Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

MODR Oddział Siedlce realizuje kolejną edycję Olimpiady Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Tegoroczne eliminacje przeprowadzone będą w ponad czterdziestu gminach wschodniego Mazowsza.

Olimpiady mają na celu popularyzację (wśród kobiet wiejskich) wiedzy z zakresu unowocześniania gospodarstwa domowego, bezpieczeństwa żywności i żywienia, estetyki oraz ekologii w domu i zagrodzie. Ich tematyka dotyczy również funduszy unijnych, przedsiębiorczości pozarolniczej, turystyki wiejskiej, produktu regionalnego i tradycyjnego oraz przetwórstwa i sprzedaży żywności.

 

Każda z uczestniczek odpowiada na 40 pytań testowych. Jeśli test nie wyłoni laureatów, uczestniczki biorą udział w dogrywce ustnej (do skutku). Laureatki otrzymują dyplomy z MODR i nagrody ufundowane przez gminne władze samorządowe.
W zależności od możliwości mieszkańców wsi, ich aktywności oraz pomysłowości organizatorów, olimpiadom towarzyszą ciekawe pogadanki, konkursy kulinarne, występy zespołów, degustacje potraw i wystawy rękodzieła.

Od stycznia br. olimpiady przeprowadzono już w 13 gminach. Dotychczas swoją wiedzę sprawdziło ponad 500 kobiet wiejskich; niektóre z nich (laureatki) zmierzą się ze sobą w tym roku jeszcze raz - tym razem na eliminacjach powiatowych.

Organizatorami olimpiad gminnych są Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego w Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Siedlcach, Węgrowie, Sokołowie Podlaskim, Garwolinie i Wołominie. Nadzór merytoryczny prowadzi MODR Oddział Siedlce - Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Informacje dot. miejsca i terminu olimpiad wkrótce na stronie www.modr.mazowsze.pl w zakładce „szkolenia”.

 

Tekst i zdjęcia: Maria Sudnik
MODR Oddział Siedlce