstw i firm jako partnerów KSOW na stronie http://ksow.pl

__F O T O R E L A C J A__

    

Kinga Białobrzeska Kijek

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

logotypy