Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski
sir logotyp 150x70fb sir  
A A A

Wicewojewoda mazowiecki i komendant wojewódzki państwowej straży pożarnej apelują o powstrzymanie się przed wypalaniem traw. W ubiegłym roku w Warszawie  i okolicach spłonęło ich ponad 26 km². Wyjazdy do pożarów na Mazowszu kosztowały 2,6 mln złotych.

  

W 2012 roku w akcji gaśniczej w Chlewiskach, w powiecie szydłowieckim na Mazowszu, w wyniku ciężkich poparzeń podczas akcji gaśniczej śmierć poniósł 25-letni strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej. W rejonie Warszawy trawy podpalane są najczęściej w powiecie piaseczyńskim.

 

Pod względem statystyk pożary traw najczęściej występują na południu Mazowsza. W 2012 r. najwięcej było ich w powiatach: radomskim – 970, szydłowieckim - 688, przysuskim - 380 i w mieście Radom – 590. W całym zeszłym roku na Mazowszu wypalono blisko 7 tysięcy hektarów traw.

  

Od lutego w województwie mazowieckim trwa kampania społeczna „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”. W ramach zainicjowanych przez urząd wojewódzki, a koordynowanych przez starostów działań, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odbywają się lekcje prowadzone przez strażaków, pracowników Lasów Państwowych  i policjantów.

 

W akcji „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”, uczestniczy również Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W szkoleniach i warsztatach dla rolników, organizowanych przez MODR, rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą.

 

Udowodniono, że wypalanie traw wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych: ziemia zostaje wyjałowiona (ale nie użyźnia się), nie dochodzi do naturalnego rozkładu roślinności, przerwany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.  Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. W przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

           

Przypominamy:

            za podpalenie traw, grozi grzywna do 5 tys. złotych, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest to kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu wypalania traw, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3 proc.

            ARiMR informuje, że wysokość kary może wzrosnąć, bo każdy przypadek wypalania traw Agencja rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć lub zmniejszyć o 1-5 proc. Kara może być podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe wypalanie traw. Wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności o 20 proc., a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności obszarowych za dany rok.

  

Kampania „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest w ramach rządowego  programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa
i porządku publicznego.

  

  

Dodatkowych informacji udzielają: Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego,
tel. 696 652 782;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej;
tel. 783 934 786;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. href="mailto:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na podstawie materiałów z Biura Prasowego Wojewody Mazowieckiego, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, ARiMR, materiał przygotował Wojciech Asiński, MODR Warszawa.