Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A
W dniach 29 i 30 maja odbyła się w Gminie Płoniawy Bramura X Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych ?Święto Mleka", która w tym roku - ze względu na Jubileusz - trwała dwa dni.
Pierwszego dnia komisja sędziowska pod przewodnictwem Mirosława Anaczkowskiego dokonała oceny bydła ras mlecznych. W tym roku swoje bydło (62 sztuki) zaprezentowało 35 hodowców.

Wybór championa i w-ce championa przysparzał sędziom wielu trudności ze względu na wyrównane (w grupach) zwierzęta. Sędzia wielokrotnie podkreślał i chwalił rolników, że do wystawy przygotowali się bardzo sumiennie. Jeden z nich tak zadbał o wygląd swoich krów, że na wypielęgnowanej skórze lśnił brokat (!)

Po ocenie krów mlecznych odbył się konkurs cieląt oprowadzanych przez dzieci hodowców. Kryterium oceny był wiek dzieci, wiek i płeć cielęcia oraz odpowiednie przygotowanie do prezentacji. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, podczas której młodym hodowcom kibicują całe rodziny. Dodatkową zachętę do dobrego przygotowania się i właściwego oprowadzania cieląt, stanowią atrakcyjne nagrody. Ale żeby było sprawiedliwie wszystkie dzieci otrzymały te nagrody jednakowe nagrody: cyfrowe aparaty fotograficzne, słodycze i upominki od sponsorów.

Komisja sędziowska przyznała następujące tytuły:

Super Champion -  Stadnina Koni Krasne Sp.z.o.o.

 

Champion w kategoriach:

 

- Jałowice cielne - Szczepański Andrzej, Pomaski Wielkie

- Pierwiastki - Stadnina Koni Krasne Sp.z.o.o.

- II laktacja - Niestępski Marek, Bobino Grzybki

- III laktacja - Stadnina Koni Krasne Sp.z.o.o

 

Wice Champion w kategoriach:

 

- Jałowice cielne - Tomaszewski Bogusław, Przasnysz

- Jałowice cielne - Guzowski Kazimierz, Sypniewo

- Pierwiastki - Załęski Kazimierz, Chodkowo Załogi

- Pierwiastki - Szczepański Andrzej, Pomaski Wielkie

- II laktacja – Niestępski Marek, Bobino Grzybki

- II laktacja - Kiersikowska Anna, Czernice Nowe

- III laktacja - Tomaszewski Benedykt,  Przasnysz

- III laktacja - Soliwodzki Andrzej,  Mchówko

 

 

Drugi dzień wystawy rozpoczął się od pokazu nagrodzonych zwierząt.

Po formalnym i bardzo uroczystym otwarciu wystawy przez Wójta Gminy Płoniawy Bramura - Wojciecha Gosiewskiego i powitaniu przybyłych gości, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na ubiegłorocznej wystawie.

Podczas „Święta Mleka” cały czas trwały Targi Rolnicze, reprezentowane przez bardzo licznie przybyłe firmy. Szczególnie te oferujące sprzęt rolniczy konkurowały w różnorodności i jakości maszyn.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a wyjątkowo sprzyjająca w tych dniach pogoda pozwoliła zrealizować wszystkie zamierzenia organizatorów. Dodatkowe atrakcje w postaci licznych konkursów oraz występów rozrywkowych były miłym akcentem dla zapracowanych na co dzień mieszkańców wsi.

 

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Płoniawy Bramura, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Ostrołęce, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Ciechanowie. 

Wśród gości Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych byli: Krzysztof Ardanowski – Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Henryk Kowalczyk - poseł na sejm RP, Agnieszka Staniszewska – przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa Departamentu Żywności i Weterynarii, AdamKamiński - Dyrektor PFHBiPM, Sylwester Mierzejewski - Prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Zbigniew Deptuła – Starosta Powiatu Maków Maz., Krzysztof Gajek - Prezes Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z. o.o w Łowiczu, naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wójtowie i Burmistrzowie powiatu makowskiego i powiatów ościennych.

Tekst: Barbara Karol
Zdjęcia: Lidia Biernat, Andrzej Rosa
MODR w Warszawie
Oddział w Ostrołęce
Przyg. A.D.