Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

5 kwietnia 2017 r. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Oddziale Poświętne w Płońsku odbyła się XIII konferencja „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej - nowe wyzwania i nowe możliwości”. Wzięły w niej udział kobiety przedsiębiorcze z województwa mazowieckiego. 

Wykłady

Dorota Urban z Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentowała wykład „Możliwości finansowego wsparcia w ramach PROW 2014-2020”, w którym szczegółowo omówiła dwa działania:

-        Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej,

-        Przetwórstwo i marketing produktów rolnych.

Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przedstawił temat: „Rolniczy handel detaliczny w aspekcie produktu tradycyjnego”.

Konkurs „ABC wiadomości o produktach regionalnych i tradycyjnych”

 Po wykładach organizatorzy rozstrzygnęli mini-konkurs „ABC wiadomości o produktach regionalnych i tradycyjnych”. Wśród uczestników konkursu, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania rozlosowali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wystawa rękodzieła i produktu tradycyjnego

 W czasie konferencji w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym prezentowany był dorobek lokalnych twórców rękodzieła ludowego, związany z tradycją Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. Ponadto na stoiskach przygotowanych przez lokalnych wytwórców produktów tradycyjnych można było degustować: wędliny, wyroby mleczarskie (masło, twaróg, sery, itp.), miody, produkty pszczele, ciasta i oleje tłoczone na zimno (lniany i rzepakowy). Na stoisku przygotowanym przez Oddział Poświętne można było kupić wydawnictwa merytoryczne MODR, a na stoisku LGD - Przyjazne Mazowsze zapoznać się z jej szeroką działalnością.

Występ Doroty Stalińskiej

 Po części merytorycznej uczestnicy konferencji mieli okazję podziwiać Dorotę Stalińską z piosenkami, wierszami i opowieściami nawiązującymi do przedsiębiorczych kobiet.

Degustacja potraw i produktów tradycyjnych

Smakowitym punktem konferencji była degustacja potraw i produktów tradycyjnych w Restauracji Oddziału Poświętne, przygotowana w postaci stołu wiejskiego. Produkty tradycyjne przeznaczone na degustację zostały wytworzone z naturalnych surowców pochodzących z gospodarstw rolnych bez dodatku konserwantów i ulepszaczy. Uczestnicy XIII konferencji Kobiety Przedsiębiorczej w Unii Europejskiej z dużym uznaniem degustowali specjały mazowieckiej wsi przygotowane wg tradycyjnych receptur.

Tegoroczną konferencję przygotował tradycyjnie Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oficjalnego otwarcia jak i podsumowania spotkania dokonali panowie: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR Warszawa i Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku. W swoich wystąpieniach podkreślili rolę i znaczenie kobiet w rodzinie, przestrzeni publicznej i gospodarczej.

__F O T O R E L A C J A__

 

Podpisy pod zdjęciami:

 1. dyrektor Jarosław Grabowski otworzył konferencję
 2. wykład Doroty Urban,
 3. uczestnicy słuchali z zainteresowaniem
 4. uczestnicy przybyli licznie - jak co roku
 5. wręczenie nagród w  konkursie o produkcie tradycyjnym
 6. przygotowano serwis kawowy
 7. występ Doroty Stalińskiej
 8. uczestnicy konferencji podczas występu aktorki
 9. dyrektor Tomasz Skorupski i  kierownik Danuta Bronowska
 10. stoisko z ozdobami świątecznymi
 11. stoiska z ozdobami świątecznymi cieszyły się zainteresowaniem
 12. degustacja produktów tradycyjnych

Opracowanie:

Danuta Bronowska

Zdjęcia – Bożena Chądzyńska