Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

18 maja w Starostwie Powiatowym w Łosicach odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Poprzedziły ją eliminacje gminne zorganizowane we wszystkich (sześciu) gminach powiatu łosickiego.

W powiecie łosickim olimpiady cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. W tym roku wzięło w nich udział ponad 360 kobiet; średnia frekwencja na olimpiadzie to 60 osób. W każdej gminie były to bardzo uroczyste spotkania, którym - poza sprawdzianem wiedzy - towarzyszyły ciekawe pogadanki, występy zespołów ludowych i artystycznych, wystawy rękodzieła i degustacje. Uczestniczki olimpiad miały możliwość wykazać się również swoimi umiejętnościami kulinarnymi - przeprowadzono następujące konkursy: w gminie Sarnaki - „Potrawy z kaszy”, w gminie Olszanka - „ Najlepsza przekąska”, w gminie Huszlew -„Potrawy z mleka i jego przetworów” i  w gminie Łosice - „Potrawy z jaj”.

W finale powiatowym olimpiady zmierzyły się laureatki - zdobywczynie I, II i III miejsca w tegorocznych olimpiadach gminnych. Specjalnie dla nich przygotowany został test składający się z pięćdziesięciu pytań, w którym trzeba było wykazać się wiedzą z wielu dziedzin. Pytania dotyczyły między innymi unowocześniania gospodarstwa domowego, bezpieczeństwa żywności i żywienia, przetwórstwa, funduszy unijnych, zakładania działalności gospodarczej, przedsiębiorczości pozarolniczej, a także ogrodnictwa przydomowego i estetyki zagrody wiejskiej.

   LAUREATKI:

     I miejsce   - Anna Łajtar z gminy Łosice,

     II miejsce  - Marzanna Michaluk z gminy Platerów,

     III miejsce - Elżbieta Pomagruk z gminy Huszlew.

        

Fundatorami nagród dla laureatek olimpiad i konkursów kulinarnych były samorządy terytorialne. Nadzór merytoryczny nad realizacją tych działań prowadził Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich. Organizatorem wszystkich olimpiad i konkursów był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łosicach.

 __F O T O R E L A C J A__

1. Finał powiatowy - uczestniczki wypełniają test
2. Finał powiatowy - laureatki i organizatorzy
3. Uczestniczki olimpiady w Mostowie
4. Konkurs "Najlepsza potrawa z mleka"
5. Występ artystyczny dzieci (olimpiada w gminie Huszlew)
6. Wystawa rękodzieła na olimpiadzie w gminie Sarnaki
7. Uczestniczki olimpiady w gminie Huszlew

 

Maria Sudnik

MODR Oddział Siedlce